Projekt ustawy o PPK przyjęty przez rząd

Napisane przez | Artykuły, Blog, PPK

Mateusz Morawiecki poinformował, że Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o pracowniczych planach kapitałowych.

– Z ogromną radością muszę powiedzieć, że przyjęliśmy na Radzie Ministrów kolejny duży, długoterminowy program prospołeczny. Jest to program, który przyczyni się do bezpieczeństwa finansowego polskich rodzin – mówił Morawiecki na konferencji prasowej.

– W ciągu 10 lat państwo wpłaci na prywatne konta Polaków w PPK około 35 mld zł. W ten sposób chcemy zachęcić do oszczędzania. Chcemy przez PPK stymulować, doprowadzić do tego, że będzie więcej oszczędności – dodał premier.

Czytaj także: PPK szansą dla Polaków i gospodarki

Morawiecki zaznaczył, że środki w PPK będą służyły do zabezpieczenia emerytalnego, ale będzie też możliwa ich wypłata.

– PPK to nie jest następne OFE. W tym przypadku od samego początku jest jasne, że gromadzone środki są dziedziczonymi i prywatnymi środkami obywatela. To jest kolejny program prospołeczny – podkreślał.

Według minister finansów Teresy Czerwińskiej poprzez PPK rząd tworzy solidny bufor, jeśli chodzi o polski rynek kapitałowy w postaci długoterminowych oszczędności, które w perspektywie będą wykorzystywane na inwestycje.

– Całkowite bezpieczeństwo powierzonych środków, nadzór Komisji Nadzoru Finansowego, prowadzenie programu przez instytucje finansowe, takie jak towarzystwa funduszy inwestycyjnych, zakłady ubezpieczeń czy też powszechne towarzystwa emerytalne – zatem pozostające całkowicie w nadzorze KNF – tłumaczyła.

Czytaj także: Borys: Należy wprowadzić PPK możliwie szybko

– Wprowadzając PPK, zakładamy etapowość, ponieważ jest to gigantyczne przedsięwzięcie, obejmujące w sumie 11,5 mln pracowników. Stąd też wprowadziliśmy pewne etapy: przedsiębiorstwa zatrudniające powyżej 250 osób – w pierwszej kolejności, od lipca 2019 r., tj. 3,3 mln pracowników; w kolejności, w odstępie półrocznym – przedsiębiorstwa zatrudniające pomiędzy 50 a 249 osób, po kolejnym pół roku – przedsiębiorstwa zatrudniające pomiędzy 20 a 49 osób, a z kolei 1 stycznia 2020 r. to data wejścia w życie systemu dla pracowników sfery budżetowej i dla przedsiębiorstw zatrudniających co najmniej 1 pracownika, czyli dla wszystkich pozostałych” – dodała Czerwińska.

Last modified: 29 sierpnia 2018

One Response to :
Projekt ustawy o PPK przyjęty przez rząd

  1. Bartek napisał(a):

    Mało kto pamięta o tym, że rządy nie mają własnych pieniędzy, więc jeśli premier mówi, że coś „da polskim rodzinom”, to znaczy, że komuś zabierze – najczęściej przedsiębiorcom, czyli najbardziej zaradnej grupie społecznej, która jednocześnie najefektywniej przyczynia się do wzrostu bogactwa w wolnych krajach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *