W czerwcu nie opłaca się zostawać emerytem

Napisane przez | Artykuły, Blog, Redakcja Poleca, ZUS

Nie opłaca się przejść na emeryturę w czerwcu. Można stracić nawet 10 proc. świadczenia.

Problemy z czerwcowymi emeryturami pojawiły się jeszcze w 2004 r., gdy w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych zapisano tzw. kwartalną waloryzację kapitału zebranego na koncie przyszłego emeryta w ZUS. Chodziło o to, by w razie inflacji (w 2004 r. wyniosła 3,5 proc.) przechodzącym na świadczenie w ZUS waloryzowano środki zebrane w ZUS częściej niż raz w roku.

Dopiero po latach okazało się jednak, że nowe przepisy, przez błąd legislacyjny czy niedopatrzenie, powodują obniżenie emerytur przyznawanych w czerwcu. Tylko w tym jednym miesiącu zamiast kwartalnej waloryzacji składek stosuje się waloryzację roczną, która jest dużo mniej korzystna dla przechodzących na emeryturę.

Jeśli wniosek o emeryturę zostanie złożony w czerwcu, ZUS stosuje wskaźnik rocznej waloryzacji składek określony w art. 25 ustawy o emeryturach i rentach z FUS, który oscyluje zwykle ok. 1-2 proc. W pozostałych miesiącach, zgodnie z art. 25a ustawy emerytalnej, ZUS stosuje kwartalny wskaźnik waloryzacji, który zwykle wynosi nawet 12 proc. i więcej. Różnica we wskaźniku waloryzacji, która sięga nawet 10 pkt proc., znacząco odbija się na wysokości świadczenia.

Pracownicy ZUS zazwyczaj doradzają osobom, które chcą złożyć wniosek w czerwcu, by raczej zrobiły to w lipcu, bo mają możliwość uzyskania wyższej emerytury.

Pomimo tych porad co roku ok. 10 tys. emerytów nieświadomych tego mechanizmu składa wniosek o przyznanie im świadczenia w czerwcu i przez to dostaje niższe o nawet kilkaset złotych świadczenie.

Last modified: 11 lutego 2019

4 Responses to :
W czerwcu nie opłaca się zostawać emerytem

 1. Czerwcowa emerytka z 2014 r napisał(a):

  I nic się w tej sprawie nie dzieje. A to zwykłe okradanie nieświadomych tego emerytów. W poprzednich latach ZUS nie informował o stosowaniu tego niekorzystnego przeliczenia. Wręcz odwrotnie – panowała zmowa milczenia. W 2014 nawet w prasie nie istniał ten temat. W listopadzie 2017 vice minister pracy Marcin Zieleniecki odpowiedzialny za to skandaliczne waloryzowanie podstawy emerytury oznajmił, że pracują nad rozwiązaniem problemu, który jest im znany . I co ? Cisza. Tylko prezesa Kaczynskiego oświecili o konieczności złożenia wniosku emerytalnego w lipcu a nie w czerwcu i dzięki temu zyskał przeszło 10% emerytury.
  To jest stosowanie prawa w Polsce. Oparte na wybiórczym doradzaniu jak je omijać. A może po prostu nie przyjmować wniosków w czerwcu i wyjasnic społeczeństwu ,ze nieudolne ministerstwo nie potrafi przez lata naprawić swojego błędu .Ten temat powinien być skierowany do Trybunału Unijnego . Rzecznik praw obywatelskich interweniował w tej sprawie kilka razy i nawet nie dostał konkretnej odpowiedzi. Minister Rafalska na ten temat się nie wypowiada , prezes ZUS nabrała wody w usta a emeryci do samej śmierci dostają niższe emerytury.

 2. Zenon napisał(a):

  I ja też mam ten problem. Urodziłem się 26 czerwca 1953 roku.Byłem na rencie i pracowałem płacąc pełną składkę ZUs Już 23 czerwca 2018 roku złożyłem wniosek o emeryturę a następnie 2 lipca go wycofałem i złożyłem ponowny wniosek z dnie 2 lipca tak jak doradzono mi w ZUSie aby nie dali mi tej emerytury z automatu.Otuż ZUS oczywiście naliczył mi emeryturę z automatu w tym najniekorzystniejszym czerwcu.Odwołanie się do Sądu nic nie dało,podczymali decyzję ZUS Teraz chcę odwołać się do sądu wyższej instanci i proszę o pomoc o pomoc czy ktoś miał podobną sprawę i czy mam szansę wygrać proszę o pomoc s95styl@wp.pl

 3. Bogdan Jesionowski napisał(a):

  To jest skandal, że po przyznaniu się do błędnego interpretowania prawa przez ZUS, do tej pory nie wprowadzono korekty banalnie prostej. Wskaźnik rocznej waloryzacji (choć ogłaszany w maju danego roku ) należy stosować od 1 lipca, a nie od 1 czerwca, gdyż w ramach każdego kwartału mają być zachowane te same zasady waloryzacji. Stosowanie wskaźnika rocznej waloryzacji już w czerwcu, jest cynicznym okradaniem czerwcowych emerytów. Nazwa partii Prawo i Sprawiedliwość do tego zobowiązuje, aby korygować takie lapsusy prawne, a Pani Minister Rafalska udaje że nic nie wie w tej sprawie, nie udzielając odpowiedzi na ponaglenia Rzecznika Praw Obywatelskich od wielu miesięcy. Takie udawanie że się pracuje nad korektą istniejących przepisów przez prawie 17 miesięcy, świadczy o obłudzie Pani Minister. Jest to haniebna forma Ministerstwa utrzymania procederu okradania czerwcowych emerytów przez ZUS.

 4. Oszukana przez nieuczciwych informatorów zus napisał(a):

  Nie każdy trafił na uczciwych pracowników zus a może nie znających przepisów. Mnie nikt w zus nie raczył poinformować o stracie emerytury. Zastanawiam się dlaczego moje pieniądze na które uczciwie pracowałam 43 lata nic e trafiają do mnie. Co za oszukancxe prawo. Tyle emerytów jest poszkodowanych i nic się z tym nie robi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *