W marcu ZUS odda podatek od emerytury i renty

Napisane przez | Artykuły, Blog, Redakcja Poleca, ZUS

Podniesienie kwoty wolnej od podatku powoduje, że ZUS zwróci seniorom nadpłacony podatek – jednorazowo mogą liczyć nawet na kilkaset złotych w marcowej wypłacie.

Kwota wolna od podatku została podniesiona dwa razy – najpierw w 2017 r. z 3091 zł do 6600 zł rocznie, potem w 2018 r. – do 8000 zł.

– Pomimo tych zmian wszyscy podatnicy płacili zaliczki na podatek dochodowy, jakby kwota wolna się nie zmieniła. Dlatego teraz seniorzy z najniższymi świadczeniami będą mogli liczyć na zwrot podatku, który nadpłacili – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

W niektórych przypadkach są to niemałe pieniądze.

– Z naszych szacunkowych wyliczeń, wynika, że osoba z minimalną emeryturą, czyli 1029 zł, może liczyć na nieco więcej niż 100 złotych zwrotu. Im niższe świadczenie, tym zwrot będzie większy – informuje rzeczniczka.

Osoby pobierające niższe świadczenia otrzymają jeszcze więcej. W przypadku renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy (772,35 zł) można liczyć na zwrot 384 zł.

Jak zapewnia rzeczniczka ZUS na Dolnym Śląsku, nie trzeba wypełniać żadnych wniosków, żeby dostać te pieniądze. ZUS sam rozlicza seniorom podatki i wysyła im tylko formularz PIT-40A. To z PIT emeryci dowiedzą się, ile wynosi ich nadpłata podatku. Co ważne, ZUS uwzględni ją w wypłacie marcowej emerytury.

Oprócz zwrotu nadpłaty PIT, emeryci i renciści dostaną od marca podwyższone świadczenia w ramach waloryzacji kwotowo-procentowej. Emerytury wzrosną o 3,26 proc., ale nie mniej niż 70 zł. Najwięcej zyskają osoby, których emerytura nie przekracza 2147,30 zł brutto. Minimalne emerytury wzrosną do 1100 zł (dotychczas – 1030 zł).

Od 1 marca rosną także renty. Minimalna renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wzrośnie do 1100 zł brutto, tyle samo wyniesie minimalna renta rodzinna i socjalna. Minimalna renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wyniesie 825 zł brutto.

Last modified: 7 lutego 2019

4 Responses to :
W marcu ZUS odda podatek od emerytury i renty

 1. weronika napisał(a):

  70 zł podwyżki dla emerytów to nic.

 2. maria napisał(a):

  moja mama ma nis ką emeryturę1120brutto I nie dostała zwrotu podatku

  1. ewa napisał(a):

   Ja też nie dostałam zwrotu podatku

 3. Mirosław napisał(a):

  Otrzymuje rente socjalna 1100 brutto a podwyzke w marcu otrzymalem 10 zlotych.Ponadto. podwyzszono mi podatek.Jakie podwyzki 70 zl.Jaki zwrot podatku w marcu to jakis zart.Zus oszukuje jak moze a rzad niby daje ale komu?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *