Niższy wiek emerytalny bez większego wpływu na rynek pracy

Napisane przez | Artykuły, Blog, System Emerytalny, Trendy, ZUS

Pomimo wprowadzenia od 1 października 2017 r. obniżonego wieku emerytalnego liczba zatrudnionych Polaków nie malała – zdradziła Elżbieta Rafalska podając statystyki wniosków, które wpłynęły do ZUS.

 

Po obniżeniu wieku emerytalnego do ZUS wpłynęła ponad 424 tys. wniosków w 2017 r. – poinformowała Rafalska.

Rafalska na konferencji prasowej podkreśliła, że to liczba wniosków, a nie wydanych decyzji.

173 tys. wniosków złożyły osoby aktywne zawodowo. Nie wiadomo jednak ile z nich postanowi rozwiązać umowę o pracę i przejście na emeryturę.

134 tys. z 424 tys. osób, które złożyły wniosek do ZUS pobiera już świadczenia. Są to głównie renty i świadczenia przedemerytalne.

Ok. 120 tys. wnioskodawców było zarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy i korzystało z pomocy społecznej. – Proszę zobaczyć jaka duża liczba osób, która skorzystała z przywrócenie wieku emerytalnego, była całkowicie wykluczona z rynku pracy – mówiła Rafalska.

Minister podkreśliła, że mimo obniżonego wieku emerytalnego liczba zatrudnionych Polaków nie malała, co obaliło wstępne szacunki jego wpływu na rynek pracy.

– Dużym zaskoczeniem jest ta grupa, która w ogóle nie była zidentyfikowana, było ją bardzo trudno oszacować. Nie było jej nigdzie w żadnych zasobach ZUS, ona była niepoliczalna. Bo kto z nas mógł wiedzieć, że 55 tys. Polaków, w grupie wiekowej, jest poza powiatowymi urzędami pracy, niezatrudniona, nie podejmuje pracy. Być może część z nich pracowała w szarej strefie – tłumaczyła Rafalska.

Obniżenie wieku emerytalnego przekłada się na malejącą liczbę osób, które pobierają świadczenia przedemerytalne. W listopadzie liczba wypłaconych świadczeń przedemerytalnych spadła o ponad 32 tys. Rafalska szacuje, że w grudni będzie również spadek. Uważa, że w 2018 r. uda się zaoszczędzić na wypłacie świadczeń przedemerytalnych. Oszczędności mogą wynieść od 344 do 500 mln zł. Rafalska uważa, że również na pomoc społeczną będziemy wydawać mniej.

Last modified: 23 lutego 2018

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *