OFE pozbywały się akcji w kwietniu

Napisane przez | Artykuły, Blog, OFE

Fundusze emerytalne sprzedały w kwietniu polskie akcje nimal za 0,5 mld zł.

Tak wynika z kalkulacji domu maklerskiego Trigon.

– Szacujemy, że fundusze emerytalne sprzedały w kwietniu polskie akcje za ok. 464 mln zł. Korygując poprzednie miesiące o transakcje ECM, jest to pierwszy od 9 miesięcy przypadek istotnej podaży ze strony funduszy. Saldo popytu i podaży na akcje zagraniczne wyniosło w okolicach zera – napisał Trigon DM w raporcie.

Trigon DM podał, że większość funduszy sprzedawało polskie akcje, a najwięcej NN OFE (-281 mln zł). Nastawienie do akcji zagranicznych było podobne, ale popyt ze strony NN OFE (+73 mln zł) przykrył podaż pozostałych funduszy.

– Alokacja OFE w polskie akcje wzrosła o 1,3 pp m/m do 72,7 proc. i jest poniżej progu 75 proc., który miał obowiązywać według nowej reformy na dzień 27 listopada 2020. 8 z 10 funduszy jest poniżej tego progu i do jego osiągnięcia brakuje im 3,1 mld zł – podał Trigon DM.

Z raportu wynika, że średnia alokacja w polskie akcje pro-forma po przekazaniu 15 proc. opłaty przekształceniowej wynosiłaby 85,6 proc. 9 z 10 funduszy byłoby poniżej progu 90 proc. (obowiązującego na koniec 2021) i do jego osiągnięcia brakowałoby im 4,8 mld zł (nie uwzględniając przepływów pieniężnych w tym czasie).

Trigon DM podał, że napływy z ZUS wyniosły w kwietniu 266 mln zł, natomiast kwietniowe transfery z tytułu suwaka ukształtowały się na poziomie 419 mln zł.

Średnia ważona jednostka funduszy emerytalnych wzrosła w kwietniu o 8,1 proc. Najlepszy wynik zarządzania osiągnął Pocztylion OFE (+8,8 proc.), a najgorszy Generali OFE (+7,3 proc.). Od początku roku najlepszy jest MetLife OFE (-17,1 proc.), a najgorszy PZU OFE (-20,7 proc.).

Last modified: 21 maja 2020

One Response to :
OFE pozbywały się akcji w kwietniu

  1. xxx napisał(a):

    reforma z 1999 zakładała że ofe przeznaczą nie więcej niż 15 procent na giełdę, ale potem się okazało że ofe mają to w dupie. Jakbym samodzielnie kupował akcje to byłbym drugie tyle do przodu jak zarobiło dla mnie ofe, bez łaski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *