Ranking: Najlepsze IKZE w formie ubezpieczenia na życie z UFK

Napisane przez | Artykuły, Blog, IKZE

Według rankingu „Rzeczpospolitej” najlepsze IKZE w formie ubezpieczenia na życie z UFK oferuje Aviva. Na podium znalazły się też: Nationale-Nederlanden i PZU Życie SA.

IKZE w formie polisy na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym (UFK) prześwietlaliśmy tak samo jak IKE w tej formie (przed tygodniem, 19 kwietnia 2018 r.). Analizowaliśmy stopy zwrotu funduszy w czterech okresach; wzięliśmy pod uwagę fundusze akcji, obligacji, stabilnego wzrostu i pieniężne.

Towarzystwa z czołówki rankingu oferują fundusze z najlepszymi wynikami. Dosyć dobrze wypadają też fundusze kapitałowe z oferty Generali.

Pełne zestawienie stóp zwrotu  IKZE z UFK

W rankingu ocenialiśmy również koszty ponoszone przez klientów. Część instytucji pobiera nie tylko opłatę za zarządzanie funduszem, ale także prowizję na rzecz ubezpieczyciela. Do tego często dochodzą np.: opłata od składki, opłata za wycofanie pieniędzy w krótkim terminie po podpisaniu umowy. Firmom, które takich opłat nie mają lub ustaliły je na niskim poziomie, przyznawaliśmy punkty.

Poza tym punkty można było zdobyć za liczbę oferowanych UFK, możliwość lokowania środków za granicą, komponent ochronny (nie tylko inwestycja, ale też świadczenie np. w razie śmierci).

Gdy mamy ubezpieczenie z UFK, wpłacane przez nas pieniądze są głównie lokowane w funduszach, które możemy dobrać stosownie do naszych preferencji i okresu oszczędzania. Jeśli dodatkowo korzystamy z ochrony ubezpieczeniowej, część składki jest przeznaczana na jej opłacenie.

Podejmując decyzję o wyborze IKZE z UFK, musimy się więc zastanowić, co jest dla nas bardziej istotne: ubezpieczenie czy gromadzenie oszczędności.

Od razu powinniśmy założyć, że będziemy wpłacać środki systematycznie i przez długi okres. Na szczęście po zmianie przepisów klient, który rezygnuje z polisy po pierwszej rocznicy podpisania umowy, zapłaci maksymalnie 4 proc.

Pełne zestawienie stóp zwrotu  IKZE z UFK

Last modified: 2 maja 2018

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *