„PPK” na Słowacji. Pieniądze wolne od podatków

Napisane przez | Artykuły, Blog, PPK

Pracownicze programy emerytalne nie są przymusowe (z wyjątkiem określonych grup pracowników, którzy muszą oszczędzać w ten sposób na mocy przepisów), a mimo to uczestniczy w nich aż 50 proc. aktywnych zawodowo osób.

Dzieje się tak ze względu na brak poboru podatku na jakimkolwiek etapie oszczędzania. Opodatkowana jest natomiast wypłata świadczeń. Pracodawcy mogą odpisać sobie od podstawy opodatkowania składki na rzecz pracowników w wysokości do 6 proc. ich wynagrodzenia.

Składki do programów emerytalnych wpłaca pracownik lub pracodawca, jeśli zawarł z pracownikiem odpowiednią umowę, w której strony ustalają wysokość i terminy opłacania składek oraz zasady wypowiedzenia umowy.

Czytaj także: „PPK” za granicą. Jak to robią w innych krajach

Początkowo rynek dodatkowych programów emerytalnych mogły obsługiwać tylko powołane do tego specjalne towarzystwa emerytalne, ale z czasem dołączyły do nich banki, zakłady ubezpieczeń na życie oraz podmioty prowadzące działalność maklerską.

Instytucje finansowe mogą pobierać za zarządzanie aktywami pracowniczych programów 1,8 proc., w 2020 r. maksymalna opłata spadnie do 1,2 proc. aktywów.

Last modified: 27 sierpnia 2018

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *