Prawie miliard na emerytury matczyne

Napisane przez | Artykuły, Blog, ZUS

Rząd zabezpieczył na ten rok środki na tzw. emerytury matczyne, czyli dla kobiet, które wychowały co najmniej czwórkę dzieci.

W projekcie ustawy budżetowej na 2019 r. są zabezpieczone środki na wypłatę rodzicielskich świadczeń uzupełniających – zapewnia minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. W tym roku na ten cel zostało zarezerwowanych 801,3 mln zł.

Przygotowany przez MRPiPS projekt przewiduje, że matki, które urodziły i wychowały przynajmniej czworo dzieci, będą miały prawo do minimalnej emerytury. W czwartek w rozmowie z PAP szefowa resortu rodziny zapewniła, że w projekcie budżetu na 2019 r. zabezpieczone zostały pieniądze na realizację tego programu.

– W projekcie ustawy budżetowej na 2019 r. są zabezpieczone środki na wypłatę rodzicielskich świadczeń uzupełniających. Gdy parlament przyjmie ustawę budżetową, stanie się to faktem. W 2019 r. na ten cel zostało zarezerwowanych 801 mln 300 tys. zł – poinformowała minister.

Dodała, że uzgodniony przez Komitet Stały Rady Ministrów i potwierdzony przez komisję prawniczą termin wejścia w życie ustawy jest wyznaczony na 1 marca tego roku.

Czytaj także: Emerytury matczyne: nie będzie można dorobić

W środę na stronie RCL opublikowano uwagi do projektu MRPiPS, w których resort finansów zwracał uwagę, że w projekcie budżetu na 2019 r. nie ma wystarczających środków na realizację ustawy w przypadku jej wejścia w życie z dniem 1 marca 2019 r.

– Te wątpliwości wynikały z etapu uzgodnień, który trwał i uwag, które były zgłaszane do tego projektu. Ale to zostało już rozstrzygnięte przez Stały Komitet i czekamy teraz na przyjęcie projektu przez Radę Ministrów – powiedziała Rafalska.

Minister przypomniała, że świadczenie będzie przysługiwało matkom, które urodziły i wychowały lub wychowały co najmniej czworo dzieci, i nie wypracowały emerytury minimalnej. „Mogło być tak, że z powodu konieczności opiekowania się dziećmi musiały przerwać pracę lub też nigdy nie podjęły zatrudnienia” – wskazała szefowa MRPiPS.

O świadczenie będą mogły się ubiegać matki, które osiągnęły wiek emerytalny 60 lat. W niektórych przypadkach świadczenie będzie przysługiwało także ojcom po osiągnięciu 65 lat.

– To świadczenie będzie przysługiwało osobom, które nie pracują i nie mają niezbędnych środków utrzymania albo mają prawo do emerytury, ale ta emerytura jest niższa niż minimalna, która od 1 marca będzie wynosiła 1100 zł. Szacujemy, że to świadczenie będzie mogło otrzymać 65 tys. osób, które nie wypracowały tego stażu, i 20,8 tys. osób, które już pobierają emeryturę, ale jest ona niższa niż minimalna – wówczas ta emerytura będzie uzupełniona do kwoty 1,1 tys. zł brutto – powiedziała minister.

Last modified: 28 stycznia 2019

2 Responses to :
Prawie miliard na emerytury matczyne

  1. mgch napisał(a):

    A co z matkami, które wychowały 4 dzieci i wypracowały emeryturę, czyli przez cały okres pracy odprowadzały składki na fundusz emerytalny, a teraz płacą podatek od wypracowanej emerytury.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *