Waloryzacja emerytur 2019 będzie niższa

Napisane przez | Artykuły, Blog, ZUS

Wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2019 r. wyniesie 2,86 proc., a nie jak zapowiadał rząd – 3,26 proc. Jak zapewnia minister Rafalska najubożsi emeryci nie stracą – minimalny wzrost emerytury to 70 zł, najniższa emerytura wyniesie 1100 zł.

Rząd od wielu miesięcy zapowiadał, że waloryzacja rent i emerytur w 2019 będzie najwyższa od lat. Okazuje się jednak, że prognozy były zbyt optymistyczne. Tegoroczna waloryzacja będzie niższa i świadczenia emerytalne nie wzrosną aż o tyle, ile obiecywali rządzący – donosi dzisiejszy Super Express.

Zarówno emerytury jak i renty zostaną objęte waloryzacją kwotowo-procentową. Zakłada ona podniesienie od 1 marca 2019 r. najniższych emerytur, rent z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, rent rodzinnych i rent socjalnych do 1100 zł. Dzisiaj jest to 1029,80 zł. Najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wzrośnie natomiast z 772,35 zł do 825 zł.

Jak informował w grudniu resort Elżbiety Rafalskiej zgodnie z nowelizacją ustawy o waloryzacji rent i emerytur świadczenia emerytalno-rentowe wzrosną o 3,26 proc., jednak nie mniej niż o 70 zł. Oznacza to, że w przyszłym roku najniższe świadczenia zostaną podniesione o 6,8 proc. – dwa razy więcej, niż byłoby to w przypadku zastosowania ustawowego prognozowanego wskaźnika waloryzacji.

Z najnowszego komunikatu minister rodziny Elżbiety Rafalskiej w sprawie wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2019 r. wynika jednak, że wskaźnik waloryzacji świadczeń emerytalnych i rentowych w 2019 r. wyniesie 102,86 proc. To oznacza, że emerytury wzrosną o 2,86 proc. – mniej niż rok temu, gdy wskaźnik wynosił 2,98 proc.

Wszystko przez wskaźnik ubiegłorocznej inflacji, na podstawie którego oblicza się wskaźnik waloryzacji emerytur i rent. Wskaźnik waloryzacji zależny jest bowiem od wzrostu cen w kraju oraz wzrostu płac. Według najnowszych danych GUS ceny w ubiegłym roku wzrosły mniej niż rząd zakładał. Jeszcze w czerwcu proponował waloryzację wskaźnikiem 3,26 proc., ale okazuje się, że ceny wzrosły mniej. W efekcie waloryzacja stopniała z 3,26 proc. do 2,86 proc.

Z wyliczeń wynikało, że osoby, które przekroczą próg kwotowej waloryzacji to emeryci otrzymujący aktualnie świadczenia na poziomie 2100 złotych brutto. Teraz jednak waloryzację procentową otrzymają dopiero emeryci otrzymujący 2500 złotych brutto – obliczył Super Express.

Wyższe kwoty emerytur i rent wypłacone zostaną od 1 marca 2019.

Last modified: 1 sierpnia 2019

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *