Pandemia nie zatrzyma likwidacji OFE

Napisane przez | Artykuły, Blog, OFE

Mimo pandemii rząd nie zmienia zasad zamknięcia otwartych funduszy emerytalnych.

Obecna sytuacja gospodarcza nie zmienia założeń przekształcenia OFE – napisało w odpowiedzi na interpelację poselską Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Resort ten prowadził w parlamencie prace nad zmianami w OFE.

„Obecna sytuacja gospodarcza nie ma wpływu na przyjęte założenia reformy OFE, pozostają one aktualne. Utrzymywanie wprowadzonego systemu w perspektywie czasowej doprowadziłoby do faktycznej likwidacji OFE (suwak przesunąłby znaczną większość środków z mocy prawa do ZUS, jako że wielokrotnie więcej ubezpieczonych opuszcza system OFE w związku z osiągnięciem wieku emerytalnego, niż do niego przystępuje), a tym samym sprzedaży akcji będących w systemie OFE” – napisano.

Według resortu proces legislacyjny ustawy o zmianie niektórych ustaw, w związku z przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych na indywidualne konta emerytalne, w zasadzie został zakończony.

„Oznacza to, że tekst ustawy nie może ewoluować. Dziś mamy formalną sytuację taką, że Senat podjął uchwałę o odrzuceniu ustawy w całości. Sejm zatem może albo głosować w całości za przyjęciem uchwały Senatu albo za odrzuceniem uchwały Senatu” – napisano.

Niedawno resort finansów informował, że reforma OFE zostanie wstrzymana i przesunięta na dalszy okres.

Last modified: 20 maja 2020

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *