Morawiecki i Rafalska deklarują plan opieki nad seniorami

Napisane przez | Artykuły, Blog, System Emerytalny, Trendy

Polityka senioralna to priorytet rządu; miarą jakości państwa i człowieczeństwa jest wspieranie starszych osób – mówił we wtorek premier Mateusz Morawiecki, przedstawiając założenia dokumentu na temat polityki społecznej wobec osób starszych do 2030 roku.

Premier Mateusz Morawiecki oraz minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska zaprezentowali założenia dokumentu „Polityka społeczna wobec osób starszych 2030. Bezpieczeństwo. Uczestnictwo. Solidarność”. Dokument ma wkrótce trafić do uzgodnień międzyresortowych.

Morawiecki ocenił, że „od jakości polityki wobec starszego pokolenia zależy jakość wszystkich innych polityk polskiego państwa”. „Chcemy podejść do starszego pokolenia z otwartymi dłońmi i jak najwięcej ich wspierać. Młodsi ludzie szybciej potrafią biegać, ale starsi lepiej znają drogę. To doświadczenie ludzi starszych pozwala odnajdywać w życiu lepsze ścieżki” – mówił.

Premier zwrócił uwagę na konieczność koncentracji wysiłków zmierzających do ułatwienia seniorom życia. „Miarą człowieczeństwa i jakości państwa jest to, w jaki sposób wspieramy starszych ludzi, jaka jest nasza polityka senioralna. Polityka senioralna to jeden z najważniejszych priorytetów, najważniejszych zadań dla naszego rządu” – zapewnił.

Z kolei Rafalska powiedziała, że „Polityka społeczna wobec osób starszych 2030” to dokument ważny, kompleksowy i ambitny. Zaznaczyła, że prace nad programem trwały ponad rok i pracowali nad nim m.in. eksperci z dziedziny demografii i socjologii. „Ten dokument dzisiaj jest prawie po uzgodnieniach wewnątrz resortu i za chwileczkę będzie w konsultacjach międzyresortowych. Mam nadzieję, że otworzy dużą publiczną debatę i dyskusję na temat polityki wobec osób starszych” – powiedziała.

Szefowa MRPiPS poinformowała, że w dokumencie jest wiele szczegółowych rozwiązań, które odnoszą się do różnych dziedzin – bezpieczeństwa, zdrowia, aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym, a także potrzeby dostosowania infrastruktury, systemu służby zdrowia czy rynku pracy dla potrzeb osób starszych.

Minister przekonywała, że trzeba zmienić postrzeganie starości i stosunek do osób starszych, żeby te osoby nie czuły się wykluczone. Zdaniem szefowej MRPiPS, zmniejszenie uzależnienia od pomocy bliskich osób niesamodzielnych to jedno z istotnych zadań. „Konieczna jest poprawa dostępności do usług, zmiany infrastrukturalne, rozwój telemedycyny i teleopieki, rozbudowa sieci form pomocy” – zwróciła uwagę Rafalska.

Jak podkreśliło w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu, „Polityka społeczna wobec osób starszych 2030. Bezpieczeństwo. Uczestnictwo. Solidarność” jest pierwszym tego typu dokumentem rządowym, „uwzględniającym wszystkie sfery życia dotyczące osób starszych, między innymi w zakresie szeroko rozumianego bezpieczeństwa, zdrowia, aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym, a także potrzeby dostosowania infrastruktury, systemu służby zdrowia czy rynku pracy do potrzeb i możliwości osób starszych”.

Dokument przewiduje m.in. „kształtowanie pozytywnego postrzegania starości w społeczeństwie; uczestnictwo w życiu społecznym oraz wspieranie wszelkich form aktywności; tworzenie warunków umożliwiających wykorzystanie potencjału osób starszych jako aktywnych uczestników życia gospodarczego i rynku pracy; promocja zdrowia, profilaktyka chorób, dostęp do diagnostyki, leczenia i rehabilitacji; zwiększanie bezpieczeństwa fizycznego – przeciwdziałanie przemocy i zaniedbaniom wobec osób starszych; tworzenie warunków do solidarności i integracji międzypokoleniowej oraz edukacja dla starości, do starości, przez starość i w starości”.

źródło – PAP

Last modified: 23 lutego 2018

2 Responses to :
Morawiecki i Rafalska deklarują plan opieki nad seniorami

  1. Tadeusz Stanek napisał(a):

    Taka pomoc ze strony rządu to bzdura. Seniorzy potrzebują godnego życia, a nie opieki i leczenia. Biedne niskie emerytury są dla seniorów największą bolączką. Seniorzy chcą być samodzielni a nie na cudzym garnuszku.
    Takie inicjatywy jak emerytura obywatelska, czy emerytura bez podatku, są wskazane.

  2. Braki napisał(a):

    Gdyby emeryt miał wyższą emeryture to nie oszczedzalby na jedzenie i leki dajcie im juz nie 500+ ale przynajmiej 350zl bez podatku ogolnej emerytury.na co liczycie???? Żeby szybciej zdechł……..

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *