Tydzień przedsiębiorcy z ZUS

Napisane przez | Artykuły, Redakcja Poleca, ZUS

W ramach spotkań z przedsiębiorcami eksperci Zakładu doradzą w sprawach związanych z nowymi przepisami.

W dniach 23-27 września w placówkach ZUS w całej Polsce organizowany jest „Tydzień Przedsiębiorcy”. Osoby, które wezmą w nim udział, będą mogły skorzystać z porad specjalistów, którzy odpowiedzą na pytania związane z prowadzeniem działalności i nowymi przepisami.

Czytaj także: Warunki i konsekwencje opłacania niższych składek ZUS

Jak przekazał rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz „Tydzień Przedsiębiorcy” organizowany jest już po raz piąty. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Zatrudniam legalnie – pracuję legalnie”.

W placówkach w całej Polsce od 23 do 27 września, pracownicy ZUS i zaprzyjaźnionych instytucji (m.in. z Państwowej Inspekcji Pracy, urzędu skarbowego, organów ewidencyjnych, Narodowego Funduszu Zdrowia) odpowiedzą na pytania i wyjaśnią zawiłości prawne, które nurtują przedsiębiorców a związane są z przepisami dotyczącymi prowadzenia działalności gospodarczej.

Podczas „Tygodnia Przedsiębiorcy” prowadzący działalność gospodarczą będą mogli skorzystać ze szkoleń i seminariów, które organizowane są w całym kraju. Podczas wydarzenia pracownicy ZUS opowiedzą też o nowych usługach dostępnych na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, w tym możliwości samodzielnego tworzenia potwierdzeń danych zapisanych na koncie w ZUS.

Tegoroczną edycję „Tygodnia Przedsiębiorcy” ZUS realizuje we współpracy z Państwową Inspekcją Pracy, gdyż jest partnerem strategicznym kampanii PIP: „Pracuję legalnie”.

Rzecznik ZUS zwraca uwagę, że w Polsce pracuje ok. miliona obywateli Ukrainy. Tylko połowa z nich zarejestrowana jest w ubezpieczeniach społecznych.

„Praca +na czarno+ to często propozycja pracodawcy, który nie musi opłacać składek na ubezpieczenie społeczne czy podatków. Pracownik może wówczas zarobić więcej na rękę. Bez umowy pracownik nie posiada jednak żadnego dokumentu, który w przypadku nieprzewidzianych wypadków umożliwi ubieganie się o swoje należności i prawa, w tym świadczenia chorobowe” – zaznacza Andrusiewicz.

Podczas tegorocznej edycji „Tygodnia Przedsiębiorcy” organizowany jest też konkurs „Filary Ubezpieczeń”, w ramach którego nagrodzone zostaną najbardziej rzetelne w zakresie realizowania obowiązków ubezpieczeniowych, firmy i instytucje. Członkami Kapituły konkursu są przedstawiciele ministerstw i najważniejszych organizacji działających na rzecz przedsiębiorstw.

Czytaj także: Co przysługuje za opłacanie składek do ZUS

Wyróżnienia będą przyznane w trzech kategoriach. Osoby, które prawidłowo wypełniały obowiązki płatnika składek, m.in. w zakresie przekazywania dokumentów rozliczeniowych, rozliczania i opłacania składek oraz zasiłków, zostaną wyróżnieni w kategorii „Rzetelny Płatnik”.

Wyróżnienie „Dobry Przykład” otrzymają ci, którzy aktywnie współpracowali z ZUS przy wdrażanych projektach, istotnych z punktu widzenia przedsiębiorców, m.in. przy programie Płatnik, ePłatnik, e-Akta, czy e-ZLA. Z kolei „Nadzieja ubezpieczeń” przypadnie tym, którzy najbardziej angażują się w programy edukacyjne.

Last modified: 19 września 2019

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *