Limit wpłat IKE i IKZE 2020 będzie większy. Kwoty te rosną co roku.

Limit wpłat na IKZE i IKE w 2020. Odłożymy więcej

Napisane przez | Artykuły, IKE, IKZE, Redakcja Poleca

W przyszłym roku wzrosną limity wpłat dla IKE i IKZE. Dla osób, które chcą za ich pomocą odkładać samodzielnie pieniądze na emeryturę, są to dobre informacje.

Zgodnie z obecnymi przepisami w 2019 r. na konto IKE wpłacić można maksymalnie 14 295 zł. W 2020 r. limit IKE wzrośnie do 15 681 zł. Zmiany dotkną także konta IKZE. Limit IKZE 2020, czyli roczna maksymalna kwota wpłat będzie w tym przypadku wynosić 6272,40 zł. Obecnie limit IKZE jest to 5718 zł.

Limit IKE i IKZE rośnie od lat

Limity wpłat na IKE i IKZE systematycznie rosną od kilku lat. Eksperci zaznaczają jednak, że wciąż mowa jest o stosunkowo niewielkich kwotach w skali całego roku. Powoli rośnie także zainteresowanie kontami IKE i IKZE. Te pozwalają nie tylko odkładać pieniądze z myślą o emeryturze, ale przede wszystkim dają także konkretne korzyści podatkowe.

Czytaj także: Ostatnie tygodnie, żeby zasilić IKE i IKZE

W przypadku konta IKE uzyskać można całkowite zwolnienie z podatku od zysków kapitałowych czyli tzw. podatku Belki. Wypłata środków musi jednak nastąpić po ukończeniu 60 lat lub po 55 roku życia i uzyskaniu uprawnień emerytalnych oraz dokonywania wpłat na IKE w co najmniej 5 dowolnych latach kalendarzowych.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku konta IKZE. Tutaj korzyści podatkowe można uzyskać zdecydowanie szybciej. Wpłaty na IKZE można bowiem odliczyć od podstawy opodatkowania. Aby jednak wypłacić pieniądze z IKZE i zachować korzyści majątkowe trzeba poczekać do 65 roku życia (pod warunkiem dokonywania wpłat przez co najmniej 5 lat kalendarzowych). Dodatkowo wypłata związana jest także z podatkiem, który wynosi 10 proc.

Przemysław Tychmanowicz

Last modified: 21 listopada 2019

5 Responses to :
Limit wpłat na IKZE i IKE w 2020. Odłożymy więcej

 1. Wojciech napisał(a):

  A kiedy obiecywane zwiększenie kwoty wolnej od podatku ?
  To pomogło by w inwestowaniu środków na przyszłą emeryturę !

  1. lort napisał(a):

   Jeślibyś oglądał telewizję propagandową, to byś wiedział, że kwota wolna, zgodnie z obietnicą wyborczą została obniżona przez ówczesną premier Szydło!

 2. Qrrr napisał(a):

  Odłożymy, a rząd za kilkadziesiąt lat położy sobie na tym łapki. 🙂

  1. Marcin napisał(a):

   IKE/IKZE – prywatne srodki – jeśli rząd by chciał to zagarnąć to tak samo może zagarnąć wszystkie oszczędności na kontach osobistych itd., a wtedy ludzie osobiście zrobią porządek z władzą. ..

 3. kizur napisał(a):

  Jęsli PO wróci do władzy to na pewno zabiorą;)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *