Praca i emerytura w Luksemburgu

Napisane przez | Artykuły, Blog, System Emerytalny

Warunkiem nabycia emerytury w Luksemburgu jest podleganie ubezpieczeniom społecznym przez okres minimum 10 lat oraz osiągnięcie wieku emerytalnego. A wysokość emerytury uzależniona jest od okresu opłacania składek oraz zarobków w okresie kariery zawodowej.

Od 2010 r. wiek emerytalny w Luksemburgu podniesiony został do 65 lat. Ale istnieje możliwość wcześniejszego przejścia na emeryturę w wieku 60 lat jeżeli dana osoba opłacała składki na ubezpieczenia społeczne przez co najmniej 40 lat.

Ponadto pracownicy mają również możliwość korzystania z dodatkowych pracowniczych programów emerytalnych, finansowanych przez pracodawców. Istnieje tam również dość szeroka gama indywidualnych produktów emerytalnych, na których może oszczędzać sam zainteresowany.

Luksemburg otworzył swój rynek pracy dla Polaków już 1 stycznia 2008 r. Niemniej jednak ze względu na niewielki rozmiar kraju liczba osób tam pracujących jest dość ograniczona. Pomimo to jest to rynek pracy, który należy poważnie brać pod uwagę przy ewentualnej decyzji o kontynuowaniu kariery za granicą.

Cechuje się on wysokim poziomem zarobków na tle reszty Unii Europejskiej. A to umożliwia mu utrzymywanie jednego z najbardziej hojnych systemów emerytalnych na starym kontynencie.

Emerytury w Europie:

Emerytura w Niemczech

Emerytura w Anglii

Emerytura w Irlandii

Emerytura w Norwegii

Emerytura we Włoszech

Emerytura w Belgii

Emerytura w Holandii

Last modified: 5 czerwca 2018

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *