ZUS i KRUS bez zmian mimo apeli

Napisane przez | Artykuły, Blog, KRUS, System Emerytalny, Trendy, ZUS

Prace zmierzające do zmiany przepisów w sprawie łączenia okresów składkowych ZUS i KRUS nie są prowadzone – poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Poseł Kukiz’15 Jarosław Sachajko – przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju wsi ocenił obowiązujące przepisy w sprawie łączenia okresów składkowych ZUS i KRUS  jako krzywdzące. Efektem tej oceny jest interpelacja, która złozył poseł.

W odwołaniu, poza pytaniem dotyczącym zmiany uchwały, możemy przeczytać między innymi:

„W świetle obowiązujących regulacji emeryturę z ZUS mogą otrzymać osoby urodzone po dniu 31 grudnia 1948 r. bez względu na wymiar udowodnionych okresów składkowych nieskładkowych. Z kolei, emeryturę z KRUS może otrzymać (rolnik, małżonek rolnika, domownik), jedynie jeśli spełnił następujące warunki: osiągnie wiek emerytalny i podlega ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu co najmniej przez 25 lat. Jednak wiele osób nie spełnia prawa do emerytury rolniczej przez brak wymaganego 25-letniego okresu ubezpieczenia w KRUS. Generalna zasada obowiązująca w tej grupie jest następująca: rolnicy urodzeni po 31 grudnia 1948 r. nie mają prawa doliczać do stażu w KRUS okresów, w których podlegali ubezpieczeniom w ZUS. Przy ustalaniu wysokości emerytury rolniczej uwzględniane są wyłącznie okresy podlegania rolniczemu ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu.

Według zainteresowanych osób, regulacje te są krzywdzące i sprawiają, że składki opłacane na KRUS nie mają praktycznie wpływu na wysokość świadczenia emerytalnego”

Z odpowiedzią na apel posła pospieszył Marcin Zieleniecki – podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Z jego wypowiedzi wynika jasno iż ministerstwo nie dostrzega przesłanek do zmiany przepisów. Osoby urodzone po dniu 31 grudnia 1948 r. obowiązuje zasada odrębności systemów ubezpieczeń – osoby uprawnione jednocześnie do emerytury rolniczej oraz do emerytury powszechnej mają prawo pobierania obu świadczeń. Muszą niezależnie spełnić wymogi wymagane w każdym z systemów ubezpieczeń.

Last modified: 26 lutego 2018

2 Responses to :
ZUS i KRUS bez zmian mimo apeli

  1. Jerzy napisał(a):

    Oszustwo nie zna granic!Przepracowałem w rolnictwie 32 lata w tym płaciłem składki na ubezpieczenie rolnicze 24 lata.Niezależne miałem lata pracy do emerytury ZUS. Przyznzno mi dwie emerytury z ZUS 900,00 a z KRUS 800,00 lecz KRUS zmusił mnie do wyboru jednej.Ponieważ z ZUS była wyższa o 100,00zł to ją z przymusu wybrałem.Całe tłumaczenie KRUS to haniebna ustawa z 2008 roku dzieląca obywateli jak bydło w/g daty urodzenia.Ci co urodzili się w 1948 roku i wcześniej mogą otrzymywać tylko jedną emeryturę (moja data urodzenia 1948 r.) z dodatkiem 8,00 Zł za każdy rok opłacenia składek do KRUS.Tak ja zamiast drugiej należnej mi emerytury z KRUS otrzymałem dodatek w wysokości 192,00 zł brutto.Całe tłumaczenie KRUS można odczytać w ten sposób-Dlaczego nie zaczekałeś z przyjściem na świat do 1949roku? Urodziłeś się za wcześnie o jeden rok i dlatego masz karę pozbawiająca Ciebie prawa do drugiej emerytury.Dodajemy 192,00 zł brutto za 32 lata i to jest twoje zaspokojenie potrzeb. Trzeba było urodzić się w 1949 roku lub póżniej to miałbyś i od KRUSU pełną emeryturę,ponieważ spełniasz warunki i My ją przyznaliśmy lecz kara za urodzenie zgodnie z Ustawą musi być. Taka jest sprawiedliwość.Obecni z władzy rządzącej jak byli w opozycji wytykali poprzedniej władzy nierówność emerytów w tej kwestii, lecz widocznie mają krótką pamięć lub nie chcą pamiętać, że minęło 4,5 roku rządów PIS i nic nie robią podpierając się jak ich poprzednicy z PO i PSL tą haniebną ustawą która sami uchwalili.Władza rozdaje prezenty za głosy gdzie trzeba i nie trzeba,a zapomina o skrzywdzonych dwuzawodowcach którzy po przepracowaniu 52 lat i płaceniu składek otrzymują 1250,00zł.

    1. Jurek napisał(a):

      urodzilem sie w 1949roku i okresu oplacania skladek na KRUS nie wliczyli mi do stazu pracy. Rolnicza emeryture wyplaca sie w nastepujacy sposob:100% dla 25 lat placenia skladek, 25% dla od 1 roku do 24lat i 3 kwartaly. Prawo powinno byc logiczne a gdy nie jest to jest bezprawie. I to powinno byc zmienione lub wyslane do Trybunalu Konstytucyjnego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *