Minimalny staż pracy do emerytury

Napisane przez | Artykuły, Blog, System Emerytalny, ZUS

Minimalny staż pracy określony jest w ustawie z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Jest on jednym z wymogów uzyskania prawa do pobierania w przyszłości świadczenia emerytalnego i gwarantuje jednocześnie minimalną wysokość emerytury.

Należy jednak pamiętać, że osiągnięcie minimalnego stażu pracy jest warunkiem uprawniającym do uzyskania świadczenia emerytalnego. Tym samym jego niewypełnienie będzie skutkowało tym, że w przyszłości nie będziemy mogli uzyskać emerytury nawet w minimalnej wysokości, chyba że wysokość odprowadzanych składek w czasie aktywności zawodowej będzie odpowiednio wysoka.

Czytaj także: Pasywne i regularne dochody bez żadnego wysiłku

Minimalny staż pracy do emerytury – ile wynosi?

Zgodnie ze wspomnianą ustawą minimalny staż pracy, który uprawnia do uzyskania świadczenia emerytalnego, wynosi obecnie 22 lata dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn. Oczywiście przez staż pracy należy rozumieć długość okresów składkowych oraz nieskładkowych, ale tylko do pewnej wysokości.

Do okresów składkowych zalicza się przede wszystkim okresy ubezpieczenia emerytalnego, na które zostają odprowadzane co miesiąc składki, na przykład gdy jesteśmy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę. Okresy składkowe obejmują również czas pobierania zasiłku macierzyńskiego.

Natomiast do okresów nieskładkowych wchodzą między innymi pobierane wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, zasiłki z ubezpieczenia społecznego chorobowego lub opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjne, czy okresy urlopu wychowawczego.

Należy pamiętać, że przy ustalaniu prawa do emerytury uwzględnia się okresy nieskładkowe w wymiarze nieprzekraczającym jednej trzeciej udowodnionych okresów składkowych. Jednak staż pracy nie jest jednym warunkiem uprawniającym do pobierania świadczenia emerytalnego.

Drugi z nich to osiągnięcie wieku emerytalnego, który obecnie wynosi 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Gdy oba warunki zostaną spełnione, możemy liczyć ma wypłatę świadczenia emerytalnego w minimalnej wysokości, która na dzień dzisiejszy wynosi 1 tys. zł.

Oczywiście to, że osiągniemy wiek emerytalny i będziemy pracować przez określony czas, nie oznacza wcale, że dostaniemy świadczenie w takiej wysokości. Wszystko zależy bowiem od wysokości odprowadzanych co miesiąc składek w ramach ubezpieczenia społecznego.

Natomiast jeśli emerytura wyliczona w oparciu o wysokość zgromadzonych składek nie dosięgnie pułapu tysiąca złotych, po spełnieniu omówionych powyżej warunków, możemy mieć pewność, że i tak co miesiąc dostaniemy świadczenie emerytalne właśnie w takiej wysokości. W przeciwnym wypadku musimy liczyć się z koniecznością otrzymywania emerytury w wysokości odpowiadającej wyłącznie ilości zgromadzonych składek.

Staż pracy do emerytury – jakie ma znaczenie?

Długość naszej aktywności zawodowej ma ogromnie znaczenie podczas wyliczania przyszłej emerytury. Im dłużej pracujemy, tym większa ilość składek gromadzona jest na naszym koncie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, a co za tym idzie – tym większe świadczenie uzyskamy już po przejściu na emeryturę.

Oczywiście możemy również pracować krócej, ale odprowadzać wyższe składki od składek minimalnych, których wysokość jest określona w ustawie. Warto wiedzieć, że odprowadzane przez nas składki lokowane są w przeważającej części w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych i zasadniczo nie są inwestowane.

Zdecydowanie mniejsza część składek, bo zaledwie 2,3 proc., lokowana jest na indywidualnym koncie w Otwartym Funduszu Emerytalnym. Te pieniądze są inwestowane w akcje i obligacje, zatem po przejściu na emeryturę suma naszych składek wpłaconych do OFE będzie obejmowała wysokość zgromadzonych składek i zyski z inwestycji.

W polskim systemie emerytalnym działa jeszcze tzw. III filar, który nie jest obowiązkowy. Pieniądze tam odprowadzane również są inwestowane. Jeśli chcemy otrzymywać możliwie najwyższe świadczenie emerytalne, warto skorzystać z propozycji gromadzenia składek właśnie w III filarze.

Last modified: 28 stycznia 2019

22 Responses to :
Minimalny staż pracy do emerytury

 1. grydan napisał(a):

  Cześć.Sa takie przepisy no i można lub nie z nimi się zgadzać,lecz są też i pytania,np:dlaczego nie liczy się LAT przepracowanych w nadgodzinach więcej niż zwykle,przecież to moje następne lata w pracy,a lata tzw nie składkowe czyli L4 się odlicza od lat przepracowanych i składkowych.DLACZEGO.Przecież i za dni chorobowe są pobierane składki oraz podatek.Mówię o dniach takich jak sobota i niedziela lub nawet święta,wtedy też trzeba było pracować.A też według kodeksu dzień pracy to 8h a nie np:12h.

  1. kc napisał(a):

   Bo to zwykłe złodzieje są… zgromadzone pieniadze nie sa inwestowane jak tutaj stwierdzono, natomiast sa wydawane. Odlozony 1000zl za 40 lat juz nie bedzie tyle wart, okradaja ludzi. 40 lat po 12 miesiecy po 1000zl – bez odsetek to jest 480tys. Masz za to mieszkania na wynajem lub jedno w Warszawie – zysk: 3000zl/mies (plus dziedziczny zgromadzony kapital). Emerytura 1200zl pffffff

   1. Ewa napisał(a):

    Składki są waloryzowane, czyli nie jest tak, że ten 1000 będzie wart mniej. Tak by się działo, gdybyś odkładał „do skarpety” albo trzymał na koncie oszczędnościowym.

    Jak myślisz, że po „uwolnieniu” obowiązkowej składki pracodawca Ci ją odda, a Ty zainwestujesz sobie w mieszkanie, to jesteś, moim zdaniem, naiwniakiem. Pracodawcy nie dadzą więcej niż muszą. A o wysokie płace mogą negocjować tylko nieliczny należący do małego procenta pracowników.

  2. Magnum napisał(a):

   Warto dodać, że kierowcy zawodowi pracują więcej niż 8 godzin dziennie, sam pracuję co dzień 12 godzin, ponad 260 godzin miesięcznie czyli co miesiąc wyrabiam półtora etatu.

   1. Emeryt napisał(a):

    To będzie Szanowny Pan z takimi nadgodzinami na Karaibach często bywał w czasie swojej emeryturki 🙂

 2. sandokan napisał(a):

  A mnie zastanawia dlaczego prawo zmienia się kiedy juź zbliża się nasza starość ? Za czasow PRL-u ,zanim do steru rządu nie dorwali się obecni,,złodzieje”( przyklejeni do ,,Solidarności ) – wszystko było jasne . Każdy wiedział ile dostanie renty I-szej grupy , ile II-giej , a ile III-ciej . Dostawało się w zależności od zarobków . Dzisiaj wszystko jest zagmatwane (wskażniki , przeliczniki , składki ZUS ?? -ciekawa sprawa) . Już nawet nie napiszę o odebraniu nam wielu nabytych praw i przywilejów . Emeryt dzisiaj z tymi 1200 -2000 złotami to tak naprawdę jest ,,dziadem”..

  1. Adam napisał(a):

   Polskim komunistom powinien wypłacać następca prawny Stalina. W Polsce za służbę dla Moskwy i zdradę Polski tylko miejsce za kratami lub na śmietniku.

   1. Tadeusz napisał(a):

    A twoje miejsce jest w Tworkach, tępaku!

 3. Dorota Roszkowska napisał(a):

  Pobieram zasiłek dla opiekuna i dzisiaj dostałam zestawienergii składek na na ubezpieczenia i okazuje się, ze od grudnia juz nie są odprosadzone. W związku z tym czy dalej jestem chociaż ubezpieczona zdrowotne i mogę korzystać z pomocy lekarskiej?

 4. Piotr Ożóg napisał(a):

  Jestem na świadczeniu przedemerytalnym z40 letnim stażem w przyszłym roku kończe 60 lat Czy dostane 13 świadczenie jak emeryci i renciści

 5. ??? napisał(a):

  Dwie różne informacje odnośnie wymaganego stażu pracy do otrzymania emerytury. W artykule jest podane, że trzeba mieć wiele lat pracy, a ZUS twierdzi, że tylko jeden dzień. Oczywiście nie mowie o wysokości tej emerytury, ale o samym fakcie jej otrzymania.

  „Należy jednak pamiętać, że osiągnięcie minimalnego stażu pracy jest warunkiem uprawniającym do uzyskania świadczenia emerytalnego”
  ZUS:
  „Jeśli urodziłeś się po 31 grudnia 1948 r., przyznamy Ci emeryturę, jeśli:

  ukończysz powszechny wiek emerytalny (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn),
  masz opłacone składki z tytułu ubezpieczenia społecznego lub ubezpieczenia emerytalnego i rentowych przynajmniej za 1 dzień, np. jako pracownik czy też osoba prowadząca działalność pozarolniczą,
  nie masz emerytury przyznanej z powodu ukończenia podwyższonego wieku emerytalnego.”

 6. oko napisał(a):

  Dlaczego przyjeto datę 31 grudnia 1948, gdy ktos urodził sie 2 lata później a wcześniej poszedł do pracy niz ten urodzony 1948 to jaka jest sprawiedliwość?

 7. amp napisał(a):

  W mojej opinii ZUS jest swoistym kuriozum na skalę światową, PRLowskim wynalazkiem, z niezrozumiałych powodów istniejącym do dziś, który poprzez nieudolną politykę zarządzania kapitałem, produkuje miliony emerytów żyjących na granicy nędzy, zmuszonych pracować do śmierci, żebrać albo zbierać puszki na śmietnikach, by mieć za co kupić środki na przeżycie.

 8. Elzbieta Wasilewska napisał(a):

  A gdzie leki pampersy higiena opłaty Porażka systemu

 9. Teresa M napisał(a):

  Ja wyjechalam do Niemiec NRD 1979 przez biuro posrednictwa pracy i przepracowalam tam 7 lat z malom przerwa ja nie wiem czy mialam potroncone skladki to bylo NRD teraz po polaczeniu tych 2 stron niemiec nie wiem jakie sa prawa mam w Kanadzie przepracowane 33 lata i tutaj moge isc na wczesniejsza emeryture od 60 lat ale wtedy mialabym mniej placone. Pytanie czy w Niemczech tez mozna isc na wczesniejsza emeryture i czy ja moge sie starac o to.1979 do 1985 pracowalam legalnie

  1. Jjj napisał(a):

   Sa odpowiednie przepisy dotyczące porozumień międzynarodowych co do pracy i emerytury. Po pierwsze najważniejsze jest zebrać wszyst dokumenty z tamtych krajów. Po drugie w Zusie wiedzą najlepiej gdzie jest się uprawnionym i w jakiej wysokości. tego się nie dowiemy nigdzie indziej. Tylko ten kto je liczy zna przepisy

 10. lisaahonen@hotmail.com napisał(a):

  Dzien dobry.
  Majac 26 lat zlozylam podanie o wymowe mojego zatrudnienia.
  Pracowalam od wrzesnia 1980 Roku do 30 Maja 1987 roku. Mam 4letnie teknikum, ktore ukonczylam w czerwcu 1980 raku. Po legalnym wypowiedzeniu SIE Z WPGT LEGNICA,Panstwowe, otrzmalam wszystkie zgodnie z prawem papiery. Potem w lipcu 1987 przeprowadzilam sie legalnie na stale do Szwecji.
  Moje pytanie jest czy jam mam jakiekolwiek prawo do wynagrodzenia emerytury. Nadal mieszka w tym EU kraju i pracuje. Od 65 lat pojde tutaj na emerytury. Po okolo 7 lat pracy w Polsce w Woj przed gospod. turyst. WPGT nalezy mi sie jakas kwota od 60 lat, tzn za na lata bede konczy 60 lat.
  Pozdrowienia Ela. A

 11. Adam napisał(a):

  A gdzie są składki tych, którzy urodzili się przed grudniem 1948 r. i nie mają minimalnych lat składek, czyli żadnej emerytury?

  1. Lechoslaw napisał(a):

   Czyli biologiczne unicestwienia!!

 12. Jan kloc napisał(a):

  Mam 71 lat ZUS mnie nie zaliczył trzech lat o1.09.1963 do 30.09.1966 uczęszczania do szkoły przy Powiatowym Przedsiębiorstwie Remontowo-Budowlanym w Dzierżoniowie szkoła wydała zaświadczenie a zakład nie bo nie istnieje i w żadnych archiwach nie istnieje taki porządek,brakuje na leki.

 13. Zofia napisał(a):

  Mam obecnie 80 lat przepracowałam 8 lat i do tego 7 lat nieskładkowych po złożeniu wniosku o emeryturę ZUS odmówił wypłaty twierdząc że powinnam mieć 10 lat składkowych i 5 nieskładkowych więc gdzie jest tu prawda.

 14. Lechoslaw napisał(a):

  Biolgiczna smierc przez system!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *