OFE otwierają rok z zyskiem

Napisane przez | Artykuły, Blog, OFE

2017 był najlepszym rokiem w historii OFE. Pierwszy miesiąc 2018 r. również nie rozczarował. Wszystkie OFE zamknęły styczeń na plusie, zarobiły średnio 2,9 proc. – wyliczyły Analiz Online.

Niestety jest to wynik nieco słabszy od uzyskanego przez realizujące podobną strategię fundusze akcji polskich uniwersalnych. W tym samym czasie zarobiły średnio 3 proc.

W styczniu wyniki OFE wahały się od 2,5 do 3,2 proc.

W rankingu Analiz Online pałeczkę lidera przejął OFE PZU „Złota Jesień”.Fundusz ten osiągnął najwyższy wynik w skali ostatnich 12 miesięcy (19,4 proc.), istotnie przewyższający średnią (16,6 proc.), ale i swoich (depczących mu po piętach) konkurentów (drugi najlepszy wynik nie przekracza +18%). Na drugie miejsce w rankingu awansowało AXA OFE.

Styczeń przyniósł wzrost wartości zarządzanych przez OFE aktywów. Fundusze zarobiły ponad 5,3 mld zł.

Jednocześnie aktywa OFE zostały zostały zmniejszone o kilkaset mln zł w ramach tzw. suwaka bezpieczeństwa. Na konto Zakładu Ubezpieczeń Społecznych trafiło 798 mln zł, podczas gdy ZUS przelał na konta OFE zaledwie 227 mln zł. W sumie wartość aktywów OFE wzrosła w skali miesiąca o 4,7 mld zł (2,6 proc.).

– Bieżące wyniki OFE związane są z dobrą koniunkturą na warszawskim parkiecie. OFE ulokowały bowiem ok. 80% swoich aktywów w akcje polskich spółek. Mając na uwadze cykliczność trendów giełdowych, dobrze byłoby móc jednak szerzej dywersyfikować alokację oszczędności emerytalnych, np. korzystać z instrumentów dłużnych. Przeniesienie 75% środków z OFE na IKZE oraz przekształcenie PTE w TFI, zgodnie z zapowiedziami zmian w systemie emerytalnym, pozwoliłoby nie tylko na zminimalizowanie ryzyka związanego ze zmianą koniunktury, ale także na lepsze dostosowanie strategii inwestycyjnych do indywidualnych preferencji oszczędzających. Również z tej perspektywy wdrożenie obu komponentów reformy emerytalnej jest potrzebne – komentuje Małgorzata Rusewicz, prezes IGTE.

Last modified: 3 lipca 2018

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *