Limit wpłat IKE i IKZE 2020 będzie większy. Kwoty te rosną co roku.

Limit wpłat na IKZE i IKE w 2020. Odłożymy więcej

Napisane przez | Artykuły, IKE, IKZE, Redakcja Poleca

W przyszłym roku wzrosną limity wpłat dla IKE i IKZE. Dla osób, które chcą za ich pomocą odkładać samodzielnie pieniądze na emeryturę, są to dobre informacje.

Zgodnie z obecnymi przepisami w 2019 r. na konto IKE wpłacić można maksymalnie 14 295 zł. W 2020 r. limit IKE wzrośnie do 15 681 zł. Zmiany dotkną także konta IKZE. Limit IKZE 2020, czyli roczna maksymalna kwota wpłat będzie w tym przypadku wynosić 6272,40 zł. Obecnie limit IKZE jest to 5718 zł.

Limit IKE i IKZE rośnie od lat

Limity wpłat na IKE i IKZE systematycznie rosną od kilku lat. Eksperci zaznaczają jednak, że wciąż mowa jest o stosunkowo niewielkich kwotach w skali całego roku. Powoli rośnie także zainteresowanie kontami IKE i IKZE. Te pozwalają nie tylko odkładać pieniądze z myślą o emeryturze, ale przede wszystkim dają także konkretne korzyści podatkowe.

Czytaj także: Ostatnie tygodnie, żeby zasilić IKE i IKZE

W przypadku konta IKE uzyskać można całkowite zwolnienie z podatku od zysków kapitałowych czyli tzw. podatku Belki. Wypłata środków musi jednak nastąpić po ukończeniu 60 lat lub po 55 roku życia i uzyskaniu uprawnień emerytalnych oraz dokonywania wpłat na IKE w co najmniej 5 dowolnych latach kalendarzowych.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku konta IKZE. Tutaj korzyści podatkowe można uzyskać zdecydowanie szybciej. Wpłaty na IKZE można bowiem odliczyć od podstawy opodatkowania. Aby jednak wypłacić pieniądze z IKZE i zachować korzyści majątkowe trzeba poczekać do 65 roku życia (pod warunkiem dokonywania wpłat przez co najmniej 5 lat kalendarzowych). Dodatkowo wypłata związana jest także z podatkiem, który wynosi 10 proc.

Przemysław Tychmanowicz

Last modified: 21 listopada 2019

8 Responses to :
Limit wpłat na IKZE i IKE w 2020. Odłożymy więcej

 1. Wojciech napisał(a):

  A kiedy obiecywane zwiększenie kwoty wolnej od podatku ?
  To pomogło by w inwestowaniu środków na przyszłą emeryturę !

  1. lort napisał(a):

   Jeślibyś oglądał telewizję propagandową, to byś wiedział, że kwota wolna, zgodnie z obietnicą wyborczą została obniżona przez ówczesną premier Szydło!

 2. Qrrr napisał(a):

  Odłożymy, a rząd za kilkadziesiąt lat położy sobie na tym łapki. 🙂

  1. Marcin napisał(a):

   IKE/IKZE – prywatne srodki – jeśli rząd by chciał to zagarnąć to tak samo może zagarnąć wszystkie oszczędności na kontach osobistych itd., a wtedy ludzie osobiście zrobią porządek z władzą. ..

   1. korpolud napisał(a):

    Tak i nie. Umowmy sie, na IKZE nie oszczedza Pani co stoi na kasie, bo nie ma z czego, czy remontowiec, poniewaz on obraca gotowka i zwolnienie z podatku to on ma juz na starcie 😉 IKE/IKZE posiada tylko jakis maly ulamek spoleczenstwa, i do tego szczegolny jego sektor: korpoludki, ludzie o dosc wyjatkowo ugodowym usposobieniu co do wladzy i przemocy.

    Im mozna zabrac, bo ich niewiele, a zorganizowac sie tez nie potrafia. Wykrzycza sie na wykopie, i w zasadzie tyle. To nie gornik ktory przyjedzie do stolicy rzucic cegla.

   2. bzzzzzzzzzzzz napisał(a):

    wiesz w rosji po rewolucji to nowa władza zrobiła porzadek z ludzmi… ograbiła wszystkich po całości.

 3. kizur napisał(a):

  Jęsli PO wróci do władzy to na pewno zabiorą;)

 4. Justi napisał(a):

  Każda władza kombinuje jak może i łata dziury …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *