ZUS zmniejsza dotację do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

Napisane przez | Artykuły, Blog, System Emerytalny, Trendy, ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował że od początku roku do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło 168,6 mld zł. To o ponad 11 mld zł większa kwota niż w tym samym okresie poprzedniego roku.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych o 5,2 mld zł zmniejszy tegoroczną dotację budżetową do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Zablokowanie takiej sumy środków możliwe jest w związku z lepszym spływem do Funduszu składek na ubezpieczenie społeczne.

Według prezes ZUS prof. Gertrudy Uścińskiej to sytuacja bez precedensu w najnowszej historii ZUS. „Nigdy w dotychczasowej, najnowszej historii Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie zdecydowano się na tak wczesne zablokowanie tak dużej sumy dotacji do FUS – łącznie 5,2 mld zł” – powiedziała.

Według niej, na tę sytuację finansową FUS ma wpływ bardzo dobra sytuacja gospodarcza – rosnące zatrudnienie i zarobki, ale także projekt e-składki – czyli indywidualnych kont do wpłat dla każdego płatnika – zaznaczyła prof. Uścińska.

Przypomnijmy, że od 1 stycznia 2018 r. zmieniły się zasady rozliczeń z ZUS. Składki takie jak:

  • ubezpieczenia społeczne,
  • ubezpieczenie zdrowotne,
  • Fundusz Pracy,
  • Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,
  • Fundusz Emerytur Pomostowych

opłacane przez przedsiębiorców (i innych płatników) jednym przelewem  na swój numer rachunku składkowego.

Last modified: 27 sierpnia 2018

One Response to :
ZUS zmniejsza dotację do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

  1. dr Marcin Wojewódka napisał(a):

    Bardzo dobra wiadomośc. Ale trzeba ją czytać ze zrozumieniem. W uproszczeniu ZUS mówi tak. Siedzimy na dnie w głębokiej studni o głebokości 49 metrów, a teraz nam sie poprawiło o 5 metrów i siedzimy tylko na głebokości 44 metry. Bez względu na to jakimi ładnymi sformuowaniami bedziem pisać że jest mniesza dotacja to prawda jest taka że FUS będzie zawsze na minusie przez najbliższe kilkadziesiąt lat i to jest problem który trzeba rozwiazać, a nie chwailić się że siedizmy o kilka metrów mniej głęboko o uszy w szlamie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *