Ranking IKE: Zmiana lidera w zestawieniu TFI

Napisane przez | Artykuły, Blog, IKE

W rankingu TFI oferujących IKE w formie funduszu inwestycyjnego trzy pierwsze miejsca zajęły: Investors, Union Investment i PKO TFI.

Lider zawdzięcza wysoką pozycję głównie dzięki najlepszym wynikom inwestycyjnym osiąganym przez jego fundusze. Analizowaliśmy rezultaty funduszy z czterech grup (akcji, obligacji, stabilnego wzrostu, pieniężne), dostępnych w ramach oferty IKE. Wzięliśmy pod uwagę cztery okresy: rok, ostatnie trzy lata, pięć lat i dziesięć lat. Najlepszy fundusz w danej kategorii dostawał 3 punkty, najsłabszy – zero, a pozostałe – proporcjonalnie do wyników. Łącznie można było uzbierać do 48 punktów.

Sprawdziliśmy też różnorodność oferty poszczególnych TFI.

Pełne zestawienie stóp zwrotu IKE w TFI

Oferta i opłaty

W tej kategorii liczyła się liczba dostępnych funduszy; to czy w ofercie znajdują się fundusze inwestujące za granicą; czy TFI oferuje produkty z gotową strategią inwestycyjną; czy ma portfel przygotowany specjalnie pod kątem IKE. Maksymalnie w tej kategorii można było zdobyć 22 punkty.

W długoterminowej inwestycji duże znaczenie mają opłaty pobierane przez instytucje zarządzające naszymi oszczędnościami. Dlatego wyliczyliśmy średnie opłaty za zarządzanie (na podstawie stawek obowiązujących w funduszu akcyjnym, obligacyjnym, stabilnego wzrostu i pieniężnym z oferty każdego TFI). Sprawdziliśmy także, czy w danym TFI jest opłata za założenie IKE i prowizja od wpłacanych składek. Łącznie w tej kategorii można było uzyskać do 30 punktów.

Pełne zestawienie stóp zwrotu IKE w TFI

Last modified: 23 kwietnia 2018

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *