OFE zwijają się coraz szybciej

Napisane przez | Artykuły, OFE, Trendy

Aż 8 mld zł oddały otwarte fundusze emerytalne do ZUS w ramach suwaka w 2018 roku. Łącznie w ramach takich transferów z OFE odpłynęło już ponad 25 mld zł.

Przypomnijmy Zgodnie z nowelizacją ustawy o funduszach emerytalnych z grudnia 2013 r. przez 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego środki zgromadzone przez ubezpieczonego w OFE będą stopniowo przenoszone na fundusz emerytalny FUS i ewidencjonowane na prowadzonym przez ZUS subkoncie. To tzw. suwak bezpieczeństwa, który ma zapewnić bezpieczeństwo i ochronę wartości środków zgromadzonych w OFE w razie załamania rynków finansowych bezpośrednio przed osiągnięciem wieku emerytalnego. W takim przypadku doszłoby do obniżenia kapitału i uzyskania niższego świadczenia.

W ramach suwaka, OFE stopniowo umarzają część jednostek rozrachunkowych takich osób, a na rachunek ZUS przekażą środki odpowiadające wartości tych jednostek w danym miesiącu. Po przekazaniu do ZUS całości środków i osiągnięciu wieku emerytalnego przez ubezpieczonego jego członkostwo w OFE ustanie.

Od 2017 roku suwak mocniej zaczął „podgryzać” aktywa OFE ze względu na obniżenie wieku emerytalnego – 1 października 2017 weszły w życie przepisy, które przywróciły wiek emerytalny: 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Obecnie aktywa OFE wynoszą około 160 mld zł. Od początku funkcjonowania suwaka OFE przekazały do ZUS 25,4 mld zł.

Kwoty przekazywane przez OFE do ZUS w ramach tzw. suwaka bezpieczeństwa:

2014 r. – 3,7 mld zł

2015 r. – 4,1 mld zł

2016 r. – 3,5 mld zł

2017 r. – 6,1 mld zł

2018 r. – 8,0 mld zł

Last modified: 29 stycznia 2019

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *