Na jaką pomoc mogą liczyć seniorzy w czasie pandemii

Napisane przez | Artykuły, Poradnik, Redakcja Poleca

Koronawirus jest szczególnie niebezpieczny dla seniorów, osób przewlekle chorych, o obniżonej odporności, zaś przenosić go mogą ludzie, którzy nie wykazują żadnych objawów. Dlatego tak ważne jest, aby osoby należący do grup ryzyka nie opuszczały domów.

W wielu miastach i miasteczkach trwają akcję pomocowe dla seniorów. Wolontariusze zrobią zakupy, wykupią leki czy wyprowadzą psa na spaceru.

Do akcje włączają się fundację, urzędy miast i miasteczek, harcerze a także mieszkańcy, oferujący swoją pomóc seniorom z sąsiedztwa. Aby uzyskać pomoc, wystarczy zadzwonić lub wysłać maile pod wskazany telefon czy adres. Specjalne ułatwienia dla seniorów wprowadzają sieci handlowe.

Caritas

W ramach akcji – Pomoc dla seniora – Caritas przeznaczył milion złotych. Fundacja zapewnia samotnym i ubogim seniorom pomoc żywnościową,  zaopatrzenie w środki higieniczne i ochronne (płyny do dezynfekcji, rękawiczki, maseczki), wsparcie wolontariuszy w czynnościach wymagających wyjścia z domu (np. w zakupie leków), a także inne formy pomocy, w zależności od potrzeb – na przykład opiekę psychologiczną. Pomoc organizowana jest na poziomie diecezjalnym gdzie wdrażane są rozwiązania najbardziej odpowiadające miejscowym potrzebom: specjalne dyżury telefoniczne, nabory wolontariuszy, przygotowywanie paczek żywnościowych, bezpośrednie formy dystrybucji pomocy (dowożenie posiłków, zakupy dla seniorów, itp.).

WOŚP

Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w ramach akcji Pokojowy Patrol uruchomiła specjalny adres pomagamy@wosp.org.pl, na który wiadomości wysyłać mogą osoby potrzebujące wsparcia w codziennych czynnościach, np. w zrobieniu zakupów czy załatwieniu pilnych spraw. Maila można wysłać także w imieniu osoby potrzebującej, np. osoby bliskiej mieszkającej w innym miejscu.

Fundacja Fiducia

Fundacja Fiducia w ramach akcji #CavatinaPomaga wspiera osoby, dla których zwykłe wyjście do sklepu może być obecnie niebezpieczne, finansując zakupy dokonywane dla nich przez wolontariuszy. Akcja pomocowa angażuje pracowników Grupy Cavatina oraz jej partnerów biznesowych i kontrahentów, którzy chcą pełnić rolę wolontariuszy. Każdy z nich może kupić produkty spożywcze, środki czystości oraz inne artykuły pierwszej potrzeby, takie jak leki czy pożywienie dla zwierząt, i podarować je potrzebującym, przekonując tym samym do pozostania w domach. Fundacja zwróci wolontariuszowi koszt takich zakupów. Cavatina Holding przeznaczyła na ten cel 1 mln PLN.

Sieci Handlowe

Sklepy i apteki między 10 a 12 są otwaryę tylko dla seniorów. Inne osoby nie będą mogły wtedy robić zakupów.

Biedronka proponuje, że zostanie łącznikiem pomiędzy seniorami, a osobami, które mogą pomóc im w trakcie zakupów. Każdy senior, który potrzebuje pomocy w zrobieniu zakupów, a także każda osoba gotowa pomagać, może wypełnić formularz i zostawić w sklepie w specjalnej skrzynce, lub zadzwonić pod numer 22 205 33 00.

Podobne rozwiązanie proponuje Grupa Eurocash. Program „Zakupy dla seniora 60+” ma łączyć wolontariuszy i seniorów, którzy mogą potrzebować pomocy przy dokonywaniu zakupów. Senior zgłasza się na specjalny numer infolinii w danym województwie.

Natomiast w sklepie sieci Kaufland powstały specjalnie oznaczone kasy pierwszeństwa dla osób 65+.

Samochody dla wolontariuszy

W związku z sytuacją spowodowaną przez koronawirusa, firma Panek, udostępnia swoje samochody wolontariuszom w całej Polsce za darmo. Wystarczy, nakręcić film dokumentujący swoje działanie i umieści go w sieci. Każda osoba, która pomaga innych dostanie do 70 zł na dobę do wykorzystania na przejazdy.

Last modified: 1 kwietnia 2020

One Response to :
Na jaką pomoc mogą liczyć seniorzy w czasie pandemii

  1. Bilbo napisał(a):

    Tylko żeby seniorrzy umieli obsługiwac telefony z których będą dzwonić do bliskich, dlatego potrzebuja telefonów prostych w obsłudze z dużym czcionką i ekranem, i najlepiej z przyciskiem wzywającym od razu pomoc takie telefony są dostępne na rynku, choćby Maxcom takie oferuje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *