OFE znikną, ale później. Po wyborach

Napisane przez | Artykuły, OFE, Redakcja Poleca

Rząd odkłada na czas po wyborach prace nad ustawą, która ma ostatecznie rozwiązać problem otwartych funduszy emerytalnych.

– Jeśli wygramy, a mamy nadzieję, że tak się stanie, wrócimy do tej sprawy po wyborach – mówi nam osoba zbliżona do rządu. – Przekształcenie OFE nastąpi w takim przypadku od 1 lipca przyszłego roku – dodaje.

Czytaj także: Likwidacja OFE zmniejszy emerytury z ZUS

O opóźnieniu rządowych prac nad OFE mówił we wtorek Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju. Na uwagę, że wokół projektu zrobiło się cicho, odpowiedział krótko: – Pieniądze lubią ciszę. Zaraz wyjaśnił jednak, że przed wyborami jest już tylko jedno posiedzenie Sejmu (zaczęło się w środę, ma być kontynuowane w październiku, już po wyborach), zabraknie więc raczej czasu na uchwalenie ustawy w sprawie OFE. – Prace nad tą ustawą zakończą się nieco później, ale plan jest aktualny – zapewnił Paweł Borys.

– Rząd odkłada prace nad likwidacją OFE, bo nie chce w kampanii wyborczej kłuć w oczy 15-proc. prowizją, którą zamierza pobrać przy tej okazji – mówią nam, prosząc o anonimowość, przedstawiciele jednej z instytucji finansowych zaangażowanych w rynek OFE.

Projekt ustawy, która ma rozwiązać problem OFE, przewiduje, że zgromadzone w nich pieniądze trafią domyślnie na prywatne indywidualne konta emerytalne ich członków, albo – jeśli ci wyrażą taką wolę – na ich konta w ZUS. Premier Mateusz Morawiecki mówi o „swoistej prywatyzacji pieniędzy zgromadzonych w OFE”. – Oddamy te pieniądze Polakom – przekonuje.

Czytaj także: Z likwidacji OFE rząd chce mieć szybko 17 mld zł

Od pieniędzy, które z otwartych funduszy emerytalnych trafią na IKE, rząd pobierze 15 proc. prowizji. Nazywa ją opłatą przekształceniową. – Gdyby tej opłaty nie było, pieniądze te byłyby uprzywilejowane wobec emerytur wypłacanych z ZUS, które są opodatkowane – tłumaczył premier Morawiecki. Pieniądze, które z OFE trafią do ZUS, będą opodatkowane przy wypłacie w ramach emerytury.

W OFE jest przeszło 160 mld zł. Rząd założył, że IKE wybierze co najmniej 80 proc. z 16 mln członków OFE. Z opłaty przekształceniowej trafiłoby w ten sposób do budżetu nie mniej niż 17 mld zł. Podzielone na dwie raty: w 2020 i 2021 r. Ekonomiści mówią, że te pieniądze pomogą rządowi sfinansować obietnice składane w kampanii wyborczej.

Last modified: 11 września 2019

4 Responses to :
OFE znikną, ale później. Po wyborach

 1. jerzyjj napisał(a):

  NIERząd PIS likwidując OFE zabierze Polakom 19,3 mld zł. Specjalna opłata uratuje budżet obciążony obietnicami
  Nie da się ukryć, że rządowa propozycja przekształcenia otwartych funduszy emerytalnych (OFE) w indywidualne konta emerytalne (IKE) ma jeden, bardzo poważny feler. Chodzi oczywiście o tzw. opłatę przekształceniową. Co ciekawe – sprywatyzowane środki z IKE będzie można wypłacić dopiero po osiągnięciu wieku emerytalnego. Rząd twierdzi, że ich wcześniejsza wypłata byłaby nielegalna, bo „to są środki ze składki emerytalnej i muszą być przeznaczone na cele emerytalne”. No ale wcześniejsze „zajumanie” ich części, jako opłaty przekształceniowej, ma być niby legalne?

  http://niewygodne.info.pl/artykul9/04801-Rzad-PiS-zabierze-Polakom-19,3-mld-zl.htm

  1. krus napisał(a):

   jaki mamy wpływ na likwidacje ofe skoro za rządów po i psl te pieniądze już zabrano a teraz zabiorą nastepny raz w formie opłaty przekształceniowej to może ktoś raczy wytłumaczyć ile zostanie mi zwykłej polce harującej kobiecie za 3000 brutto i mającej już 56 lat

   1. dpawlak napisał(a):

    Nic Pani nie zabrano za PO, to zwykłe PiSowskie kłamstwo. Część pięniędzy przesunięto po prostu z OFE do ZUS. Obecnie rząd chce przenieść resztę pieniędzy do ZUS lub do IKE. Nie są to te same pieniądze, a pieniądze które PO pozostawiła w OFE. Opłatę przekształceniową i tak by pani zapłaciła w formie podatku PIT, przy wypłacie emerytury ze środków ZUS/OFE. Gdy przeniesie je Pani do IKE, emerytura ze środków IKE nie podlega opodatkowaniu, bo do IKE może pani również indywidualnie wpłacać również swoje własne środki, dlatego aby przesunąć środki z OFE do IKE muszą one zostać opodatkowane, bo stają się już Pani prywatnymi środkami. Ma więc Pani do wyboru albo zdecydować by środki z OFE przesunąć do ZUS i po przejściu na emeryturę płacić z tych środków podatek PIT (obecnie 17% ale jest kwota wolna od podatku) albo przenieść je do IKE opłacając opłatę przekształceniową (15%) ale emerytura z tych środków nie będzie już obciążona podatkiem PIT, zgodnie z zasadą nie opodatkowywania podwójnie tych samych dochodów.

    1. Wachmistrz napisał(a):

     „…emerytura ze środków IKE nie podlega opodatkowaniu..” Kłamstwo – to nie będzie emerytura a zwykłe oszczędności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *