Wiek emerytalny w Niemczech

Napisane przez | Artykuły, Blog, System Emerytalny

Wielu Polaków poszukało pracy za naszą zachodnią granicą. W związku z tym dla większości z nich istotne są informacje dotyczące zarówno wieku emerytalnego, jak i wysokości emerytury, których mogą oczekiwać w Niemczech po zakończeniu pracy zawodowej.

Trzeba mieć na uwadze, że w tym przypadku nie będzie mieć znaczenia obniżenie wieku emerytalnego w Polsce. Niemniej może się jednak okazać, że pobieranie emerytury wypłacanej przez naszych zachodnich sąsiadów będzie korzystniejsze finansowo. Warto więc zapoznać się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi tego świadczenia.

Wiek emerytalny w Niemczech – co trzeba wiedzieć?

Wiek emerytalny w Niemczech został podniesiony do 67. roku życia, czyli obecnie wynosi tyle, ile w Polsce przed reformą z 2017 roku. Ponadto zrównano go dla kobiet i mężczyzn. Trzeba jednak pamiętać, że podwyższenie wieku emerytalnego następuje stopniowo. Co to oznacza? W praktyce dopiero w 2031 roku wiek emerytalny zostanie podniesiony do granicy określonej w niemieckim ustawodawstwie. Do tego czasu wiek emerytalny będzie wzrastał stopniowo. Po roku 2023 będzie on wzrastał co rok o 2 miesiące, natomiast do roku 2023 o miesiąc każdego roku. Władze Niemic uznały natomiast, że powinna istnieć możliwość wcześniejszego przejścia na emeryturę. Dotyczy to osób, które osiągnęły przynajmniej 45-letni staż pracy. Co ciekawe, do tego okresu wliczają się również czas pozostawania bez pracy pomiędzy okresami zatrudnienia. Trzeba mieć jednak na uwadze, że każdy miesiąc wcześniejszej emerytury powoduje obniżenie tego świadczenia. Dlatego nie zawsze wcześniejszy wiek emerytalny może okazać się korzystny.

Emerytura w Niemczech wyliczana jest indywidulanie dla każdego na podstawie okresów składkowych ubezpieczenia oraz osiąganych w tych okresach dochodów. Państwo niemieckie gwarantuje jednak wypłacanie świadczeń socjalnych, jeżeli wysokość świadczenia emerytalnego po osiągnięciu wieku emerytalnego jest rażąco niska. Dotyczy to przede wszystkim osób, które miesięcznie pobierają emeryturę w wysokości nie przekraczającej 789 euro. Warunkiem skorzystania z ochrony socjalnej w przypadku pobierania niskiego świadczenia emerytalnego jest pozostawanie w stosunku pracy przed osiągnięciem wieku emerytalnego przez co najmniej 10 lat. Należy również pamiętać, że przepracowanie w Niemczech już 5 lat gwarantuje otrzymywanie świadczeń emerytalnych. Oczywiście w takim przypadku wysokość świadczenia z pewnością nie będzie zbyt wysoka. Emeryci w Niemczech mogą dorabiać do emerytury. Jednak w przypadku przejścia na emeryturę przed osiągnięciem wieku emerytalnego maksymalna wysokość wynagrodzenia, jaką mogą wówczas pobierać to kwota 450 euro.

Kto jest uprawniony do pobierania emerytury w Niemczech?

Polacy pracujący w Niemczech mogą liczyć na niemiecką emeryturę, jeżeli odprowadzali składki na ubezpieczenie emerytalne w tym kraju przez co najmniej 5 lat. Podobnie jak w Polsce, pozostając w Niemczech w stosunku pracy, to na pracodawcy ciąży wówczas obowiązek oprowadzania składek emerytalnych z comiesięcznego wynagrodzenia. Natomiast osoby pracujące w Niemczech w ramach tzw. samozatrudnienia, jeżeli same nie odprowadzały składek, nie mogą liczyć na wypłatę niemieckiej emerytury. Podobnie sprawa wygląda z pracownikami pracującymi w polskich firmach, a którzy zostali delegowani do pracy w Niemczech. W takiej sytuacji obowiązujący jest dla nich polski system emerytalny.

Wniosek o przyznanie emerytury, po spełnieniu wszelkich przewidzianych prawem wymagań, należy złożyć na co najmniej 3 miesiące przed planowanym skorzystaniem ze świadczenia. W przypadku spóźnienia się ze złożeniem wniosku niestety nie można liczyć na jego wyrównanie za okres, w którym emerytura była już należna.

Last modified: 22 września 2020

8 Responses to :
Wiek emerytalny w Niemczech

 1. Prawnicy to złodzieje napisał(a):

  Proste, aż rzucające się od razu pytanie : 5 lat jednym ciągiem czy pięć lat w sumie na przestrzeni x-lat, takie oczywiste pytanie, ale nigdzie choćby cienia wzmianki informacji.

  1. seyf napisał(a):

   Oczywiście 5 lat przez cały okres aktywności zawodowej.Do okresu składkowego zalicza się również okresy bezrobocia (ALG I i ALG II ).
   leon@ zależy ile masz lat…Ja urodziłem się w styczniu 1955 więc otrzymam emeryturę od 1 listopada 2020.Kto urodził się w 1947 otrzymał już natychmiast po ukończeniu 65 lat a potem każdy następny rocznik o miesiąc później.

 2. leon napisał(a):

  dalej nie wiem nic poco krecic , interesuje mnie wiek emerytalny teraz czyli w 2019 roku

 3. leo napisał(a):

  Witam mam przepracowane 42 lata przeszlem na emeryture 01.07.19r, a zus oblicza mi 26lat 4 miesiace i 2 dni i mimo to jest mi glupio zeby uczciwie przepracowac tyle lat i nie zarobic na dom spokojnej starosci.

  pozdrawiam weteran

 4. Mato napisał(a):

  Pracuję 5 lat, zarobki na poziomie 28.
  000
  Jaka emeryturę należy mnie się gdyby zakonczyl pracę po5 latach???

 5. Marek napisał(a):

  Witam, pracuję od 5 lat w Niemczech. Zarobki na poziomie 30.000. jaka emerytura przysługuje mi po 5 latach oczywiście gdy osiągne wiek emerytalny?

 6. Wojtek napisał(a):

  Witam.
  @Mato i @Marek . Po przepracowaniu 5 lat w Niemczech zostanie wam przysłany na adres podany do korespondencji (ten ,który podawaliście w firmie przy zatrudnianiu) zestawienie od niemieckiego systemu emerytalnego o wysokości waszych odprowadzonych składek i jaką wysokość emerytury sobie aktualnie wypracowaliście. Nie oczekujcie kokosów od Niemców bo ich nie dostaniecie .Najprościej licząc można przyjąć przelicznik ,że 1% twojego miesięcznego wynagrodzenia będzie wysokością twojej miesięcznej emerytury .Jeśli tą kwotę pomnożysz przez ilość przepracowanych miesięcy to właśnie taka będzie w przyszłości miesięczna emerytura. Mam nadzieję ,że nie wszystkich rozczarowałem oczekiwaniami co do waszej przyszłej emerytury .

 7. Wojtek napisał(a):

  Przepraszam ,ale źle wam powiedziałem .Ten 1% to nie jest za przepracowany miesiąc ,tylko rok .Czyli jeśli wasza miesięczna wypłata wynosi 2500 -3000 euro to za każdy przepracowany rok wysokość miesięcznej emerytury będzie wynosiła ok 30 -35 euro .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *