Większość Polaków zechce skorzystać z PPK

Dla wielu oszczędzanie na emeryturę jest bardzo ważne, ale pieniądze szybko rozpływają się na bieżące cele. Jest jednak szansa to zmienić.

Inwestowanie wciąż nie jest popularnym wśród Polaków sposobem na pomnażanie oszczędności. I to mimo że wiedza na ten temat jest coraz większa – wynika z badania przeprowadzonego przez Izbę Zarządzających Funduszami i Aktywami, do którego dotarł „Parkiet”.

Spada zaufanie do IKZE

Jedynie co czwarty Polak lokuje swoje środki w akcje, obligacje, bony skarbowe bądź fundusze inwestycyjne. Najbardziej znanym sposobem zabezpieczenia emerytalnego nadal są otwarte fundusze emerytalne, jednak wiara w to, że na starość otrzymamy stamtąd środki, na przestrzeni ubiegłego roku zdecydowanie spadła. O ile w 2016 r. odsetek osób przekonanych, iż na emeryturze będą miały dostęp do pieniędzy gromadzonych w OFE, stanowił 41 proc., o tyle na koniec 2017 r. było to już tylko 31 proc. Udział tych, którzy mają całkiem przeciwne zdanie, wzrósł w tym czasie z 49 proc. do 55 proc.

Co gorsza, ogólna niepewność, jeśli chodzi o przyszłość OFE, zdaje się zniechęcać Polaków również do indywidualnych form oszczędzania na emeryturę. W efekcie mniej Polaków jest pewnych, że indywidualne konta emerytalne oraz indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego gwarantują wypłatę środków. O ile w 2016 r. 56 proc. badanych wierzyło, że w przyszłości będzie miało dostęp do funduszy na IKE, o tyle na koniec 2017 r. ten odsetek spadł do zaledwie 42 proc. W przypadku indywidualnych kont zabezpieczenia emerytalnego wskaźnik ten spadł w tym czasie z 54 proc. do 44 proc.

Około 74 proc. Polaków deklaruje, że oszczędza pieniądze, jednak środki te większość osób planuje przeznaczyć na konsumpcję. Najczęściej chodzi o niespodziewane wydatki, wakacje, remont czy zakup sprzętu AGD/RTV. „Badani przede wszystkim myślą o tu i teraz – czyli zabezpieczeniu się w sytuacji nagłych wydatków oraz o poprawianiu komfortu życia” – czytamy w raporcie IZFiA. Najbardziej atrakcyjnym rodzajem oszczędzania przez inwestycje są obecnie nieruchomości.

Duża popularność PPK

Co ciekawe, emerytura jest jednym z ważniejszych celów oszczędzania spośród wskazywanych przez badanych, ale w ślad za tym nie idą czyny. Trzy na dziesięć osób jest zdania, że warto oszczędzać na emeryturę, ale faktycznie robi to tylko co szósta z nich. „Niestety ludzie wydają na zakupy dóbr luksusowych, które nie są im niezbędne do życia, na wycieczki. Po prostu wydają na życie ponad stan. Jeśli już mają jakieś pieniądze, chcą choć przez chwilę poczuć się dobrze” – tłumaczy jeden z badanych mężczyzn w wieku 53 lat.

„Nie wyobrażam sobie miesiąca bez zakupu książki, rzeczy do domu. Żyję na bieżąco, nie boję się, że zabraknie pieniędzy” – dodaje sporo młodsza kobieta. – Polacy, spontanicznie opisując „idealny budżet domowy”, nie myślą o długoterminowym oszczędzaniu. Poprawa budżetu domowego oznacza u nich przeznaczenie środków w pierwszej kolejności na poprawę jakości i komfortu życia oraz mniejsze zwracanie uwagi na ceny podczas zakupów – komentuje Marcin Dyl, prezes IZFiA.

Nastawienie do długoterminowego oszczędzania mają szansę zdecydowanie poprawić pracownicze plany kapitałowe, które mają wejść w życie za rok. W badaniu IZFiA okazało się, że przeszło połowa Polaków pozytywnie odnosi się do założeń programu, a 53 proc. byłaby skłonna skorzystać z PPK. To bardzo dobre rezultaty, ponieważ aż 46 proc. badanych nie zna założeń PPK.

– Choć Polacy nadal nie wykazują dużych skłonności do oszczędzania i inwestowania długoterminowego, to należy kontynuować badania, ponieważ one same są jednym ze sposobów docierania do opinii publicznej, a przez to pomagają w kształtowaniu nowej kultury finansowej, jaka jest wymogiem obecnych czasów – przyznaje Dyl.

Last modified: 23 lutego 2018

2 Responses to :
Większość Polaków zechce skorzystać z PPK

 1. Grzegorz napisał(a):

  PPK mają poważne wady:
  – opłata za zarządzanie pobierana od zgromadzonych środków a nie wyrobionych zysków,
  – 0,5% to wysoka opłata
  – brak możliwości wyboru Towarzystwa przez pracownika, wybiera pracodawca,
  – brak możliwości decydowania o strategii oszczędzania
  – brak możliwości zmiany Towarzystwa co roku. Powinna taka zmiana być możliwa co roku i bezpłatnie.
  – obowiązkowy zapis pracownika do PPK

  1. Paweł napisał(a):

   Grzegorzu, mocno nieprawdziwa ocena…
   – TFI zawsze pobierają opłatę za zarządzanie i zyski, a 0,5% to ekstremalnie niska opłata w porównaniu do opłat pobieranych, kiedy sam nabywasz JU. Często 2-4%.
   – Ustawa wskazuje, że Instytucję Finansową wybiera pracodawca WRAZ Z PRZEDSTAWICIELEM PRACOWNIKÓW – pracownicy mają ogromne możliwości współdecydowania
   – masz pełną możliwość decydowania o strategii inwestowania. Możesz dowolnie zmieniać w ciągu roku skład portfela w funduszach daty zdefiniowanej, Logujesz się do panelu PPK (jako uczestnik) i możesz zmienić na 80% akcji w portfelu nawet jak masz 58 lat. Ustawa wskazuje na taką możliwość, a instytucje nawet dają możliwości dowolnej, bezpłatnej ilości zmian w ciągu roku.
   -zapis jest obowiązkowy ale wypisać możesz się w 1 minutę nawet nie przystępując i bez pobrania nawet 1 składki.

   Nie zrozum źle, ale takie podejście (z ogólną wiedzą), psuje pełną informację ntt. Program nie jest zły, a nawet może przynieść korzyści za 15 lat jak odbierzesz 700-1000 zł do emerytury.
   Ja po rozmowach o PPK zawszę na koniec dodaję : za 15 lat zobaczymy swoje miny, albo jak kolega, który odkładał odbierze drugą emeryturę albo, że w 2019 zrezygnował z PPK bo mu wszyscy powiedzieli, że to kit.
   Możesz poświęcić pięć dych z pensji, drugie Ci dołoży pracodawca, zamienić fundusz daty zdefiniowanej na akcyjny 80% i za 15 lat z szacowaną stopą zwrotu 150% wyciągnąć fajną kasę do emerytury. A jak 50 złociszy miesięcznie za dużo to można zrezygnować z PPK i zaczekać na miny uczestników 🙂
   Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *