Kuczyński: PPK nie są pozbawione ryzyka. To inwestowanie

Napisane przez | Artykuły, IKE, PPK, Redakcja Poleca

PPK i IKE są ulubionym wehikułem inwestycyjnym obecnego rządu. Nie tylko z powodu dbałości o kieszenie Polaków. Chodzi również o zgromadzenie potężnych pieniędzy na inwestycje – mówi Piotr Kuczyński, analityk rynków finansowych, gość programu Pawła Rożyńskiego #RZECZoBIZNESIE.

W exposé premiera na pierwszy plan wybiło się wpisanie PPK i IKE do Konstytucji.

– Rozumiem o co chodziło premierowi, ale jest to działanie przeciwskuteczne. Chciał podkreślić, że tym razem nikt nie ruszy naszych pieniędzy – mówił Kuczyński.

Na każdym spotkaniu o PPK ludzie pytają „czy nie zabierzecie tych pieniędzy”.

– Otoczenie premiera podpowiedziało mu, że może by to wpisać do konstytucji, żeby nie było tych pytań. Tylko dlaczego nie wpisać jeszcze do Konstytucji, że mój samochód jest naprawdę prywatny – stwierdził gość.

Czytaj także: Po wzroście płacy minimalnej nie opłaci się rezygnować z PPK

Zaznaczył, że jak jest taka propozycja, to każdemu zapala się pomarańczowa lampka: „może one wcale nie takie prywatne, skoro trzeba je wpisać do Konstytucji”. – To jest pierwsze niebezpieczeństwo – ocenił Kuczyński.

– Po drugie, opozycja się na to nie zgodzi. Zandberg już powiedział, że lewica mówi „nie” z powodów ideologicznych. Wątpię, że PO się na to zgodzi – dodał.

Kuczyński ocenił, że w związku z tym, nie zostanie to wpisane do Konstytucji. I teraz pojawiają się następne olbrzymie znaki zapytania.

Ludzie pomyślą „skoro nie chcą wpisać do Konstytucji, oznacza, że nie są to bezpieczne fundusze”. – Pomysł był fatalny – podsumował.

Ostatnie dane pokazały, że nieco ponad 40 proc. uprawnionych pracowników nie wypisało się z PPK.

– Nie oznacza to sukcesu. Duże firmy były najbardziej podatne, żeby skłonić się w kierunku uczestnictwa w PPK. Zwłaszcza te, które mają związki zawodowe, albo należą do Skarbu Państwa – tłumaczył Kuczyński.

– 40 proc. wygląda nędznie. To oznacza, że w średnich i mniejszych firmach będzie dużo mniej. Może średnie uczestnictwo wyniesie ponad 30 proc. To jest słabo – dodał.

Kuczyński podkreślił, że nie jest wrogiem PPK. – Jestem wrogiem kolegów, którzy mówią, że PPK są pozbawione ryzyka. Nie są pozbawione ryzyka, bo to jest inwestowanie. Każde inwestowanie jest obciążone jakimś ryzykiem – przypomniał analityk.

Gość zauważył, że PPK i IKE są ulubionym wehikułem inwestycyjnym obecnego rządu.

– Nie tylko z powodu dbałości o kieszenie Polaków, żeby oszczędzali. To jest akurat bardzo słuszne. Trzeba oszczędzać, a dobrowolnie niestety mało kto oszczędza – ocenił.

Chodzi również o zgromadzenie potężnych pieniędzy na inwestycje. Te pieniądze pewnie pójdą np. na CPK i inne duże rządowe inwestycje. Wszędzie tego typu pieniądze idą na różne inwestycje. Wtedy nie używa się pieniędzy państwowych z budżetu, a naszych zaoszczędzonych – tłumaczył.

Czytaj także: Tak wyglądała historia PPK na Wyspach. Powtórzy się u nas?

W Wielkiej Brytanii uczestnictwo podchodzi po 80-90 proc., a zaczynali od ponad 50 proc.

– Na rynkach globalnych jest hossa, Polskę to omija. Wtedy coraz więcej ludzi się zapisuje, bo myślą „wszyscy już zyskują przez lata, to też się zapiszę”. To tak działa. Jeżeli jest hossa to ludzie się zapisują, jak jest bessa to się wypisują – wyjaśnił Kuczyński.

Last modified: 22 listopada 2019

3 Responses to :
Kuczyński: PPK nie są pozbawione ryzyka. To inwestowanie

  1. chris napisał(a):

    Pan Kuczyński dobrze to tłumaczy. Mowi się że ceny produktów na rynku kapitałowym długoterminowo rosną. Generalnie tak, ale czasami spadają co może trwać kilka ładnych lat i wtedy wychodzac z tego rynku tracimy. A więc na kilka ładnych lat przed emeryturą lepiej wyjśc z tynku kapitałowego i oszczędzać bezpiecznie.

  2. maryśka napisał(a):

    ja muszę przyznać, że odkładam pieniądze sama, ale też w tym programie. I z czasem będę mogła porównać co bardziej mi się opłacało. Co prawda dopłat takich dużych sama sobie nie robię, ale zawsze to co uda się oszczędzić to będzie moje

  3. lucjana napisał(a):

    No wydaje mi się, że ryzyko zawsze jakieś jest, ale w banku jak trzymamy pieniądze to też jest jakieś ryzyko. Także ja tutaj też mam takie mieszane uczucia, ale to może wynika z tego że jest początek tego programu i nie do końca jeszcze wiemy jak to wszystko będzie wyglądało

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *