W jakich przypadkach okres studiów wlicza się do emerytury?

Napisane przez | Artykuły, Blog, Poradnik, System Emerytalny, ZUS

Wysokość świadczenia emerytalnego, które będziemy pobierać w przyszłości, zależy przede wszystkim od wysokości składek odprowadzanych z tytułu ubezpieczenia emerytalnego przez czas naszej aktywności zawodowej.

Należy również pamiętać, że składki na ubezpieczenie emerytalne są odprowadzane tylko za tzw. okresy składkowe. Szczegółowo wymienione są one w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Warto więc zapoznać się z tym katalogiem, ponieważ dzięki temu możemy złożyć wniosek o ponowne wyliczenie kapitału początkowego, a w konsekwencji świadczenia emerytalnego w sytuacji, gdy okaże się, że podczas wyliczania emerytury nie wszystkie okresy składkowe zostały wzięte pod uwagę. Z taką sytuacją mamy często do czynienia w przypadku okresu studiów.

Czy studia wliczają się do emerytury?

Przede wszystkim należy zacząć od tego, że okres studiów nie w każdym przypadku będzie wliczał się do okresów, od których zależy wysokość świadczenia emerytalnego. Zasadniczo okres pobierania nauki w szkole wyższej, a także okres studiów doktoranckich, wlicza się to tzw. okresów nieskładkowych, czyli do okresów, które nie są brane pod uwagę w sytuacji wyliczania świadczenia emerytalnego. Jednak od każdej reguły są wyjątki. Tak jest i w tym przypadku. Zgodnie bowiem z przepisami ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych nauka w uczelni wyższej może zostać zaliczona to okresów składkowych wtedy, gdy okres ten nie przekracza 1/3 wszystkich okresów składkowych, które zostały odpowiednio udokumentowane i wykazane podczas składania wniosku o emeryturę.

Co to znaczy w praktyce? Zakładając, że nauka na uczelni wyższej trwa zasadniczo 5 lat, okres ten nie może być wyższy niż 1/3 zsumowanych wszystkich okresów składkowych, czyli przede wszystkim pozostawania w stosunku pracy. W takiej sytuacji, ten pięcioletni okres studiów wydłuży nam okresy składkowe o 5 kolejnych lat. Ta ogólna zasada nie ma zastosowania we wszystkich sytuacjach.

Studia a emerytura – o czym należy pamiętać?

Zasada, zgodnie z którą studia mogą wliczać się do okresów składkowych, jeśli nie przekraczają 1/3 długości tych okresów, miała również zastosowanie do osób, które ubiegały się o ustalenie wysokości kapitału początkowego przed datą 1 stycznia 1999 roku. Należy zauważyć, że w praktyce było to mocno utrudnione, ponieważ bardzo często osoby te nie były w stanie wykazać zarówno wysokości okresów składkowych, jak i długości trwania studiów. To znaczy, że osoby pracujące zawodowo przed tą datą musiałyby wykazać okresy składkowe minimum za 15 lat pracy zawodowej. Niestety wiele osób nie mogło wtedy pracować, zazwyczaj nie ze swojej winy. Wówczas traciły one możliwość doliczenia do okresów składkowych okresu studiowania.

Dlatego w 2015 roku została znowelizowana ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W związku z tymi zmianami osoby studiujące przed 1999 rokiem również mogą doliczyć okres studiowania, jeśli nie przekracza on 1/3 okresów składkowych, ale do tych ostatnich w przypadku tych osób wlicza się również te lata, w których okresy składowe przypadały przed 31 grudnia 1998 roku. Okresy te uwzględnia się z zaokrągleniem do pełnych miesięcy. Osoby, które chcą skorzystać z możliwości zaliczenia nauki w szkole wyższej, powinny zgłosić to we wniosku o przejście na emeryturę. Wówczas ich kapitał początkowy zostanie przeliczony, jeśli okres studiowania nie został uwzględniony w czasie jego wcześniejszych wyliczeń.

Last modified: 16 października 2018

8 Responses to :
W jakich przypadkach okres studiów wlicza się do emerytury?

 1. Edward Pacholski napisał(a):

  Odbyłem studia dzienne na Politechnice w latach 1973-1978 (5lat). Po ukończeniu studiów stacjonarnych we wrześniu 1978 r. podjąłem prace w Zakładach Górniczych i ciągle jeszcze tam pracuję, mimo, że nabyłem prawa emerytalne (ukończyłem 65 lat) w lutym 2018 r. Czy okres studiów będzie zaliczony do przyszłej emerytury.

 2. Natalia napisał(a):

  Co to znaczy, że „mogą doliczyć okres studiowania, jeśli nie przekracza on 1/3 okresów składkowych”
  – czy 5 lat studiów + 15 lat pracy? Wówczas lata studiów to dokładnie 1/3 lat pracy
  – czy te 5 lat studiów + 10 lat pracy? Wtedy studia to 1/3 wszystkich lat.

  1. Sylwia napisał(a):

   opcja pierwsza 5+15

 3. marek napisał(a):

  a czy magister daje jakas przewage nad licencjatem. a w przypadku licecncjata jak to wyglada ze stazem pracy?

  3+9 lat pracy?

 4. Agnieszka napisał(a):

  A czy to dotyczy studiów tylko w trybie dziennym czy też zalicza się tryb zaoczny studiów ?

 5. Rodzic2 napisał(a):

  Czy okres odbytych studiów wyższych od 1.10.1991 do 31.08.1996, tj. 4 lata i 11 miesięcy, zaliczony przez ZUS do stażu pracy (tak jest to określone w ich piśmie) należy traktować jako okres składkowy czy nieskładkowy?

  1. Bondziorno napisał(a):

   Ty te studia na pewno robiłeś/robiłaś? Przecież w artykule jak wół jest napisane, że są to okresy nieskładkowe!

   1. Gość napisał(a):

    „nauka w uczelni wyższej może zostać zaliczona to okresów składkowych wtedy, gdy okres ten nie przekracza 1/3 wszystkich okresów składkowych”
    Ta cytowana część może wprowadzać w błąd. Tak więc Sz.P. „Bondziorno” mniej buty i agresji słownej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *