Mocny start PPK. PZU i PKO zagarniają rynek

Napisane przez | Artykuły, PPK, Redakcja Poleca

Po trzech tygodniach od startu pracowniczych planów kapitałowych co najmniej 230 firm podpisało umowy o zarządzanie programem. Nieoficjalnie: może być ich już nawet ponad 300.

Program pracowniczych planów kapitałowych ruszył 1 lipca. W pierwszym etapie obowiązek utworzenia PPK objął 4034 firmy, które zatrudniają co najmniej 250 osób. Pracuje w nich w sumie 3 174 969 osób, do których skierowany jest nowy program.

Czytaj także: Tak wyglądała historia PPK na Wyspach. Powtórzy się u nas?

Do PPK zostaną zapisani wszyscy, z automatu. Każdy może się jednak z udziału w tym programie wypisać. Ci, którzy zostaną, będą w PPK odkładać pieniądze na czas emerytury.

Pełne spektrum branż

– Po trzech tygodniach od uruchomienia programu firmy podpisały z instytucjami finansowymi 230 umów na zarządzanie PPK – mówi „Rzeczpospolitej” Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, który odpowiada za wdrożenie programu. – To dynamiczny start. Wygląda dobrze – ocenia szef PFR. Firmy, które zawarcie umów o zarządzanie PPK mają już za sobą, zatrudniają w sumie 120 tys. osób.

Z informacji, które zebraliśmy na rynku, wynika, że umów jest już grubo ponad 300. – Część być może nie została jeszcze zgłoszona do ewidencji prowadzonej przez PFR. Stąd różnica w stosunku do oficjalnych danych – tłumaczy jeden z naszych informatorów.

– Do prowadzonej przez PFR ewidencji PPK, w której gromadzone są wszelkie dane na temat funkcjonowania tego programu, podpisane umowy zgłosiło dotąd osiem instytucji finansowych dopuszczonych do zarządzania PPK – mówi „Rzeczpospolitej” Bartosz Marczuk, wiceprezes PFR. Takich instytucji jest na razie 19. Jak jednak dowiedzieliśmy się w PFR, do zarządzania PPK zgłosiła się kolejna. W sumie będzie ich więc 20. – Blisko połowa z nich chrzest bojowy ma więc już za sobą – ocenia Bartosz Marczuk. Dodaje, że firmy, które podpisały umowy, reprezentują pełne spektrum branż. Są wśród nich wielkie przedsiębiorstwa, grupy kapitałowe, ale też takie firm, które są blisko pułapu 250 pracowników.

– Pierwsze umowy o zarządzanie PPK mieliśmy już w pierwszym tygodniu obowiązywania tego programu. To pokazuje, że ci, którzy grają o udziały w tym rynku, stali niejako w blokach startowych, by jak najszybciej podpisać umowy – mówi prezes Marczuk.

Czytaj także: Czym kierować się wybierając firmę zarządzającą PPK

Walka o podział

– Idziemy za ciosem. Jako pierwsi, jeszcze w kwietniu, zapowiedzieliśmy, że rezygnujemy na rok z pobierania opłat za zarządzanie PPK. Już w kilka godzin po starcie PPK, 1 lipca, podpisaliśmy pierwszych kilkadziesiąt umów o zarządzanie. A dziś mamy ich kilka razy więcej i ponad drugie tyle jest w toku przygotowań – mówi nam Marcin Żółtek, wiceprezes TFI PZU odpowiedzialny w Grupie PZU za PPK. – Na współpracę z nami zdecydowali się najwięksi pracodawcy z całej Polski, reprezentujący niemal wszystkie branże. Wśród nich budowlaną, rolno-spożywczą, tekstylną, medyczną, hotelarską czy meblarską. Są firmy handlowe i przedsiębiorstwa komunikacyjne – dodaje.

TFI PZU jako jedyne pochwaliło się dotąd zawarciem umowy z konkretną firmą. Będzie zarządzać PPK w PKN Orlen. Twierdzi też, że część pracodawców, którzy podpisują z nim umowy, nie współpracowała dotąd z PZU. – Tym większą wartość ma fakt, że się na to zdecydowali. Świadczy to o atrakcyjności naszej oferty i renomie PZU – przekonuje Marcin Żółtek.

Zawarciem 100 umów o zarządzanie PPK już w drugim tygodniu obowiązywania programu pochwaliło się też PKO TFI. – Mamy już pierwszych 100 umów o zarządzanie PPK. Bardzo cieszy to, że coraz więcej firm decyduje się nie czekać z decyzjami, co pozwala – przy naszym wsparciu – na spokojnie przygotować wdrożenie PPK – komentuje Łukasz Kwiecień, wiceprezes Zarządu PKO TFI. – Oczywiście, trzeba liczyć się z tym, że większość firm pierwsze składki przekaże dopiero pod koniec roku. Odpowiednio wczesne przygotowanie się do tej operacji i wsparcie nowoczesnej aplikacji i-PPK pomoże jednak w tym, by była to już tylko formalność – dodaje.

– 80 proc. podpisanych umów przypada mniej więcej po połowie na TFI PZU i PKO TFI – mówi jeden z przedstawicieli rynku, proszący o anonimowość.

Jednak inne instytucje zarządzające, z którymi rozmawialiśmy, także chwalą się dużą liczbą zawartych umów. – Nasza oferta PPK cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Sfinalizowaliśmy już ponad 100 umów z firmami z różnych branż: produkcyjnych, usługowych, handlowych – informuje Bohdan Białorucki, rzecznik prasowy Avivy. – Prowadzimy wiele zaawansowanych rozmów o zawarciu kolejnych umów – dodaje.

– Mamy dwucyfrową liczbę umów, ale nie chcemy brać udziału w licytacji o to, kto ma ich więcej. Walczymy o duże udziały w rynku PPK, a takie ściganie się na umowy szkodzi konkurencji – przekonuje prezes jednej z instytucji finansowych, dopuszczonych do zarządzania PPK. – To dopiero początek programu. Większość firm odkłada zawarcie umów, bo obowiązek zapłaty składek na konta pracowników to dla nich dodatkowy koszt. Na dobre program ruszy dopiero jesienią – tłumaczy prezes.

– Mamy kilkadziesiąt listów intencyjnych w sprawie zarządzania PPK, podpisanych przez zarząd. Przygotowujemy kolejne, a to przecież dopiero start programu. Zdecydowana większość firm przystąpienie do programu ma jeszcze przed sobą – przekonuje Aleksandra Leszczyńska, rzeczniczka prasowa AXA.

Czytaj także: PPK uratują część naszych pieniędzy przed fiskusem

Jeszcze sporo czasu dla firm

PPK będą wchodziły w życie etapami. 1 lipca był dla dużych firm najwcześniejszym możliwym terminem podpisania umowy o zarządzanie PPK. Z kolei 15 lipca to najwcześniejszy możliwy termin podpisania przez nie umowy o prowadzenie PPK. Najpóźniejsze terminy na zawarcie tych umów przez duże firmy to odpowiednio 25 października i 12 listopada. W przypadku umów o prowadzenie PPK zawartych w lipcu pierwsza wpłata na rachunek PPK pracowników nastąpi do 15 sierpnia lub 15 września. Dla umów z listopada pierwsza wpłata na rachunek PPK nastąpi do 15 grudnia 2019 r. lub 15 stycznia 2020 r.

1 stycznia 2020 r. program obejmie firmy, które zatrudniają co najmniej 50 osób. Trzeci etap PPK ruszy 1 lipca 2020 r. i obejmie firmy, które zatrudniają co najmniej 20 osób. 1 stycznia 2021 r. do programu przystąpią pozostałe firmy i instytucje publiczne. 

Last modified: 22 lipca 2019

7 Responses to :
Mocny start PPK. PZU i PKO zagarniają rynek

 1. ekonomista napisał(a):

  Trzeba byc niespelnym rozumu by przystapic do tego. Nie pamietacie OFE? Nie pamietacie ksiazeczek mieszkaniowych?

  1. FDA napisał(a):

   Trzeba być super EKONOMISTĄ aby trzymać pieniądze w skarpecie lub na lokacie z oprocentowaniem 1,5% minus „belka”, a rezygnować z dopłat od SP i pracodawcy i zwolnienia z podatku Belki.

 2. Grzmot napisał(a):

  Moment moment …. skoro piszecie że 120 tys osób podpisało umowy o zarządzanie PPK to pokażcie podpisane przez nich dokumenty dobrowolnego uczestnictwa w PPK !!?? Tytuł tej kolumny powinien brzmieć że : 120 tys osób nie złożyło deklaracji o rezygnacji z PPK !!! ( pytanie na ile świadomie Ci ludzie należą do PPK ? )

  1. Przemek napisał(a):

   Nikt nie napisał że 120 tys. osób podpisało umowę o zarządzanie PPK. Umowa o zarządzanie podpisywana jest pomiędzy instytucją finansową a pracodawcą (nie z pracownikami). W artykule napisano, że te 300 firm zatrudnia łącznie 120 tys. osób. To wcale nie oznacza że tyle osób przystąpi do PPK.

 3. Grażyna napisał(a):

  Nie liczę ze ppk bedzie jakims wybawieniem… sytuacje mam na tyle beznadziejna jesli chodzi oprzyszla emeryture ze cokolwiek wpadnie bedzie dobrze

 4. niemierny napisał(a):

  Mam IKZE w PZU od 3 lat – aktualna strata 1008 PLN. w tym samym czasie i przy takich samych wpłatach IKZE w ING przyniosło zysk 420 PLN / wpłaty za 3 lata – ok.16.000 PLN/.
  Czy rozsądnie lokować w PZU?

 5. katia napisał(a):

  Firmy widzą potencjał w tym programie, dlatego też tak chętnie do niego przystępują. A pracownicy chcą mieć dodatkowe pieniądze, dlatego też chcą odkładać w ppk, bo tak naprawdę dostajemy dodatkową kasę, której nie możemy od razu wydać, ale będzie dzięki temu rosła z miesiąca na miesiąc

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *