Ranking IKE: Niewielkie, ale pewne odsetki

Napisane przez | Artykuły, Blog, IKE

Lokata w banku należy do najbezpieczniejszych form IKE. Kto zdecydował się na takie rozwiązanie i dziesięć lat temu założył IKE w Millennium, zarobił ponad 73 proc.

Biorąc pod uwagę wyniki niektórych innych inwestycji, znacznie bardziej skomplikowanych, a co za tym idzie – z wyższymi opłatami, lokata bankowa nie wypada na tym tle źle. Można powiedzieć, że 73 proc. przez 10 lat to przyzwoita stopa zwrotu.

Millennium od lat oferuje najatrakcyjniejsze oprocentowanie IKE. Wynosi ono obecnie 3 proc. w skali roku. Na drugim miejscu pod tym względem znajduje się Idea Bank. W promocji można dostać teraz również 3 proc., ale tylko przez rok i to przy dosyć rygorystycznych obostrzeniach. Standardowo bank płaci odsetki w wysokości 2 proc. w skali roku. Na trzecim miejscu znajduje się mBank. Tutaj oprocentowanie jest zmienne, zależy od WIBOR 1M (stawka obowiązująca na rynku międzybankowym).

Konto emerytalne w banku to bardzo proste rozwiązanie. Klient nie musi wybierać spośród wielu opcji tak jak w przypadku funduszy. Po prostu otwiera lokatę, a bank nalicza odsetki.

Oprocentowanie depozytów bankowych jest niestety niewielkie. To efekt rekordowo niskich stóp procentowych NBP ustalanych przez Radę Polityki Pieniężnej. Decydując się na tę formę indywidualnego konta emerytalnego, musimy mieć świadomość, że nasze zyski nie będą wysokie.

Ale z drugiej strony, nie grożą nam straty, przynajmniej w ujęciu nominalnym (mogą wystąpić po uwzględnieniu inflacji, która w Polsce w ostatnich miesiącach wzrosła, wynosi teraz ok. 2 proc.). IKE prowadzą nie tylko banki komercyjne o ogólnopolskim zasięgu, lecz także banki spółdzielcze. Tam oprocentowanie bywa wyższe niż w Millennium, ale nieznacznie, sięga 3,4 proc. w skali roku. Nasze zestawienie tych ofert nie uwzględnia.

Last modified: 23 kwietnia 2018

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *