Nowe składki emerytalne już niedługo

Projekt reformy emerytalnej po długich oczekiwaniach trafił do konsultacji społecznych.

Ministerstwo Finansów przekazało projekt ustawy o pracowniczych planach kapitałowych (PPK) do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych. Na ten moment od dawna czekali pracodawcy i instytucje finansowe, których będą dotyczyć nowe regulacje. Mają one wejść w życie życie od początku 2019 r.

Projekt ustawy zakłada, że nowe rozwiązania będą wprowadzane etapami. Kolejność tworzenia PPK będzie uzależniona od wielkości lub typu pracodawcy. Najwcześniej, bo z początkiem 2019 r., do PPK mają przystąpić najwięksi pracodawcy, zatrudniający powyżej 250 pracowników. Najpóźniej, bo w połowie 2020 r., małe firmy oraz jednostki sektora finansów publicznych. Resort finansów szacuje, że docelowo do programu przystąpi 8,5 mln osób.

Państwo dopłaci do składek

Zgodnie z przedstawionymi w czwartek założeniami reformy emerytalnej pracownik będzie odkładał 2 proc. wynagrodzenia netto, a pracodawca dopłacał 1,5 proc. Możliwe będzie podniesienie wpłat – ze strony pracownika o kolejne 2 proc., a pracodawcy o 2,5 proc. Łączna minimalna odprowadzana składka może zatem wynieść 3,5 proc., a maksymalna 8 proc.

Przewidziane są też zachęty ze strony państwa: składka powitalna, jednorazowa wyniesie 250 zł, a roczna dopłata – 240 zł.

– W związku z wydłużaniem się naszego życia oraz tendencjami demograficznymi musimy liczyć się z tym, że podstawowa emerytura z obowiązkowego systemu nie wystarczy. Żeby uniknąć gwałtownego spadku dochodów po przejściu na emeryturę, konieczne jest dodatkowe oszczędzanie na przyszłość. PPK będą stanowić taką możliwość – tłumaczy Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Pracodawców RP.

Nowym rozwiązaniem zaproponowanym przez rząd jest też podniesienie wpłat na IKZE przez osoby prowadzące działalność gospodarczą z 1,2-krotności do 1,8-krotności przeciętnego prognozowanego miesięcznego wynagrodzenia, co ma zwiększyć emerytury dla tej grupy osób.

Tylko TFI

Instytucjami obsługującymi PPK będą towarzystwa funduszy inwestycyjnych (TFI), ale nie jest oczywiste, że przy niskich opłatach za zarządzanie w maksymalnej wysokości 0,6 proc. zgromadzonych aktywów oraz wysokich wymogach będą się do tego spieszyły.

– Sądzę, że prowadzeniem PPK będą zainteresowane co najmniej te TFI, które oferują PPE, oraz te, które mają sporą bazę klientów instytucjonalnych, aczkolwiek wymagania 10 mln zł kapitału zakładowego oraz 3-letnie doświadczenie w zarządzaniu funduszami z pewnością wykluczy niektóre z nich.

Powszechne towarzystwa emerytalne i ubezpieczyciele są niezadowoleni, że nie będą mogli prowadzić PPK, ale liczą na to, że zostaną włączeni do reformy na etapie prac nad ustawą.

Opinia

Grzegorz Chłopek, prezes Zarządu Nationale-Nederlanden PTE

Projekt ustawy wymaga – moim zdaniem – pewnych zmian, dzięki którym więcej osób będzie zainteresowanych długoterminowym oszczędzaniem w ramach tego rozwiązania. Przede wszystkim trzeba umożliwić jak największej liczbie podmiotów tworzenie oferty w ramach PPK. Dzięki dużej konkurencji klienci będą mieli lepszy wybór i obniży to koszty funkcjonowania systemu. Warto, aby ustawodawca umożliwił zarządzanie pieniędzmi gromadzonymi w ramach PPK także PTE. Podmioty zarządzające dziś OFE i DFE mają największe na rynku doświadczenie w produktach emerytalnych oraz są najtańsze dla klientów – mają najniższe koszty funkcjonowania. Osiągają także najlepsze na rynku stopy zwrotu. Analizując natomiast sam proces w kontekście terminów nakazanych ustawą, pewnym wąskim gardłem będzie proces rejestracji i akceptacji statutów nowych funduszy. To będzie duże obciążenie dla KNF.

Last modified: 28 lutego 2018

One Response to :
Nowe składki emerytalne już niedługo

  1. lisek hytrósek napisał(a):

    Nie tak dawno Moje Kochane Państwo już mnie raz orżnęło. Ludzie na podstawie tego co im się mówiło (to wasze pieniądze, dziedziczenie i takie tam) podejmowali decyzje o przystąpieniu (lub nie) do ofe. Później z przekory zostałem w ofe. A z tego nowego planowanego dziadostwa się wypiszę, i będzie mi się chciało napisać stosowne oświadczenie czy co tam jeszcze. Walcie się: złodziejska hołoto rządząca obecnie i jakiś czas temu też.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *