Wdrażanie PPK zostanie zawieszone?

Napisane przez | Artykuły, Blog, PPK

Wszystko wskazuje na to, że rozwijająca się trudna sytuacja związana z koronawirusem może sprawić, że trwające obecnie wprowadzanie pracowniczych planów kapitałowych wydłuży się.

Obecna sytuacja związana z pandemią koronawirusa uzasadnia wydłużenie terminu wdrażania pracowniczych planów kapitałowych (PPK) na II etapie do dat przewidzianych dla III etapu, tj. z 24 kwietnia br. do 27 października br., a termin zawarcia umowy o prowadzenie PPK – z 11 maja br. do 10 listopada br., uważa prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

Borys zwrócił się z wnioskiem z tej sprawie do Ministerstwa Finansów oraz Rozwoju.

– W związku ze stanem zagrożenia epidemiologicznego #Covid_19 zwróciłem się jako podmiot wdrażający program PPK z wnioskiem do Ministerstwa Rozwoju i Ministerstwa Finansów o wydłużenie terminów wdrożenia PPK na II Etapie dla średnich firm do dat przewidzianych dla III Etapu – napisał Borys na swoim profilu w serwisie Twitter.

Dodał, że wydłużenie terminów ma na celu wsparcie przedsiębiorców w obecnym nadzwyczajnej w otoczeniu gospodarczym w związku z COVID-19 oraz zapewnienie bezpiecznego przeprowadzenia szkoleń i kampanii dla pracowników.

W drugiej turze zapisy do PPK trwają od 1 stycznia i obejmą ok. 20 tys. firm, zatrudniających co najmniej 50 osób. Pracownicze plany kapitałowe to przeznaczony dla pracowników program długoterminowego oszczędzania. Gromadzone w PPK oszczędności mają pochodzić ze składek pracowników, pracodawców i dopłat od państwa. Reforma związana z tworzeniem PPK ruszyła 1 lipca i objęła na początku największe firmy, zatrudniające powyżej 250 osób. Do 2021 roku większość pracodawców w Polsce ma utworzyć PPK dla swoich pracowników.

Last modified: 16 marca 2020

6 Responses to :
Wdrażanie PPK zostanie zawieszone?

 1. Grazyna napisał(a):

  No tak ale jesienią wróci wszystko do normy. Teraz raczej nie widze innej sytuacji, dobrze ze rzad przełoży termin wdrożenia,wiele ludzi i tak straci pracę. PPK na pewno jest dobrą metoda na oszczedzania na przyszłośc ale teraz wszystko na chwile spowolni

 2. kacper napisał(a):

  Pracownicze plany kapitałowe, to coś co gospodarka potrzebowała i to już dawno. Emerytury obecne, w niektórych przypadkach nie są w stanie zapewnić wszystkich potrzeb, a w przyszłości będzie już tylko gorzej. Tylko zbierając oszczędności mamy szansę żyć mimo takiej sytuacji na wygodnych warunkach.

  1. Ola napisał(a):

   gospodarka posiada od dawna takie produkty: PPE, IKE, IKZE

 3. Mariusz napisał(a):

  Oszczędzanie to po prostu odpowiedzialne podejście do życia, a im wcześniej zaczynamy tym więcej osiągniemy, ale jest to trudne. Obecnie mamy ten problem rozwiązany poprzez ppk, które bez naszej ingerencji przy minimum kosztów pomogą nam odkładać przez wiele lat na okres emerytalny nasze środki finansowe.

  1. Ola napisał(a):

   wcześniej problem też był rozwiązany

 4. łukasz napisał(a):

  Dla mnie ppk to mistrzostwo, bo oszczędzanie nie jest moją mocną stroną. Tutaj nie dość, żer całość dzieje się automatycznie, to jeszcze szef mi dokłada prawie drugie tyle co ja sam. W żadnym banku na bezpiecznych lokatach tyle nie zarobimy 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *