W listopadzie wszystkie OFE na minusie

Napisane przez | Artykuły, Blog, OFE

W listopadzie strata wszystkich OFE wyniosła średnio -2,3 proc. – poinformowały w raporcie Analizy Online i Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych. Jednak Otwarte Fundusze Emerytalne od początku roku zarobiły 16,4 proc. Wartość aktywów OFE spadła w listopadzie o 4,8 mld zł.

– W listopadzie wszystkie OFE poniosły straty, wynoszące średnio -2,3 proc. To wynik lepszy od uzyskanego przez realizujące podobną strategię funduszy akcji polskich uniwersalnych, które w tym samym czasie straciły średnio -3 proc. Osiągnięte w listopadzie wyniki zawarły się w przedziale od -1,9 proc. (Aegon OFE) do -2,9 proc. (PKO BP Bankowy OFE) – czytamy w raporcie.

– Choć listopad był najsłabszym miesiącem w tym roku, wyniki od początku stycznia wciąż prezentują się atrakcyjnie (+16,4 proc.). W tym czasie najwyższą stopę zwrotu dla klientów wypracował OFE PZU Złota Jesień (+17,9 proc.) – piszą dalej.

-2,3 proc. to jednak wynik lepszy od uzyskanego przez realizujące podobną strategię fundusze akcji polskich uniwersalnych, które w tym samym czasie straciły średnio -3,0 proc.

Również pod względem dynamiki aktywów listopad był najsłabszym miesiącem dla OFE w tym roku.

– W skali miesiąca zmniejszyły się one o -4,8 mld zł, głównie w efekcie słabej koniunktury na warszawskiej giełdzie. Do tego doszedł odpływ środków w postaci tzw. suwaka, który uszczuplił listopadowe aktywa o -855 mln zł. ZUS przelał na konta funduszy 216 mln zł. Na koniec listopada aktywa OFE wyniosły 176,5 mld zł, o +22,5 mld zł więcej niż na koniec grudnia 2016 roku – podano w raporcie.

– Stopy zwrotu funduszy emerytalnych w dużej mierze zależą od koniunktury na GPW. Słabszy listopad na warszawskim parkiecie odbił się na ich bieżącym wyniku, ale należy pamiętać, że w skali tego roku ich rezultaty są więcej niż zadawalające. Z pewnością wprowadzenie PPK oraz przekształcenie OFE będą istotnymi lokalnymi czynnikami, które stymulując koniunkturę na rodzimej giełdzie, pozwolą przyszłym emerytom, na stabilne, długookresowe zyski – komentuje Małgorzata Rusewicz, prezes IGTE.

Last modified: 26 lutego 2018

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *