Wcześniejsza emerytura – komu przysługuje?

Napisane przez | Artykuły, Blog, System Emerytalny, ZUS

Po obniżeniu powszechnego wieku emerytalnego, które weszło w życie wraz z 1 października 2017 roku, na emeryturę mogą teraz przechodzić kobiety, które ukończyły 60 lat, oraz mężczyźni, którzy ukończyli 65 rok życia. Kiedy więc możemy ubiegać się o wcześniejszą emeryturę?

O wcześniejszą emeryturę mogą więc starać się:

• Kobiety, które skończyły 55 lat
• Mężczyźni, którzy ukończyli 60 lat

Należy udokumentować okresy składkowe i nieskładkowe na dzień 1 stycznia 1999 roku. Okres składkowy dla kobiet musi wynosić przynajmniej 20 lat, a dla mężczyzn przynajmniej 25 lat. W zakresie tych lat musi znaleźć się 15 lat pracy w warunkach szczególnych.

Jeśli osoby spełniające powyższe kryteria przystąpiły do OFE – czyli do otwartego funduszu emerytalnego – muszą złożyć wniosek o przekazanie środków z OFE do budżetu państwa za pośrednictwem ZUSu.

Rodzaje wcześniejszej emerytury

Po zmianach, pod określeniem “wcześniejsza emerytura” kryją się:

• Emerytury pomostowe
• Świadczenia przedemerytalne
• Nauczycielskie świadczenia kompensacyjne

Co to oznacza i komu przysługują?

Emerytura pomostowa

Przysługuje urodzonym po 31 grudnia 1948 roku. Jakie warunki trzeba spełnić, by ją otrzymać? O ten rodzaj wcześniejszej emerytury mogą ubiegać się kobiety w wieku przynajmniej 55 lat i mężczyźni w wieku przynajmniej 60 lat.

Należy udowodnić 15 lat pracy w szczególnych warunkach, wykonywanej przed 1 stycznia 1999 roku lub po 31 grudnia 2008. Ponadto, udowodnić 20 lat okresów składkowych i nieskładkowych – kobiety – lub 25 lat takich okresów – mężczyźni. Trzeba też rozwiązać stosunek pracy.

Świadczenia przedemerytalne

O świadczenia przedemerytalne mogą ubiegać się osoby, które straciły pracę w wyniku niewypłacalności pracodawcy lub likwidacji zakładu pracy. Tu jednak również obowiązują pewne zasady:

• Kobiety muszą mieć ukończone przynajmniej 56 lat i posiadać okres uprawniający do emerytury w wymiarze 20 lat
• Mężczyźni muszą mieć ukończone przynajmniej 61 lat i posiadać okres uprawniający do emerytury w wymiarze 25 lat

O wcześniejszą emeryturą pod postacią świadczeń przedemerytalnych mogą też starać się osoby, które utraciły zatrudnienie w wyniku rozwiązania umowy, wynikającego z bezpośredniej winy pracodawcy. W tym wypadku wiek wynosi 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn.

Świadczenia kompensacyjne

O ten rodzaj emerytury mogą starać się nauczyciele. Kobiety w wieku 55 lat oraz mężczyźni w wieku lat 60. Okres składkowy i nieskładkowy w ich wypadku musi wynosić przynajmniej 30 lat – w tym 20 lat pracy w zawodzie w wymiarze wynoszącym co najmniej połowę etatu, w placówce edukacyjnej. Muszą też rozwiązać stosunek pracy na swój wniosek.

Jak widać nie jest to wcale takie skomplikowane. Wystarczy znać przysługujące nam prawa.

Last modified: 23 lipca 2018

21 Responses to :
Wcześniejsza emerytura – komu przysługuje?

 1. sort65 napisał(a):

  przepracowałem 45 lat wtym szkodliwe a wy mi wyliczacie jakieś okresy składkowe,nieskładkowe na dzień ktøregoś tam ,jest to okradanie z godności emerytøw bo wy jej nie macie.

 2. Ewa napisał(a):

  Przepracował w tylko 10 lat mam 60 lat czy mogę ubiegać się o rente

  1. Ewa napisał(a):

   Mam 60 lat przepracowalam tylko 10 lat czy mogę ubiegać się o rente

   1. zus napisał(a):

    Renta dotyczy osób niepełnosprawnych ,a nie wieku czy lat pacy.
    Ale ,jak czytam Cię ,to masz szanse na niepełnosprawność … 🙂

 3. Maria napisał(a):

  Odbiera sie prawo do wcześniejszej emerytury z art.184 ust.emerytalnej dla kobiet z powodu opieki nad dzieckiem,a dajecie prawo kobieta,ktore nie pracowały i nie oddawały skladek żadnych i maja emerytury za siedzenie w domu czy to jest sprawiedliwe.?Według mnie nie.

 4. Bogusia napisał(a):

  Praca w budownictwie powinna się zaliczać do pracy w szczególnych warunkach. To ciężka praca narażająca zdrowie .mężczyzna kończący 60 lat w tym zawodzie ,powinien przechodzić juz na emeryturę.

 5. zus napisał(a):

  Nie liczcie na sprawiedliwość w zusie.
  Kogo wybierzecie takie Wam prawo „wymodzą”.
  I zrobią to w nocy i po cichu…

  1. Bodo napisał(a):

   Święta prawda!

 6. Beti napisał(a):

  Moim zdaniem powinny liczyc sie lata pracy.Kobieta ktora przepracowala 30lat w tym urodzila 3 dzieci.Ma zejsc na emeryture w wieku 60 lat.A kobieta co przepracowala 15 lat ,albo mniej tez ma zejsc w wieku 60lat.Gdzie jest sprawiedliwosc.

  1. Kara napisał(a):

   Pani zdanie nie ma zadnego znaczenia jestesmy niewolnikami systemu

 7. Janek napisał(a):

  Powinien być zasiłek przedemerytalny dla bezrobotnych w wieku ok 60 lat bo trudno przewegetowac tych kilka lat do jako takiej emerytury.Sił już brak a zdrowie juz nie to samo.Zatrudniać takich ludzi już nie chcą nawet za miskę ryżu a żyć trzeba i chciało by sie godnie.

  1. Jek. napisał(a):

   I to jest bardzo dobry pomysł, zbierajmy podpisy i składamy wniosek do Sejmu. Takie rozwiązanie jest bardziej pożądane niż utrzymywanie jakiegoś dziwnego tworu typu Urząd Pracy.

  2. Kotlewska Jolanta napisał(a):

   To prawda ja też za rok kończę 60lat pracy dla mnie nie ma bezrobotna zarejestrowana bez prawa do zasiłku przepracowałam 32lata i wychowałam 5dzieci taki zasiłek przedemerytalny przydałby się

 8. Ewelina z Jastrzębia Zdrój napisał(a):

  Wychowałam 5 dzieci które są dorosłe , poprzednio pracowałam ale ze względu na niepełnosprawność syna zwolniłam się z pracy . Syn urodził się chory / niepełnosprawność wrodzona/, ale niepełnosprawność ma orzeczoną od 6 roku życia .
  Skończyłam 54 lata czy mogę ubiegać się o wcześniejszą emeryturę i na jakich warunkach.
  Proszę o odp
  Dziękuję Ewelina

 9. Gosia55 napisał(a):

  Witam Ja prcacuje W Domu Pomocy osób przewlekle somatycznie chorych juz od 36 lat Fizycznie nie daje juz rady pracowac w tych ciezkich warunkach . Mam juz 55 lat czy moge sie starac o emeryture Pomostowa

 10. Ewa Drawert napisał(a):

  Jestem właścicielem małego sklepiku na wsi.Przepracowałam w nim już 20 lat.Na dzień dzisiejszy jest już nierentowny.Czy jak wytrzymam do 55 lat to dostanę wcześniejszą emeryturę?Proszę o odpowiedz.

 11. Delphi napisał(a):

  Przepracowałam 20 lat jako pielęgniarka. Mam 55 lat. Nie pracuje od 2005r. Czy mam obecnie szanse na wcześniejszą emeryture?

 12. Sprawiedliwy napisał(a):

  Te pan który mówi że kobiety w domu nie pracują nie zielonego pojęcia o pracy które muszą wykonać w domu.daje gwarcje że szybko by prze prośił kobiety gdyby przez miesiąc popracował w domowym gospodarstwie z dziećmi.

 13. Dorota napisał(a):

  Mam 30 lat pracy w gospodarstwie ,3lata w ZUS i 3 lata praktyk w szkole zawodowej jako pracownik młodociany .Nie mogę znaleźć pracy żeby dostać umowe tylko na czarno .Czy mi się coś należy.?

 14. Żelazny Krzysztof napisał(a):

  Krzysztof Przepracowałem 15 lat w wa runkach szkodliwych przed 1998 r miałem kilka lat renty chorobowej następnie pracuję do dzisiaj mam 60 lat i25 lat pracy do dzisiaj Czy mi się należy emerytura

 15. danuta napisał(a):

  Dwa lata temu zachorowałam na raka piersi i ZUS przyznał mi rentę na rok a teraz bez komisji na trzy miesiące przepracowałam 32 lata i mam skończone 55 lat różnie się czuje po lekach mieszkam na wsi a ZUS uważa mnie za młoda i każe mi się zmienić zawód juz widzę jak mnie chcą do pracy z moim zdrowie po lekach mam bole i często zwracam nie mogę spać z bólu kości rak jest złośliwy ale zus mnie uzdrowił

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *