Praca i emerytura w Luksemburgu

Napisane przez | Artykuły, Blog, System Emerytalny

Warunkiem nabycia emerytury w Luksemburgu jest podleganie ubezpieczeniom społecznym przez okres minimum 10 lat oraz osiągnięcie wieku emerytalnego. A wysokość emerytury uzależniona jest od okresu opłacania składek oraz zarobków w okresie kariery zawodowej.

Od 2010 r. wiek emerytalny w Luksemburgu podniesiony został do 65 lat. Ale istnieje możliwość wcześniejszego przejścia na emeryturę w wieku 60 lat jeżeli dana osoba opłacała składki na ubezpieczenia społeczne przez co najmniej 40 lat.

Ponadto pracownicy mają również możliwość korzystania z dodatkowych pracowniczych programów emerytalnych, finansowanych przez pracodawców. Istnieje tam również dość szeroka gama indywidualnych produktów emerytalnych, na których może oszczędzać sam zainteresowany.

Luksemburg otworzył swój rynek pracy dla Polaków już 1 stycznia 2008 r. Niemniej jednak ze względu na niewielki rozmiar kraju liczba osób tam pracujących jest dość ograniczona. Pomimo to jest to rynek pracy, który należy poważnie brać pod uwagę przy ewentualnej decyzji o kontynuowaniu kariery za granicą.

Cechuje się on wysokim poziomem zarobków na tle reszty Unii Europejskiej. A to umożliwia mu utrzymywanie jednego z najbardziej hojnych systemów emerytalnych na starym kontynencie.

Emerytury w Europie:

Emerytura w Niemczech

Emerytura w Anglii

Emerytura w Irlandii

Emerytura w Norwegii

Emerytura we Włoszech

Emerytura w Belgii

Emerytura w Holandii

Last modified: 5 czerwca 2018

4 Responses to :
Praca i emerytura w Luksemburgu

 1. Dorota napisał(a):

  Witam, mam pytanie o wysokość emerytury w Luksemburgu po przepracowaniu wymaganych 10 lat- czy to możliwe żeby minimalna była na poziomie kilkuset euro(ok 300)zamiast 890/ponad tysiąc (tak piszą we wszystkich artykułach jakie czytałam). Osoba osiągnęła wiek emerytalny, w Polsce przepracowala łącznie 17 lat.
  Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.
  Pozdrawiam
  Dorota

  1. Sebastian Jakubowski napisał(a):

   Emerytura minimalna na poziomie 890 euro przysługuje osobom, które przepracowały w Luksemburgu 40 lat.

 2. Kudlinski napisał(a):

  Witam czy Pracując w Luksemburgu w roku 2008 przez okres trzech miesięcy teraz przechodząc na emeryturę w Polsce mogę ubiegać się za okres pracy w Luksemburgu o jakiś dodatek do emerytury będę wdzięczny za odpowiedź pozdrawiam

 3. Graga napisał(a):

  Jeśli Polka wyjdzie za luksemburczyka i on był na emeryturze. Czy po jego śmierci może otrzymywać jego emeryturę? jakie są warunki?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *