Rośnie ryzyko, że rząd przeje część naszych pieniędzy z OFE

Napisane przez | Artykuły, OFE, Redakcja Poleca

Opłata przekształceniowa z tytułu przeniesienia aktywów z OFE na prywatne IKE będzie silnym wsparciem dla przyszłorocznego budżetu państwa. Ale rośnie ryzyko, że politycy zdecydują finansować swoje bieżące potrzeby polityczne także z naszych oszczędności w OFE.

Opłata przekształceniowa w wysokości 15 proc. to de facto z góry pobrany podatek dochodowy od emerytur, które będę w przyszłości wypłacane z IKE. Rząd liczy, że ok. 80 proc. członków OFE (a jest ich 15,8 mln) wybierze IKE i łączna opłata sięgnie 19,4 mld zł. Ma ona w dwóch transzach zasilić Fundusz Ubezpieczeń Społecznych. Tym samym dotacja z budżetu państwa na uzupełnienie deficytu w FUS może być mniejsza, co uwzględniono już w projekcie budżetu państwa na 2020 r.

W ten sposób w budżecie powstała przestrzeń na realizację różnych programów, także w ramach obietnic wyborczych i tzw. piątki Kaczyńskiego. „Ale nikt nie zapowiadał, że będzie inaczej – zaznacza Łukasz Kozłowski, ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich. – Zresztą wpływy z opłaty przekształceniowej są rodzajem dochodów podatkowych, które zwykle przeznacza się na bieżące wydatki państwa – dodaje.

Czytaj także: To już koniec OFE. Po 20 latach fundusze przejdą do historii

Gorzej, że na takie bieżące potrzeby mogą też zostać wykorzystane nasze oszczędności, jakie dziś mamy zgromadzone w OFE. Zgodnie z projektem ustawy, aktywa tych osób, które wybiorą ZUS, mają trafić do Funduszu Rezerwy Demograficznej. Przy założeniu, że 20 proc. członków OFE zdecyduje się na publiczny system, FRD może się zwiększyć o 32,1 mld zł – wynika z projektu ustawy. Zasoby FRD co do zasady mają wspierać system emerytalny w złych czasach, ale politykom zdarza się sięgać po nie także na bieżąco.

– Polski Fundusz Rozwoju, który będzie zarządzał FRD, zapewne będzie chciał utrzymać wartość aktywów z OFE, niż je wyprzedawać czy spieniężyć – zaznacza Antoni Kolek z Instytut Emerytalnego. – M.in. z tego powodu, że są to głównie akcje spółek, więc nagła ich wyprzedaż mogłaby zachwiać notowaniami giełdowymi – mówi Kolek. Poza to tym mają one stanowić materialne zabezpieczenie rosnących zobowiązań FUS z tytuły wzrostu zapisów księgowych na kontach tych osób, które wybiorą ZUS.

– Ale zawsze istnieje takie ryzyko, że środki zgromadzone w FRD posłużą na sfinansowanie obietnic wyborczych. Nikt nie chciałby realizacji takiego scenariusza, ale jeśli sytuacja budżetu się pogorszy, to możliwe, że zobaczymy kolejną pożyczkę z FRD na 13. emeryturę czy inny trick pozwalający sfinansować bieżące zobowiązania polityczne właśnie z aktywów rezerwy demograficznej – analizuje Kolek.

Politycy PiS sięgnęli po takie rozwiązanie całkiem niedawno. Chodzi o powołany do życia Fundusz Solidarnościowy, który ma finansować wypłatę m.in. 13. emerytury, renty socjalnej i zasiłków pogrzebowych czy dodatków dla osób niepełnosprawnych. Fundusz nie ma własnych przychodów i ma zaciągać pożyczki z budżetu państwa. Zaś w 2019 r. ma pożyczyć pieniądze właśnie z FRD.

– Taka sytuacja może się szybko powtórzyć i aktywa z OFE, które trafią do FRD, mogą zostać szybko przejedzone – ocenia też Aleksander Łaszek, główny ekonomista FOR . – Zresztą nie byłby to pierwszy raz, bo po rezerwy z FRD sięgały także poprzednie rządy. Wykorzystywana była także sztuczka pod nazwą „pożyczka z budżetu”, potem zaś była umarzana i nikt nigdy jej nie spłacił – zaznacza Łaszek.

Czytaj także: OFE stopniowo staną się IKE. To kluczowe daty

Ekonomista dodaje, że o ile w przypadku rządu PO–PSL można jakoś usprawiedliwić sięganie po takie kreatywne rozwiązania, ponieważ kondycja budżetu państwa była bardzo zła, o tyle w przypadku rządu PiS obecnej kadencji trudno znaleźć takie usprawiedliwienie, bo zarówno sytuacja finansów publicznych, jak i gospodarcza, i demograficzna, jest stosunkowo dobra.

– Nawet jeśli pojawią się tłumaczenia, że z FRD miałyby być finansowe właśnie potrzeby emerytów, to wciąż nie jest to argument za uruchomieniem tych rezerw – zaznacza Łaszek. Nasz system emerytalny w fatalnej sytuacji znajdzie się już za 5–10 lat, gdy przybywać będzie emerytów, a coraz mniej osób będzie wchodzić na rynek pracy. – Prognozy ZUS pokazują, że wydatki emerytalne w 2020 r. sięgną 182 mld zł, w 2025 – ok. 248 mld zł, zaś w 2030 – już 313 mld zł – wylicza Kolek.

Last modified: 28 listopada 2019

4 Responses to :
Rośnie ryzyko, że rząd przeje część naszych pieniędzy z OFE

 1. Hazar napisał(a):

  Dlaczego nie chcą wejść w strefę EURO i cały czas manipulują ciemnogrodem żeby porządzić osiem lat a pużniej podamy rękę grecji,u nas takie podwyźmi żywności że nie da się oszczędzać.

 2. Młody emeryt od 9 lat napisał(a):

  Pis komunistyczny wszystko odda wraz z odsetkami zwykłym i też z odsetkami karnymi liczonymi za każdyvdzieńbdo. Końca ich rzadów mam wyrok sondowy i za dwa tygodnie bedzue prawomocny. Nie moge napidsać szczegułow ale jestem na to przygotowany i mam dokument sindowy wrazie czego komornik bedzie komunistów pis ścigał

 3. jeBsie napisał(a):

  Co ty nie POwiesz? Hehe

 4. Ha Ha napisał(a):

  Smacznego!1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *