ZUS i KRUS bez zmian mimo apeli

Napisane przez | Artykuły, Blog, KRUS, System Emerytalny, Trendy, ZUS

Prace zmierzające do zmiany przepisów w sprawie łączenia okresów składkowych ZUS i KRUS nie są prowadzone – poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Poseł Kukiz’15 Jarosław Sachajko – przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju wsi ocenił obowiązujące przepisy w sprawie łączenia okresów składkowych ZUS i KRUS  jako krzywdzące. Efektem tej oceny jest interpelacja, która złozył poseł.

W odwołaniu, poza pytaniem dotyczącym zmiany uchwały, możemy przeczytać między innymi:

„W świetle obowiązujących regulacji emeryturę z ZUS mogą otrzymać osoby urodzone po dniu 31 grudnia 1948 r. bez względu na wymiar udowodnionych okresów składkowych nieskładkowych. Z kolei, emeryturę z KRUS może otrzymać (rolnik, małżonek rolnika, domownik), jedynie jeśli spełnił następujące warunki: osiągnie wiek emerytalny i podlega ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu co najmniej przez 25 lat. Jednak wiele osób nie spełnia prawa do emerytury rolniczej przez brak wymaganego 25-letniego okresu ubezpieczenia w KRUS. Generalna zasada obowiązująca w tej grupie jest następująca: rolnicy urodzeni po 31 grudnia 1948 r. nie mają prawa doliczać do stażu w KRUS okresów, w których podlegali ubezpieczeniom w ZUS. Przy ustalaniu wysokości emerytury rolniczej uwzględniane są wyłącznie okresy podlegania rolniczemu ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu.

Według zainteresowanych osób, regulacje te są krzywdzące i sprawiają, że składki opłacane na KRUS nie mają praktycznie wpływu na wysokość świadczenia emerytalnego”

Z odpowiedzią na apel posła pospieszył Marcin Zieleniecki – podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Z jego wypowiedzi wynika jasno iż ministerstwo nie dostrzega przesłanek do zmiany przepisów. Osoby urodzone po dniu 31 grudnia 1948 r. obowiązuje zasada odrębności systemów ubezpieczeń – osoby uprawnione jednocześnie do emerytury rolniczej oraz do emerytury powszechnej mają prawo pobierania obu świadczeń. Muszą niezależnie spełnić wymogi wymagane w każdym z systemów ubezpieczeń.

Last modified: 26 lutego 2018

3 Responses to :
ZUS i KRUS bez zmian mimo apeli

 1. Jerzy napisał(a):

  Oszustwo nie zna granic!Przepracowałem w rolnictwie 32 lata w tym płaciłem składki na ubezpieczenie rolnicze 24 lata.Niezależne miałem lata pracy do emerytury ZUS. Przyznzno mi dwie emerytury z ZUS 900,00 a z KRUS 800,00 lecz KRUS zmusił mnie do wyboru jednej.Ponieważ z ZUS była wyższa o 100,00zł to ją z przymusu wybrałem.Całe tłumaczenie KRUS to haniebna ustawa z 2008 roku dzieląca obywateli jak bydło w/g daty urodzenia.Ci co urodzili się w 1948 roku i wcześniej mogą otrzymywać tylko jedną emeryturę (moja data urodzenia 1948 r.) z dodatkiem 8,00 Zł za każdy rok opłacenia składek do KRUS.Tak ja zamiast drugiej należnej mi emerytury z KRUS otrzymałem dodatek w wysokości 192,00 zł brutto.Całe tłumaczenie KRUS można odczytać w ten sposób-Dlaczego nie zaczekałeś z przyjściem na świat do 1949roku? Urodziłeś się za wcześnie o jeden rok i dlatego masz karę pozbawiająca Ciebie prawa do drugiej emerytury.Dodajemy 192,00 zł brutto za 32 lata i to jest twoje zaspokojenie potrzeb. Trzeba było urodzić się w 1949 roku lub póżniej to miałbyś i od KRUSU pełną emeryturę,ponieważ spełniasz warunki i My ją przyznaliśmy lecz kara za urodzenie zgodnie z Ustawą musi być. Taka jest sprawiedliwość.Obecni z władzy rządzącej jak byli w opozycji wytykali poprzedniej władzy nierówność emerytów w tej kwestii, lecz widocznie mają krótką pamięć lub nie chcą pamiętać, że minęło 4,5 roku rządów PIS i nic nie robią podpierając się jak ich poprzednicy z PO i PSL tą haniebną ustawą która sami uchwalili.Władza rozdaje prezenty za głosy gdzie trzeba i nie trzeba,a zapomina o skrzywdzonych dwuzawodowcach którzy po przepracowaniu 52 lat i płaceniu składek otrzymują 1250,00zł.

  1. Jurek napisał(a):

   urodzilem sie w 1949roku i okresu oplacania skladek na KRUS nie wliczyli mi do stazu pracy. Rolnicza emeryture wyplaca sie w nastepujacy sposob:100% dla 25 lat placenia skladek, 25% dla od 1 roku do 24lat i 3 kwartaly. Prawo powinno byc logiczne a gdy nie jest to jest bezprawie. I to powinno byc zmienione lub wyslane do Trybunalu Konstytucyjnego.

 2. Irena napisał(a):

  To jest jawne złodziejstwo .Jestem też osobą poszkodowaną przez KRUS .Urodziłam w 1957 roku
  od dziecka pracowałam w gospodarstwie rodziców .W roku 1976 dodatkowo pracowałam Państwowo na pełnym etacie .W roku 1979 przeszłam na urlop wychowawczy( nie płatny) (3lata) gdzie również pomagałam rodzicom .W 1982r otworzyłam własną działalność gospodarczą(opłacając przez 25lat ZUS )przy czym nadal pomagałam rodzicom.W roku 2002 rodzice – mama(bo tata już nie żył) przekazała mi aktem darowizny to gospodarstwo w związku z tym zajęłam się już tylko prowadzeniem tego gospodarstwa i zaczęłam opłacać składki do KRUS-u tj. 15 lat.W 1997r.osiągnęłam wiek emerytalny 60lat i tu niespodzianka ze strony Państwa gdzie przepracowałam i przepłaciłam tyle lat składek do ZUS-u i do KRUS-u .Otrzymałam tylko emeryturę z ZUS-u 1127zł brutto.
  Pytam czy jest to sprawiedliwe i czy mogę coś z tym zrobić .Jak można w tym Kraju normalnie żyć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *