OFE powoli odrabiają straty

Napisane przez | Artykuły, Blog, OFE

W kwietniu OFE zyskały średnio 2,2 proc. Jednak za ostatnie 12 miesięcy ciągle są pod kreską, średnio -1,6 proc. – wyliczają Analizy Online.

Po trudnych dwóch miesiącach kwiecień przyniósł lekką poprawę nastrojów na globalnych rynkach kapitałowych, w tym na warszawskim parkiecie. WIG zyskał prawie 2,7 proc. przerywając dwumiesięczną serię spadków. Analizy Online tłumaczą, że to zasługa największych spółek, zgrupowanych w indeksie WIG20, który zyskał 3,7 proc.

Przełożyło się to na wyniki funduszy emerytalny, gdyż ich portfele w blisko 80 proc. wypełnione są akcjami. Średni stopa zwrotu funduszy emerytalnych w kwietniu to 2,2 proc. Najlepszy wynik osiągnął OFE PZU „Złota Jesień” (2,6 proc.). Jest to jedyny fundusz, który utrzymał dodatni wynik w horyzoncie 12-miesięcznym. Średni wynik wszystkich OFE za ostatnie 12 miesięcy wyniósł -1,6 proc.

Na koniec kwietnia aktywa OFE były warte 168,8 mld zł.

W kwietniu aktywa OFE wzrosły łącznie o ponad 3 mld zł. Największa w tym zasługa dodatniego wyniku zarządzania (3,5 mld zł). Jednak bilans przepływów OFE i ZUS był ujemny.

W ramach suwaka bezpieczeństwa fundusze emerytalne przelały do ZUS 683,4 mln zł., W tym samym czasie ZUS przelał na konta OFE jedynie 288 mln zł.

– Zmiana koniunktury na światowych rynkach w kwietniu br. wpłynęła pozytywnie na wyniki polskiej giełdy, a tym samym OFE, które w ciągu miesiąca pomnożyły swoje aktywa średnio o 2,2 proc. Jak pokazują doświadczenia ostatnich paru miesięcy, w krótkim okresie wyniki funduszy emerytalnych może cechować większa zmienność, nie wpływa to jednak na ich długookresowy wynik, który jest miarodajną oceną ich efektywności. Średnia ważona stopa zwrotu, wg danych KNF, za okres od 31 marca 2015 roku do 30 marca 2018 roku wynosi 11,424 proc. – komentuje Małgorzata Rusewicz, prezes IGTE.

Last modified: 23 lipca 2018

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *