Są już pierwsze fundusze pod PPK

Napisane przez | Artykuły, Blog, PPK, Trendy

Sąd zarejestrował pierwsze fundusze, które będą funkcjonowały w ramach oferty Pracowniczych Planów Kapitałowych.

Przygotowania do wdrożenia nowego programu długoterminowych oszczędności idą pełną parą. Nie tylko po stronie instytucji państwowych. Do zmiany przygotowuje się też biznes finansowy.

Sąd zarejestrował właśnie 8 Funduszy Zdefiniowanej Daty utworzonych przez Nationale-Nederlanden PTE, które obecnie zarządza największym na rynku OFE.

– Cieszymy się, że przygotowania do wprowadzenia PPK idą sprawnie, to bardzo ważny program, który jest szansą dla pracowników na dodatkowe odkładanie na emeryturę. Zarejestrowanie przez Sąd w tak szybkim czasie naszych Funduszy Zdefiniowanej Daty to oczywiście początek drogi. Kolejnym krokiem będzie przesłanie zgłoszenia instytucji prowadzącej PPK do Polskiego Funduszu Rozwoju – czyli podmiotu, który prowadzi ewidencję instytucji oferujących PPK – mówi Grzegorz Chłopek, prezes Nationale-Nederlanden PTE.

Pracownicze Plany Kapitałowe to najnowsze rozwiązanie, które ma pomóc Polakom w budowaniu bezpieczeństwa finansowego na emeryturze. Jego głównym założeniem jest współuczestniczenie w oszczędzaniu pracownika, pracodawcy oraz państwa. System obejmie blisko 11 milionów pracowników.

 

Do programu zapisani zostaną wszyscy pracownicy pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, za których odprowadzane są składki na ubezpieczenia społeczne. Jednocześnie każdy zatrudniony może w dowolnym momencie zdecydować o rezygnacji lub ponownym uczestniczeniu w PPK. Wejście w życie systemu Pracowniczych Planów Kapitałowych odbywa się według zapisanego w ustawie harmonogramu, uzależnionego od liczby pracowników. Oznacza to, że najpierw (od czerwca br.) będą one obowiązywać w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 250 osób, a kolejne mniejsze firmy oraz jednostki sektora publicznego obejmą aż do połowy 2020 r.

Każdy z pracowników będzie oszczędzał na indywidualnym koncie. A wpłaty oprócz samych zatrudnionych będą odprowadzane również przez pracodawcę oraz państwo. Wpłata podstawowa pracownika wynosi 2 proc. jego miesięcznego wynagrodzenia brutto, podczas gdy pracodawca wpłaci 1,5 proc. pensji zatrudnionego. Każdy uczestnik otrzyma od państwa również 250 zł wpłaty powitalnej. Następnie, co roku, ze Skarbu Państwa konto zasilane będzie o kolejne 240 zł.

Oprócz obowiązkowych wpłat zarówno pracownik, jak i pracodawca mogą dobrowolnie zwiększyć odprowadzane kwoty – każdy z nich do maksymalnie 4 proc. Oznacza to, że na koncie uczestnika może być lokowane do 8 proc. jego wynagrodzenia. PPK dają więc Polakom możliwość odłożenia znacznie większych kwot niż poprzez samodzielne oszczędzanie.

Każda z instytucji dopuszczonych do prowadzenia PPK będzie odpowiedzialna za inwestowanie wpłacanych na konto pieniędzy w Funduszach Zdefiniowanej Daty. Ich celem będzie dopasowanie potencjalnego zysku oraz ryzyka do wieku uczestnika. To znaczy, że wraz ze zbliżaniem się uczestnika do osiągnięcia 60 roku życia pieniądze lokowane są w coraz bezpieczniejsze produkty finansowe, takie jak obligacje Skarbu Państwa czy depozyty bankowe.

Last modified: 21 stycznia 2019

2 Responses to :
Są już pierwsze fundusze pod PPK

  1. Nigdy więcej napisał(a):

    Kolejny przekręt. Ciekawe ilu tym razem naciągną?

  2. Klara napisał(a):

    Obawiamy się nowych rozwiązań bo ich dobrze nie poznaliśmy. Program jest dobrze przygotowany, możliwość oszczędzania i każdy daje % od siebie. Na świecie działają już tego typu projekty i cieszą się powodzeniem. Symulacje ppk pokazują fajne sumy, zrezygnować można zawsze, ale warto dać szanse temu przedsięwzięciu, bo bez ppk nie ma szans na emeryturę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *