Rośnie zainteresowanie III filarem

Polacy odłożyli 1,6 miliarda na swoje dodatkowe emerytury.

Prawie 1,6 miliarda zł – tyle Polacy wpłacili w 2016 r. do dobrowolnego, prywatnego III filaru emerytalnego. To o ponad 250 milionów złotych więcej niż rok wcześniej. Prawie 60 proc. nowych IKE i IKZE zostało otwartych w TFI – podkreśla Waldemar Wołos z Union Investment TFI w piątkowym komunikacie.

Na Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) wpłynął ponad 1 miliard zł, a na Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) ponad 0,5 mld zł.

– Dane za 2016 r. pokazują, że gotowość Polaków do samodzielnego oszczędzania na emeryturę rośnie, ale wciąż jest na stosunkowo niskim poziomie. To zaskakujące, bo większość z nas zdaje sobie sprawę, że państwowe emerytury będą niskie – uważa Wołos.

Zgodnie z danymi Komisji Nadzoru Finansowego, większym zainteresowaniem Polaków cieszyły się IKE. W 2016 r. powstało ponad 92 tys. nowych IKE. To o 20 tys. więcej niż rok wcześniej. TFI otworzyły 59 proc. z nich, 20 proc. zostało otwartych przez zakłady ubezpieczeniowe, a reszta przez pozostałe uprawnione do prowadzenia kont emerytalnych podmioty. Łącznie Polacy założyli już prawie 903 tys. kont IKE, jednak tylko na 31 proc. z nich dokonano wpłat w 2016 r.

Z kolei nowych IKZE w 2016 r. powstało prawie 64 tys. Podobnie jak w przypadku IKE, 59 proc. z nich zostało otwartych przez TFI. Na koniec minionego roku instytucje finansowe prowadziły łącznie ponad 643 tys. kont IKZE, ale tylko 25 proc. z nich było aktywnych.

W ubiegłym roku średnia wpłata na IKE prowadzone przez TFI wyniosła 3,7 tys. zł, a na IKZE – 3,1 tys. zł.

Łącznie w III filarze (z wyłączeniem pracowniczych programów emerytalnych) na koniec 2016 r. Polacy mieli odłożone ponad 7,7 miliarda zł.

– Z danych KNF wynika, że brakuje nam impulsu do działania – uważa Wołos. – Sporo osób decyzję o rozpoczęciu oszczędzania odkłada na później a to podstawowy błąd. Najważniejsze jest to żeby zacząć oszczędzać, a nie to ile będziemy odkładać. Z czasem zobaczymy, że oszczędzanie nie wiąże się wcale z wielkimi wyrzeczeniami i będziemy mogli zwiększyć naszą miesięczną składkę – twierdzi dyrektor dep. rozwoju nowych produktów Union Investment TFI.

Last modified: 28 lutego 2018

One Response to :
Rośnie zainteresowanie III filarem

  1. MISIU napisał(a):

    ZAPOMNIELISCIE WSPOMNIEC ZE PO OSIAGNIECIU WIEKU EMERYTALNEGO WYCIAGA SIE ZNACZNIE MNIEJ NIZ SIE WPLACILO, WIEC LEPIEJ OSZCZEDZAC DO SKARPETY NIZ NA III FILAR.

    CO Z TEGO ZE ” na koniec 2016 r. Polacy mieli odłożone ponad 7,7 miliarda zł.” A ILE Z TEGO DOSTANA?? PRZEKONAJA SIE WKROTCE.

    POLECAM SKARPETE.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *