Wraca pomysł emerytur stażowych

Napisane przez | Artykuły, Blog, ZUS

Zamiast wieku, to staż pracy uprawniałby do przejścia na emeryturę. Kobiety po 35 latach, a mężczyźni po 40 latach.

W umowie z NSZZ „Solidarność” Andrzej Duda przyrzekł, że po reelekcji spełni zobowiązania sprzed pięciu lat i wprowadzi emerytury wyłącznie za staż pracy. W poprzedniej umowie zawartej przed wyborami w 2015 r. przewidziano m.in. przywrócenie wieku emerytalnego 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn, a także wprowadzenie prawa do emerytury wyłącznie za staż. Pierwsza z deklaracji została spełniona w październiku 2016 r. Druga nie doczekała się wejścia w życie. Na jej drodze stanęły dość wysokie koszty takiego rozwiązania uzależnione od warunków uzyskania tego świadczenia.

Zgłaszana od lat przez związki zawodowe propozycja zakłada, że minimalny staż emerytalny dla kobiet wyniósłby 35 lat, a dla mężczyzn 40 lat.

Emerytury stażowe są korzystne przede wszystkim dla osób słabiej wykształconych, które rozpoczynały pracę znacznie wcześniej niż Ci kontynuujący naukę. Jeśli ktoś zaczął pracę np. w wieku 18 lat, to będąc mężczyzną będzie mógł zostać emerytem już w wieku 58 lat. Natomiast kobieta rozpoczynająca racę jako osiemnastolatka przejdzie na emeryturę w wieku 53 lat.

Last modified: 11 maja 2020

2 Responses to :
Wraca pomysł emerytur stażowych

  1. niepartyjny42plus stażu napisał(a):

    emerytury stażowe to najsprawiedliwszy system oczywiście myślę o 40 letnim okresie składkowym, a nie o mundurówkach , górnikach i innej wszelkiej maści świętych krówek:(, dużo kombinatorów w Polsce którzy całe życie kombinowali a teraz psioczą na stażówki żeby czasem do nich na 13, 14, czy nawet obiecane 15 nie zabrakło….amen.

    1. Krystyna napisał(a):

      Jak najbardziej zgadzam się z Panem. Mam prawie 35 letni staż pracy, emeryturę niższą niż 2 tyś. i nie mogę słuchać tych, co się nie napracowali, a chcieliby mieć dużą emeryturę. Staż pracy, zgadzam się w 100%. A „święte krowy” i kombinatorzy mają się w naszym kraju najlepiej. Tak system na to pozwala. ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *