Podwyżka emerytury za pracę przy komputerze

Napisane przez | Artykuły, Redakcja Poleca, ZUS

Osoby urodzone po 1948 r. mogą się starać o specjalną rekompensatę za zmęczony przed laty wzrok przed monitorem kineskopowym.

Taką rekompensatę dostanie informatyczka, która wygrała właśnie przed Sądem Najwyższym z ZUS. O przyznanie tego świadczenia mogą się starać osoby urodzone po 1948 r., które przed 2009 r. wypracowały co najmniej 15 lat stażu w szczególnych warunkach. Na podstawie ustawy o emeryturach pomostowych ZUS dolicza im dodatkową kwotę do kapitału początkowego, co przekłada się na podwyżkę otrzymywanej przez nich emerytury.

W tym przypadku ZUS odmówił przyznania rekompensaty informatyczce, która przez 20 lat (od 1988 do 2008 r.) pracowała przy monitorze z ekranem kineskopowym, a właściwie przy dwóch monitorach, na których porównywała wprowadzane dane, wychwytywała błędy w oprogramowaniu i przenosiła dane ponad 11 tys. pracowników. W czasie użytkowania tych monitorów występował w nich efekt migotania oraz zjawisko odbić i olśnień, co miało wpływ na zmęczenie wzroku.

Gdy odwołała się do sądu, w obu instancjach przyznały one emerytce sporne świadczenie. Gdy ZUS skierował skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego, zarzucił w niej, że w pracy informatyka narzędziem ułatwiającym wykonywanie obowiązków jest komputer jako urządzenie w całości, a nie jedynie monitor ekranowy, nie można więc tej pracy uznać za szczególnie obciążającą narząd wzroku i wymagającą precyzyjnego widzenia (w myśl załącznika A działu XIV, poz. 5 rozporządzenia z 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze).

SN uznał jednak, że to nie była zwykła praca przy komputerze, która np. łączy się z pracą na papierowych dokumentach. W tym przypadku wszystkie dane przetwarzane przez ubezpieczoną miały formę elektroniczną, więc ta praca faktycznie szczególnie obciążała narząd wzroku i wymagała precyzyjnego widzenia przy obsłudze elektronicznych monitorów ekranowych. Czyli kobieta spełniła warunki uznania tego stażu za pracę w szczególnych warunkach.

Wyrok SN jest bardzo korzystny dla wielu osób które przed 2009 r. pracowały, patrząc na monitory kineskopowe, powszechnie stosowane przed erą ekranów LCD.

– Ten wyrok zawiera ważną definicję pracy przed monitorem kineskopowym jako pracy w szczególnych warunkach – zauważa dr Tomasz Lasocki z Katedry Ubezpieczeń na Uniwersytecie Warszawskim. – Pierwotnie uważano bowiem, że praca w szczególnych warunkach to ta przed najstarszymi monitorami z lat 80. poprzedniego wieku, które były nie najlepszej jakości. Teraz SN stwierdził, że za pracę w szczególnych warunkach może być uznana także praca przed monitorem kineskopowym w latach 90., a nawet dwutysięcznych.

Co ważne, to orzeczenie Sądu Najwyższego będzie miało zastosowanie nie tylko przy ustalaniu stażu do rekompensaty, ale także wcześniejszych emerytur czy emerytur pomostowych.

Sygnatura akt: III UK 150/18

 

Last modified: 13 sierpnia 2019

11 Responses to :
Podwyżka emerytury za pracę przy komputerze

 1. Adam Domaradzki napisał(a):

  Dzień dobry wszyscy informatycy z dawnych lat.
  Ja jestem takim informatykiem. zaczynałem w latach 80.
  Zakład, w którym pracowałem od dawna nie istnieje , załoga z którą pracowałem „wykruszyła się”, a jak jest to proszenie ich o pójście do sądu i świadczenie o tym , że taki fakt istniał jet dręczeniem ich.
  Zakład, o którym piszę jestem przekonany , że nie znał definicji monitorów kineskopowych i nie wystawił świadectwa pracy , że pracowałem w warunkach szczególnych.
  Jak poradzić sobie z tym faktem , że pracowałem w warunkach szczególnych?
  Może ktoś miał już taką przygodę bez konieczności angażowania sądu przy rozwiązywaniu takich spraw.
  Będę wdzięczny z odpowiedź

  1. Lech Janowski napisał(a):

   Czy rekompensata obejmuje tylko urodzonych po 1948 r. ?

  2. dr.ongale napisał(a):

   Jak ZUS uzna to za pracę w warunkach szczególnych wtedy nie ma konieczności sądu. W innym przypadku tylko sąd może ustalić pracę w warunkach szczególnych.

  3. Legosz napisał(a):

   Prosze o kontakt.

 2. lusia napisał(a):

  Pierwsze słyszę o czymś takim, ale skoro chcą coś dorzucić ludziom za warunki w jakich pracowali to chyba dobrze. JA na emeryturę jeszcze trochę poczekam, ale chociaż na nią odłożę w ppk, także nie będzie stresu że będzie niska itp

 3. Gocha411 napisał(a):

  Ja w dalszym ciagu mam taki monitor na biurku. Wiem, to prawie niemożliwe, a jednak. Stąd moje pytanie: dlaczego tylko do 2009 roku?

 4. marek napisał(a):

  czy dotyczy to również nauczycieli pracujących, uczących informatyki. jeżeli tak to w jakim wymiarze czasu, etatu czy jakichś innych parametrów

  1. dr.ongale napisał(a):

   Nauczyciele mają lepsze warunki przechodzenia na emeryturę niż pozostali nawet ci pracujący w warunkach szczególnych.

   1. Nairan napisał(a):

    A to ciekawe? Może wymienisz jakie to są te lepsze warunki.

 5. ELLA napisał(a):

  Mam pytanie a pracownicy bankowi,pracowałem przy komputerze od 1991 do 2015.

 6. Mirka napisał(a):

  Pracowałam z takimi monitorami od 1989 do 2010- zamówienia , rozliczenia, faktury, nanoszenia danych- był to dział handlowy i hurtownia. Bez kompów ani rusz.Jak to udowodnić i jak się starać o rekompensatę. Mirka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *