Nowe emerytury będą wyższe, bo żyjemy krócej

Napisane przez | Artykuły, Blog, Trendy, ZUS

Od kwietnia zmieniły się tablice średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn. Statystycznie żyjemy krócej, więc nowe emerytury będą wyższe – informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Tablice dalszego trwania życia ogłasza corocznie prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Pomagają one oszacować jak długo będziemy na emeryturze i dzięki temu równomiernie rozłożyć zgromadzone składki. Przypomnijmy, że wysokość emerytury obliczonej według zreformowanych zasad to wynik podzielenia sumy zwaloryzowanych składek, zwaloryzowanego kapitału początkowego oraz kwoty środków zewidencjonowanych na subkoncie przez średnie dalsze trwanie życia obowiązujące w dniu zgłoszenia wniosku o emeryturę. Taki mechanizm powoduje, że im niższe dalsze trwanie życia, tym wyższa emerytura.

Według nowych tablic kobieta w wieku emerytalnym tj. po ukończeniu 60-ciu lat statystycznie będzie żyć jeszcze 260,7 miesiąca (prawie 22 lata), a mężczyzna przechodząc na emeryturę w wieku 65 lat ma przed sobą 217,1 miesięcy życia (ok. 18 lat). Obecne tablice obowiązują od 1 kwietnia do 31 marca następnego roku.

Od początku reformy emerytalnej aż do 2016 roku tablice publikowane przez GUS podawały, że średnia trwania życia stale się wydłużała. Pierwszy spadek liczby miesięcy nastąpił dopiero w 2016 r. , potem w 2017 r. nastąpił nieznaczny wzrost średniego dalszego trwania życia, a w 2018 r. i 2019 r. ponownie spadek. Jest to więc już drugi rok z rzędu, gdy obniża się średnie dalsze trwanie życia, co ma wpływ na wyliczenie emerytury.

Konstrukcja obecnego systemu emerytalnego powoduje, że opłacanie wysokich składek i późne przejście na emeryturę podwyższa świadczenie emerytalne. Powszechny wiek emerytalny wskazuje możliwość przejścia na emeryturę, ale decyzja zawsze należy wyłącznie do ubezpieczonych. W jej podjęciu może pomóc doradca emerytalny w ZUS, który przy pomocy kalkulatora emerytalnego wyliczy prognozowane świadczenie wraz z symulacją jak zmieni się wysokość emerytury, gdy popracujemy np. o rok dłużej.

Zdarzają się sytuacje, w których można wybrać korzystniejsze tablice dalszego trwania życia. Dzieje się tak wtedy, gdy osoba przeszła na emeryturę w wieku późniejszym niż powszechny wiek emerytalny. Do ustalenia wysokości emerytury mogą być wtedy zastosowane tablice trwania życia obowiązujące w dniu, w którym osoba ubiegająca się o świadczenie osiągnęła wiek emerytalny, albo te z momentu przejścia na emeryturę. Wszystko zależy od tego, które statystyki są dla niej korzystniejsze.

Last modified: 5 maja 2019

6 Responses to :
Nowe emerytury będą wyższe, bo żyjemy krócej

 1. Tomek napisał(a):

  Poprawcie mnie jeżeli się mylę,ale od kiedy kobiety żyją statystycznie dłużej niż mężczyźni????!!!! Kobiety 60+22 = 82 lata,mężczyźni 65+18 = 83 lata.

  1. Meg. napisał(a):

   Tomku tu raczej chodzi o życie „emerytalne” nie urodzeniowe 🙂 kobiety pobierają emerytury-22lata mężczyżni-18 lat.

 2. Andrzej napisał(a):

  Tomek,
  chyba się zaplątał.
  Kobiety zawsze żyły i będą żyć dłużej niż mężczyźni (statystycznie) a w swoich rachunkach sam sobie zaprzeczasz.

  Meg.
  Przemyśl to życie „emerytalne” głębiej.
  Coś tu nie pasuje.
  Jeżeli statystyczny 65-cio letni mężczyzna pobiera emeryturę 18 lat to ma 83 lata.

  Ten sam GUS (który tworzy tabele dalszego trwania życia do obliczenia emerytury) podaje średną
  długość życia mężczyzny w 2019 r. 73,8 lat to ile lat PO ŚMIERCI będzie pobierał emeryturę
  tenże mężczyzna ?

 3. Gość napisał(a):

  Średnio, czyli mundurówka jest 30 lat na emeryturze, a budowlaniec 6 lat pożyje. Średnio dokładnie 18.

  1. Gosia napisał(a):

   Nie tylko mundurowa.Gornictwo też.

 4. Marcin napisał(a):

  Większość Polaków umiera przed osiągnięciem wieku emerytalnego – ci którzy są na tyle odporni że jednak dotrwają to statystycznie są na tej emeryturze przez 18 lat (mężczyźni) lub 22 lata (kobiety).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *