waloryzacja emerytur 2019

W tym roku emerytury mocno wzrosną

Napisane przez | Artykuły, Blog, Redakcja Poleca, ZUS

Rząd pod koniec ubiegłego roku uchwalił bardzo hojną waloryzację. Każdy emeryt dostanie więcej o co najmniej 70 zł.

Przygotowana przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nowela zakłada, że w marcu 2019 r. najniższa emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna wzrosną do 1100 zł. Obecnie jest to 1029,80 zł. Według rządowej nowelizacji najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wzrośnie z 772,35 zł do 825 zł.

Modyfikacja zasad waloryzacji będzie miała zastosowanie także do emerytur i rent rolników, służb mundurowych oraz emerytur pomostowych i nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych. Rząd proponuje także, żeby świadczenia emerytalno-rentowe wzrosły (według prognozy) o 3,26 proc., jednak nie mniej niż o 70 zł. Oznacza to, że najniższe świadczenia zostaną w przyszłym roku podwyższone o 6,8 proc, dwa razy więcej, niż gdyby zastosować ustawowy prognozowany wskaźnik waloryzacji.

Według rządowych szacunków podwyżką zostanie objętych około 6,2 mln emerytów. Na nowych zasadach -jak zaznaczają autorzy projektu – zyskają przede wszystkim osoby, których świadczenie nie przekracza 2147,30 zł brutto. Jak podaje resort rodziny, w 2015 r. na waloryzację rent i emerytur przeznaczono 3,55 mld zł. W tym roku będzie to 5,96 mld zł. Koszt waloryzacji od marca 2019 r. wyniesie niespełna 8,4 mld zł.

Last modified: 1 sierpnia 2019

One Response to :
W tym roku emerytury mocno wzrosną

  1. ROBERT T. napisał(a):

    FAJNIE, ŻE PODAJECIE SZACOWANE 3,6 REWALORYZACJI. MOŻE KTOŚ BY SIĘ POKUSIŁ O PODANIE RZECZYWISTEJ REWALORYZACJI. DANE JUŻ SĄ.
    A HOJNA TO MOŻE JEST PANA PENSJA, BO NA PEWNO NIE REWALORYZACJA, PATRZĄC NA WZROST CEN I BLOKOWANY CZASOWO WZROST CEN ŹRÓDEŁ ENERGII.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *