Pierwsze wyniki funduszy PPK. Rezultaty są zachęcające

Napisane przez | Artykuły, PPK, Redakcja Poleca

Jak grzyby po deszczu pojawiały się w ostatnim czasie kolejne wyniki funduszy uruchomionych do pracowniczych planów kapitałowych i jak na razie rezultaty są zachęcające.

Kilka tygodni temu pisaliśmy, że przybywa funduszy z oferty PPK, które zaczynają być notowane, co oznacza, że wpływają już do nich pieniądze. Dziś dostępne są już wyniki niemal wszystkich tego typu funduszy. A przypomnijmy, że każda z instytucji prowadzących PPK, których jest wraz z PFR TFI 20, otworzyła parasol składający się najczęściej z ośmiu subfunduszy.

Czytaj także: Administracja PPK jest zbyt skomplikowana

Za trzy miesiące uwagę przykuwają wyniki Nationale-Nederlanden DFE, którego siedem subfunduszy wypracowało dwucyfrowe stopy zwrotu. – Pozwoliliśmy na wysoką koncentrację pozycji w portfelu oraz szukaliśmy spółek, gdzie można było oczekiwać zwyżek w krótkim terminie. Szukaliśmy pomysłów w gronie średnich i małych spółek, o mocnych fundamentach i niskich mnożnikach rynkowych, które w ostatnim czasie uległy mocnej przecenie – komentował wyniki Tomasz Żodzik, dyrektor w Nationale-Nederlanden Polska.

Jak dodał, fundusze zainwestowały w osiem spółek, które przyniosły zwroty od kilkudziesięciu do kilku procent, średnio – ok. 16 proc. Żodzik zaznaczył, że w dojrzałych funduszach, o dużych aktywach taka taktyka zwykle nie działa, bo płynność nie pozwala na budowę pozycji o odpowiedniej wielkości. – Wraz ze wzrostem aktywów funduszy zdefiniowanej daty portfele będą podlegały coraz większej dywersyfikacji, a ich wyniki będą zbliżone do benchmarków, które opublikowaliśmy jako jedni z nielicznych – zwrócił uwagę Żodzik. Jego słowa można zapewne odnieść do wielu innych strategii PPK, które dopiero zaczynają zakupy. Na razie nie mamy szczegółowych informacji na temat składów portfeli funduszy pod PPK, z kolei dane o aktywach są szczątkowe i z pewnością dynamicznie się zmieniają.

Wyniki za trzy miesiące są także dostępne dla kilku funduszy TFI PZU oraz PKO TFI. Są to instytucje, które w I etapie wdrażania PPK zagarnęły największą część rynku – łącznie podpisały umowy z około 65 proc. firm, które zdecydowały się na PPK. W przypadku funduszy obu tych firm także stopy zwrotu za ostatnie trzy miesiące są pozytywne. Dla TFI PZU kształtują się wokół 5 proc., natomiast dla funduszy PKO TFI jest to ok. 1,4 proc.

Last modified: 7 stycznia 2020

2 Responses to :
Pierwsze wyniki funduszy PPK. Rezultaty są zachęcające

  1. kacper napisał(a):

    PPK dają przede wszystkim atrakcyjny sposób oszczędzania, bo przy każdej naszej wpłacie, również pracodawca się dokłada. TO proste, ale daje dużo lepszy efekt finalny niż lokaty.

  2. igor napisał(a):

    Oszczędzanie potrafi być trudne, szczególnie wieloletnie i regularne. PPK nas z tego może całkowicie wyręczyć i co lepsze nie wymaga naszego zaangażowania się. To prosty program, gdzie odłożymy przy tym samym koszcie znacznie więcej niż na zwykłej lokacie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *