Rośnie zadłużenie Polaków w średnim wieku

Napisane przez | Artykuły, Blog, Redakcja Poleca

Wobec dostępnych publicznie informacji o przybliżonej wysokości emerytur, które nie będą zaspokajały potrzeb przyszłych seniorów dość pesymistycznie wygląda fakt mocnego wzrostu zadłużenia Polaków w średnim wieku. Czy to nierozsądne gospodarowanie środkami i chęć życia ponad stan czy raczej wynik braku podstawowych środków do przetrwania?

Wartość długów Polaków w średnim wieku wzrosła trzykrotnie w ciągu 4 ostatnich lat, Osoby pomiędzy 36. a 59. rokiem życia mają do oddania 28,5 mld zł wobec 10 mld zł w 2014 r. cztery lata temu, wynika z najnowszych danych Krajowego Rejestru Długów (KRD).

„W wielu przypadkach to życie na krawędzi finansowej. Domowy budżet ledwo wytrzymuje obciążenie ratami, ale nie powstrzymuje to trzydziesto- i czterdziestolatków przed kolejnymi zakupami. Największym problemem jest podejście ‚nie stać nas, ale musimy to mieć’.

Do tego nie zawsze wszystko idzie zgodnie z planem. Niespodziewana strata pracy, rozwód skutkujący trudną sytuacją mieszkaniową, nieuczciwi kontrahenci, którzy przyczyniają się do problemów finansowych rodzinnej firmy. Nagle okazuje się, że nie ma z czego spłacać pożyczek, które ma niemal każdy w tym wieku” – powiedział prezes KRD Adam Łącki, cytowany w komunikacie.

Z danych KRD wynika, że Polacy w wieku 36-49 lat mają do oddania 18,7 mld zł. Średnie zadłużenie wynosi już 21,9 tys. zł. Liczba dłużników to ponad 855 tys. osób. W gronie 50-59 lat łączne zadłużenie wynosi o połowę mniej, tj. 9,7 mld zł, ale też samych dłużników jest o połowę mniej (442 tys. osób). Niemal identycznie w obu grupach rozkładają się także proporcje pomiędzy płciami – około 66% panów i 34% pań, podano również.

„Różnice pomiędzy grupami są widoczne także, jeśli przyjrzymy się ich wierzycielom. Polacy w wieku 50-59 lat mają większy odsetek (23,13%) niespłaconych zobowiązań wobec banków, firm pożyczkowych i ubezpieczycieli niż osoby w wieku 36-49 lat (22,63%). Częściej zalegają też z czynszami, opłatami za prąd, wodę i gaz (7,07% wobec 6,28% w młodszej grupie).

Natomiast Polacy w wieku 36-49 lat mają więcej długów za telefon, Internet i telewizję (14,26%) w stosunku do starszych (13,68%). Wyprzedzają też 50-latków, jeśli chodzi o mandaty za jazdę bez biletu (10,04% młodsi i 9,33% starsi) oraz grzywny sądowe (2,57% młodsi i 2,01% starsi). Podobny udział w strukturze wierzytelności obu grup mają długi odkupione przez firmy windykacyjne (po ok. 36,5%) oraz alimenty (po ok. 6,4%)” – dowiadujemy się z pozostałej części raportu.

Największe problemy z zaległościami mają w obu przedziałach wiekowych mieszkańcy województwa mazowieckiego. Na koncie młodszych mieszkańców tego województwa uzbierało się ponad 2,57 mld zł długów, a starszych – 1,42 mld zł. Drugie miejsce zajmują Ślązacy z kwotą ponad 2,54 mld zł (młodsi) i 1,36 mld zł (starsi). Trzecia pozycja należy do mieszkańców Dolnego Śląska. Młodsi nie spłacili 1,83 mld zł, a starsi 891 mln zł, podano również.

Analiza zadłużenia Polaków w wieku 36-59 lat została przeprowadzona na bazie danych Krajowego Rejestru Długów na początku kwietnia 2018 r.

źródło – KRD, IBSnews

Last modified: 4 września 2018

One Response to :
Rośnie zadłużenie Polaków w średnim wieku

  1. tomo napisał(a):

    W każdym wieku można się zadłużyć i da się z tym ogarnąć. Spoko windykują w Kruku, miałem z nimi do czynienia, można się dogadać w sprawie spłat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *