Sztuczna inteligencja pozwoli cieszyć się dłuższą emeryturą?

Napisane przez | Artykuły, Blog, System Emerytalny, Trendy

Przyszłość może przynieść zarówno wzrost produktywności, jak i spadek zapotrzebowania na pracę.

W lipcu 2017 roku rząd Wielkiej Brytanii zapowiedział podwyższenie wieku emerytalnego z 67 do 68 lat dla pracowników urodzonych pomiędzy 1970 a 1978 rokiem. Wprowadzenie reformy podyktowane jest rosnącymi kosztami obsługi systemu emerytur państwowych. Obecnie wydaje się nań równowartość 5,2 proc. brytyjskiego PKB.

Gdyby rząd nie wprowadzał zmian, wskaźnik ten wzrósłby kolejno do 6,2 proc. w 2037 r. i 7,1 proc. w 2067 r. Dłuższa praca Brytyjczyków powinna pozwolić na oszczędności w wysokości 0,3 proc. PKB w latach 60. XXI wieku.

Kongres Związków Zawodowych pisze w swoim raporcie „Shaping Our Digital Future”, że wbrew pozorom taka zmiana może okazać się bezzasadna. Wszystkiemu „winna” zbliżająca się rewolucja cyfrowa, ze sztuczną inteligencją na czele.

Uczące się maszyny potrafią coraz więcej — choćby samodzielnie prowadzić samochód — a w przyszłości być może wyręczą człowieka w wykonywaniu zadań, które wymagają podejmowania inicjatywy i nieszablonowego myślenia.

Nadal nie wiadomo, jak wielki jest potencjał tej technologii, ale już dzisiaj przeprowadzono pewne szacunki: firma PwC przewiduje, że do 2030 roku światowe PKB wzrośnie o 14 proc. wskutek rozwoju SI; z kolei w badaniu Freya i Osborne’a wykazuje się, że 47 proc. zawodów w USA jest zagrożonych automatyzacją w najbliższych dekadach. Przyszłość, paradoksalnie, może przynieść zarówno wzrost produktywności, jak i spadek zapotrzebowania na pracę.

W takim scenariuszu szybsze przejście na emeryturę mogłoby po części rozwiązać problem bezrobocia technologicznego i jednocześnie spożytkować wartość wytworzoną przez sztuczną inteligencję. Być może więc przyszłość Europy nie tkwi w dłuższej pracy, lecz w krzemie.

Last modified: 23 lipca 2018

2 Responses to :
Sztuczna inteligencja pozwoli cieszyć się dłuższą emeryturą?

  1. PRZYSZŁY EMERYT napisał(a):

    Kiedy wreszcie wprowadzona zostanie możliwość przejścia na emeryturę po przepracowaniu 35 lat / dla kobiet/ i 40 lat / dla mężczyzn/ ? 🙁 obiecanki cacanki każdej dochodzącej do władzy ekipy – koszt rzędu dwóch miliardów / czyli nic w skali budżetu/, a ile radości dla wyborców zagrożonych bezrobociem przez sztuczną inteligencję ? 🙁
    KTÓRA OPCJA JEST NA POWAŻNIE ZA, TA UZYSKA NIE TYLKO MÓJ GŁOS 🙂

    1. jan napisał(a):

      Mój też.Jaja sobie z nas robią.OPZZ Solidarność iRDS ma ciebie,mnie i wielu innych w D…e

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *