Matczyne emerytury niesprawiedliwe dla pracujących mam?

Napisane przez | Artykuły, Blog, ZUS

„Dojdzie do tego, że taka, co rzuciła szkołę w wieku 18 lat i narobi sobie, za przeproszeniem, dzieci, będzie patrzyła z satysfakcją i pogardą na kobietę, która spała po trzy-cztery godziny, łącząc wychowywanie potomstwa z pracą, nauką i dbaniem o związek z partnerem/mężem”.

„Niestety faktycznym adresatem jest największy beneficjent 500+, czyli ludzie, którzy od lat specjalizują się w przytulaniu świadczeń socjalnych”. „Chore zmiany”. „Państwo wychowuje pasożytów niestety. Ludzie powinni najpierw coś wrzucić do tego „wora”, a później wyciągać rękę. Dzieci z patologii nie pójdą do pracy, bo na przykładzie rodziców zobaczą, że da się żyć z MOPS”. „Masakra i wielka niesprawiedliwość”.

Tak część internautów komentuje projekt ustawy o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym dla osób, które na skutek długoletniego zajmowania się dziećmi nie wypracowały emerytury minimalnej lub ich emerytura jest niższa od najniższego świadczenia. Program mama 4+ ma objąć ok. 86 tys. kobiet i mężczyzn, jeśli spełnią ustawowe kryteria.

Komentujący podnoszą, że pomysł ten jest krzywdzący dla matek, które niekiedy nadludzkim wysiłkiem łączą życie rodzinne z zawodowym. Zdaniem wielu jest powrotem do modelu, w którym kobieta zajmuje się domem, a mężczyzna pracą, jakby w polskim społeczeństwie od kilkudziesięciu lat nie zaszły żadne zmiany. W dyskusji o ustawie częste są odwołania do zasad sprawiedliwości społecznej, a ściślej jej braku i zadawane (skądinąd słuszne) pytanie, czy w Polsce praca zawodowa będzie jeszcze opłacalna, podobnie jak podejmowanie wysiłku uzyskania wyższego specjalistycznego wykształcenia.

Naiwny byłby pogląd, iż projekt emerytury za macierzyństwo nijak się ma do zbliżających się wyborów parlamentarnych. Warto jednak przypomnieć, jak dramatyczna i groźna jest polska sytuacja demograficzna.

Wedle szacunków obejmujących współczynnik dzietności w 224 krajach (od największego do najmniejszego w 2018 r.) Polska plasuje się na 212 miejscu. Odnotowuje też najniższy współczynnik narodzin z wszystkich krajów rozwiniętych. Dla gospodarki w ogóle, a dla przyszłych emerytur w szczególności to sytuacja dramatyczna. Jeśli się nie zmieni, na nasze emerytury nie będzie komu pracować.

O ile więc część problemów natury ekonomicznej można rozwiązać rozmaitymi posunięciami, przesunięciami i zmianami w budżecie, o tyle przyrostu naturalnego nie rozwiążemy inaczej niż rozmnażając się. Czy płacenie za to jest niemoralne? Może. Czy jest sprawiedliwe wobec innych? Niekoniecznie. Czy jednak, gdy w sprawnie funkcjonującym przedsiębiorstwie pada serwer, a każdy dzień przestoju kosztuje fortunę, zarząd rozważa, na ile sensowne jest zatrudnienie specjalisty, którego wynagrodzenie za „zwykłe” siedzenie przed komputerem wydaje się zbyt wysokie? Nie. W takich przypadkach podejmuje się odpowiednie działania.

W moim przekonaniu za rzetelną pracę przy dzieciach, wysiłek włożony w ich rodzenie i wychowanie matkom powinno się dawać – nie głodowe emerytury, z których nie starczy im na podstawowe potrzeby, lecz godne świadczenie na starość, a wcześniej 500+ na każde dziecko, wyprawkę ze szczerego złota i medal za odwagę. Bo tylko osoby, które dzieci nie mają, lub w ich wychowywaniu wspierają się sztabem opiekunek, gospoś i korepetytorów mogą głosić, że dom i praca to pojęcia wzajemnie się wkluczające.

Negując projekt dla zasady, oceniając go przez pryzmat naszej doraźnej sytuacji i przymykając oczy na problem wpływu niskiego przyrostu naturalnego na gospodarkę, pocieszmy się zaś, że „ W emeryturze nie ma nic złego, pod warunkiem, że nie dopuścimy, aby nam przeszkadzała w pracy (B. Franklin).

Autorka jest adwokatem, redaktorem naczelnym „Pokoju adwokackiego” (www. pokojadwokacki.pl)

Last modified: 7 lutego 2019

8 Responses to :
Matczyne emerytury niesprawiedliwe dla pracujących mam?

 1. ewa napisał(a):

  Dzień dobry Pani Joanno,
  Jestem bardzo zawiedziona Pani artykułem. naprawdę zna Pani wiele Matek posługujących się pomocą w wychowywaniu dzieci nianiami, gosposiami i korepetytorami? Obracam się wokół wielu pracujących Mam i tych całkiem dojrzałych i całkiem młodych. Żadna się nikim nie wysługuje tylko dzielnie codziennie łączy pracę zawodową i wychowywanie dzieci. I właśnie z wypracowanych środków takich Mam inne Mamy (domowe) dostaną matczyną emeryturę. Szkoda, że Ta Mama 4 dzieci nie martwi się, skąd ZUS weźmie środki na Jej emeryturę matczyną wypłacaną od jutra! A ja oraz wiele innych Mam musi się martwić czy za lat 10, 15, 20 itd. dla Ich emerytur znajdą się w skarbie państwa pieniądze.

 2. Eli napisał(a):

  Ja mam 4 dzieci mój mąż zmarł bardzo młodo i sama wiele lat dzieci wychowałam.Cały czas też pracowałam zawodowo,nie miałyśmy pampersów ,jedzenia w słoiczkach.Wszystko same musiałyśmy robić ,pracuje w handlu więc można sobie wyobrazić jaką głodową emeryture dostane.I szlag mnie jasny trafia że osoby które nigdy nie pracowały dostaną troche mniej odemnie.Gdzie tu sprawiedliwośc;500+ mnie nie dotyczyło ,przykre że ludzi cały czas pracujący państwo ma w du……..

  1. Mariola napisał(a):

   Zgadzam się z Pani wypowiedzią. Ja Matka szesciorga dzieci która korzystała ze zwykłej tetry i frani. Pracuję zawodowo mam 27 lat stażu emerytura moja będzie plus minus taka jak Pan które nie pracowały. Mnie również szlak trafia. Czy my jesteśmy gorsze? Też mamy 4 plus dzieci i pracę. Bez 500 plus. Państwo ma nas w d…

  2. Dusia napisał(a):

   Ja byłam w podobnej sytuacji jak Pani. Pracowałam i wychowywałam, kształciłam 4 dzieci po śmierci męża. I dałam radę.

 3. Aśka napisał(a):

  Zgadzam się z powyzszym. Również wychowuje dzieci, tylko dwojke, pracuję, płacę wraz z mężem niemałe składki. Osobiście uważam, ze stać mnie tylko na dwoje dzieci, biorąc pod uwagę inwestowanie w edukacje a w większości czas, który potrzebny jest na wychowanie dziecka na dobrego człowieka. Jak widzę te tzw. Mamy 4+, których dzieci pałętaja sie często same, nie wspomnę jakiego języka używają to mam wrażenie że ten kraj jest coraz mniej mój. To przykre, że praca przestała być wartością, liczy się tylko umiejętność wyciągania pieniędzy z Mopsu. Zamiast rozdawać naprawmy system emerytalny i służbę zdrowia.

 4. Mi napisał(a):

  Ja sama wychowałam 5 dzieci renta po zmarłym mężu tez mi sie nienalezala 500+ nie miałam 25 lat pracy i dalej muszę pracować do 60 mimo ze jestem po operacjach kręgosłupa jak to sie ma do niepracujacych mam niemusialy pracować bo finansowo dobrze stały to nie jest ok powinni chociaż obniżyć wiek emerytalny za urodzenie dziecka

 5. Ula napisał(a):

  A ja głupia cieszyłam się że za 2 lata przejdę na emeryturę, a tu….. zonk! Nie będzie się należała bo chodziłam do pracy. Teraz też (po kilku latach na bezrobociu) pracuję zawodowo. To bardzo niesprawiedliwe.

 6. Bogumiła napisał(a):

  Wychowałam czworo dziecijako samotna matka w czasach,kiedy o pracę było bardzo ciężko.Dojazdy codziennie 40 km Rano god.4,00 na nogach.Wracalam 16,00-17,00.Musialam zrobić to wszystko co te matki, które miały cały dzień na to.Oprocz tego Trzeba było pomóc dzieciom w nauce,obejść wszystkie wywiadówki itp…Nie będę opisywać jak wygląda życie takiej matki, ponieważ słyszę głosy matek, które uważają że te które pracowały to reszta się zrobiła sama.Coz nie pisze po To żeby to zrozumiały tylko pytam, gdzie tu sprawiedliwość.Po 40tu latach pracy mam emerytury 1,300zl.Czy ktoś odważy się powiedzieć, że to sprawiedliwe?Nie wiem czy czytają to rządzący, czy uważają, że tak powinno być.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *