Opłaty za zarządzanie PPK spadają. Oni biorą najmniej

Napisane przez | Artykuły, Blog, PPK, Redakcja Poleca

Polski Fundusz Rozwoju opublikował świeże zestawienie wysokości opłat, jakie instytucje finansowe pobiorą od uczestników PPK za zarządzanie ich oszczędnościami. Średnia opłat to 0,36 proc. aktywów netto.

Program PPK zakłada, że pracownicy będą w nim odkładać co miesiąc od 2 do 4 proc. swojej pensji brutto. Pracodawca dołoży im do tego od 1,5 do 4 proc. pensji. Swoją część dorzuci też państwo, które poprzez Fundusz Pracy dopłaci oszczędzającemu 250 zł wpłaty powitalnej oraz dodatkowo 240 zł dopłaty rocznej. Eksperci mówią o turbodoładowaniu dla oszczędności. A to nie wszystko, bo osoby z niskimi zarobkami zamiast 2 proc. mogą odkładać mniej, minimalnie 0,5 proc. pensji. Mogą tak zrobić osoby, których pensja nie przekracza 120 proc. płacy minimalnej.

Czytaj także: Dobre wyniki funduszy zachęcą do PPK?

Do zarządzania PPK dopuszczono 20 instytucji finansowych. Są to (w kolejności alfabetycznej): Aegon PTE, TFI Allianz Polska, AXA TFI, Aviva Investors Poland TFI, BNP Paribas TFI, BPS TFI, Compensa TUnŻ Vienna Insurance Group, Esaliens TFI, Generali Investments TFI, Investors TFI, Millennium TFI, Nationale-Nederlanden PTE, NN Investment Partners TFI, Pekao TFI, PFR TFI, PKO TFI, Pocztylion-Arka PTE, TFI PZU, Santander TFI, Skarbiec TFI. Każda z instytucji oferuje osiem, jedna dziewięć, funduszy zdefiniowanej daty, które wykorzystuje do inwestowania oszczędności gromadzonych w programie. Obowiązek udostępnienia PPK obejmie większość firm działających w naszym kraju (wyjątki są nieliczne). Muszą one wybrać instytucję finansową, której powierzą utworzenie u siebie pracowniczego planu kapitałowego i zarządzanie nim.

Stawki opłat idą w dół

Za zarządzanie instytucje finansowe pobiorą opłaty w wysokości do 0,5 proc. zgromadzonych aktywów netto. To maksymalny pułap. Instytucje mogą pobierać niższe opłaty. I jak się okazuje, większość się na to zdecydowała.

Z najświeższego zestawienia wysokości opłat za zarządzanie pracowniczymi planami kapitałowymi (stan na 14 lutego 2020 r.) wynika, że średnia opłat, które chcą pobrać instytucje finansowe, to 0,36 proc. aktywów netto zgromadzonych w PPK. Oznacza to, że średnia nieznacznie spadła, bo wcześniej było to 0,37 proc. aktywów. W przypadku poszczególnych funduszy zdefiniowanej daty wysokość opłat waha się od 0,20 proc. dla funduszy 2020–2025 do 0,42 proc. w przypadku funduszy 2055–2065. Można więc powiedzieć, że opłaty rosną wraz z okresem oszczędzania.

Czytaj także: Kuczyński: PPK nie są pozbawione ryzyka. To inwestowanie

Średnio najmniej zdecydowały się pobierać BNP Paribas TFI i Millennium TFI – 0,30 proc. aktywów. Tuż za nimi są Aegon PTE, Aviva Investors TFI, Santander TFI i TFI PZU – 0,31 proc., a także Pekao TFI, TFI Allianz Polska – 0,32 proc., i PKO TFI – 0,33 proc. Na drugim biegunie, ale także z opłatami niższymi od maksymalnej, są Compensa TUnŻ i Generali Investment TFI – średnia opłat 0,4 proc. aktywów netto, Investors TFI – 0,42 proc., i Esaliens TFI – 0,42 proc. Opłat nie zamierza natomiast obniżać Skarbiec TFI. Tu za zarządzanie trzeba zapłacić 0,5 proc. aktywów netto.

W ostatnim okresie opłaty zdecydowały się obniżyć PFR TFI oraz Santander TFI. Pierwsza z tych instytucji to tzw. instytucja wyznaczona. To podmiot, który choć działa na takich samych zasadach jak pozostałe instytucje finansowe dopuszczone do zarządzania PPK, pełni szczególną rolę. To pod jego skrzydła trafią nie tylko firmy, które go wybiorą, ale też takie, które z różnych powodów nie wybiorą i nie podpiszą umów o zarządzanie PPK z innymi instytucjami finansowymi. Początkowo PFR TFI średnią opłat ustawiło na poziomie 0,42 proc.

Promocje bez opłat

Zestawienie opłat za zarządzanie PPK, które od uczestników programu pobierać będą uprawnione do tego instytucje finansowe, można znaleźć na prowadzonym przez PFR portalu mojePPK.pl. Zestawienie to nie obejmuje opłat promocyjnych, jakie wprowadziły niektóre z instytucji finansowych w początkowym okresie działania PPK. Część instytucji zdecydowała się na niepobieranie opłat za zarządzanie w pierwszym okresie funkcjonowania programu pracowniczych planów kapitałowych. Najczęściej taka promocja obejmuje okres do końca 2020 r.

Instytucje finansowe mogą też liczyć na premię za wyniki. Jej wysokość to 0,1 proc. zarządzanych w ramach PPK aktywów netto.

Last modified: 17 lutego 2020

3 Responses to :
Opłaty za zarządzanie PPK spadają. Oni biorą najmniej

 1. kacper napisał(a):

  Patrząc na proporcje osób pracujących, emerytów i tych co wyjechali pracować za granicą, nie wróżę dobrze na przyszłe emerytury. Można się z tym albo pogodzić, ale pójść po rozum do głowy i skorzystać właśnie z ppk, gdzie minimum kosztu i wysiłku, mamy dość fajne oszczędności.

  1. OFEpokrzywdzony napisał(a):

   dopóki znów nie zabiorą lub „suwak” nie zmieni zasad wypłaty

 2. emil napisał(a):

  Wiem, że ppk to nie jest naszą nowość która obejdzie teraz cały świat, a raczej to zbudowane jest na istniejących już podobnych programach w krajach zachodnich. To jednak nic złego na wprowadzaniu sprawdzonych rozwiązań, a po zapoznaniu się z zasadami ppk, wiem, że tak jest i wiem czemu tak ludzie zachawlają ten prosty program do oszczędzania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *