Ranking: Najlepsze IKE w TFI

Napisane przez | Artykuły, Blog, IKE, Redakcja Poleca

Oceniliśmy wyniki funduszy, różnorodność oferty i opłaty.

Ranking IKE przygotowany przez „Rzeczpospolitą” obejmuje konta w różnych formach oferowane przez różne instytucje finansowe. Oceniliśmy IKE w formie funduszu inwestycyjnego, ubezpieczeniowego funduszu kapitałowego oraz dobrowolnego funduszu emerytalnego. Wzięliśmy pod uwagę podstawowe cechy ofert. Porównaliśmy opłaty za prowadzenie IKE. Wyliczyliśmy stopy zwrotu funduszy uzyskane w ciągu kilku różnych okresów. Za każdą z tych zmiennych przyznawaliśmy punkty.

W przypadku banków poprzestaliśmy na rankingu opartym na oprocentowaniu lokat . Natomiast prześwietlając ofertę biur maklerskich skupiliśmy się na kosztach obsługi rachunku. Przypominamy też, że na emeryturę możemy oszczędzać, kupując w PKO BP obligacje oszczędnościowe.

Wyniki i jakość oferty

W rankingu TFI oferujących IKE w formie funduszu inwestycyjnego trzy pierwsze miejsca zajęły: Union Investment, NN Investment Partners i KBC.

Skład pierwszej trójki jest taki sam jak w ubiegłym roku, ale zmieniła się kolejność. Trzeci rok temu Union Investment jest teraz liderem. Zawdzięcza to głównie najlepszym wynikom inwestycyjnym osiąganym przez jego fundusze.

Analizowaliśmy rezultaty funduszy z czterech grup (akcji, obligacji, stabilnego wzrostu, pieniężne), dostępnych w ramach oferty IKE. Wzięliśmy pod uwagę cztery okresy: rok, ostatnie trzy lata, pięć lat i dziesięć lat. Najlepszy fundusz w danej kategorii dostawał 3 punkty, najsłabszy – zero, a pozostałe – proporcjonalnie do wyników. Łącznie można było uzbierać do 48 punktów.

Oprócz Union Investment wysoką ocenę za wyniki uzyskały: KBC i Investors. Tuż za podium znalazł się Skarbiec.

Sprawdziliśmy też różnorodność oferty poszczególnych TFI. W tej kategorii liczy- ła się liczba dostępnych funduszy; to czy w ofercie znajdują się fundusze inwestujące za granicą; czy TFI oferuje produkty z gotową strategią inwestycyjną; czy ma portfel przygotowany specjalnie pod kątem IKE. Maksymalnie w tej kategorii można było zdobyć 22 punkty. Bardzo dobrze wypadły: Union Investment, Pioneer i Rockbridge (dawniej BPH).

Tabela Rankingowa IKE w TFI

Jakie koszty

W długoterminowej inwestycji duże znaczenie mają opłaty pobierane przez instytucje zarządzające naszymi oszczędnościami. Dlatego wyliczyliśmy średnie opłaty za zarządzanie (na podstawie stawek obowiązujących w funduszu akcyjnym, obligacyjnym, stabilnego wzrostu i pieniężnym z oferty każdego TFI). Sprawdziliśmy także, czy w danym TFI jest opłata za założenie IKE i prowizja od wpłacanych składek. Łącznie w tej kategorii można było uzyskać do 30 punktów. Najkorzystniejsze dla klienta opłaty są w TFI: NN Investment Partners, PKO BGŻ BNP Paribas i KBC.

W tabeli prezentujemy stopy zwrotu funduszy inwestycyjnych z końca września 2017 r. Wyniki funduszy mających w portfelach akcje są dobre. To efekt trwającej na giełdzie hossy. W długim terminie (dziesięć lat) najlepszymi funduszami okazały się: UniObligacje: Nowa Europa, Pioneer Obligacji Dolarowych Plus i Rockbridge Obligacji 2

Tabela Rankingowa IKE w TFI

Last modified: 26 lutego 2018

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *