Które konto korzystniejsze: IKE vs IKZE?

Napisane przez | Artykuły, Blog, Poradnik

Często dostajemy od naszych czytelników zapytanie, z którym kontem zacząć oszczędnościową przygodę w pierwszej kolejności: IKE czy IKZE. Wyjaśniamy dokładnie, które konto jest korzystniejsze.

 

Produkty zaliczane do trzeciego filara emerytalnego są dobrym środkiem do zwiększenia dochodów na stare lata. Wbudowane w to rozwiązanie ulgi podatkowe, pozwolą nam zaoszczędzić sporo pieniędzy, które zamiast trafić do fiskusa, zostaną w naszych kieszeniach.

Zarówno IKE, jak i IKZE oferują zwolnienie z podatku od zysków kapitałowych. Różnica w tej kwestii jest tylko i wyłącznie w wieku oszczędzającego, po osiągnięciu którego to zwolnienie następuje. Odkładając na IKE i chcąc skorzystać z tej ulgi podatkowej nie możemy wybrać naszych pieniędzy z konta przed 60 rokiem życia. Oczywiście w razie podbramkowej sytuacji możemy sięgnąć po zgromadzone przez nas środki, lecz wówczas urząd skarbowy naliczy 19 proc. podatku Belki od wypracowanego zysku.

Ponadto nie będziemy już mogli dalej prowadzić naszego IKE – wybranie pieniędzy jest więc krokiem możliwym, ale tylko w jedną stronę. Należy więc się na niego zdecydować w przypadku absolutnej konieczności. Po dokonaniu zwrotu środków z indywidualnego konta emerytalnego można później ponownie założyć nowe IKE. Warto bowiem pamiętać, że tylko dokonanie wypłaty (po osiągnięciu wieku emerytalnego) i tym samym skorzystanie ze zwolnienia z podatku Belki pozbawia możliwości ponownego założenia IKE.

Podobnie sytuacja wygląda z IKZE. Tam jednak poprzeczka wiekowa została ustawiona nieco wyżej i wynosi 65 lat. Wyciągnięcie pieniędzy z IKZE przed 65 urodzinami będzie miało takie same skutki, jak w przypadku IKE – zamknięcie konta, brak możliwości dalszych wpłat oraz naliczenie podatku od zysków kapitałowych.

Dodatkowym ważnym elementem konstrukcji IKZE jest osiągana na bieżąco korzyść związana ze zwolnieniem z podatku dochodowego. Tego nie ma w IKE. Ta zachęta polega na odliczeniu kwot wpłaconych w danym roku na IKZE od podstawy opodatkowania. W corocznym rozliczeniu z fiskusem oszczędzający zmniejszy tym samym kwotę należnego podatku. Korzyść ta jest różna w zależności od tego, w jakim progu podatkowym jesteśmy. Większość zapewne płaci 18 proc. PIT. Zamożniejsi jednak oddaja fiskusowi 32 proc. dochodów i takich też odliczeń wpłat na IKZE mogą dokonać.

Jest jednak haczyk. Wypłacając pieniądze z IKZE będziemy musieli zapłacić podatek. Dokładnie 10 proc. od wypłacanych środków. Takiego obowiązku nie ma w IKE. I teraz pytanie, czy możliwość odpisania wpłat na IKZE w okresie odkładania od podatku dochodowego rekompensuje zapłatę owego 10 proc. ryczałtu na koniec naszej inwestycji?

Odpowiedź nie jest jednoznaczna i postaramy się ją pokazać na konkretnych przykładach.

PRZYKŁAD PIERWSZY:

Załóżmy, że zakładamy konto IKE i IKZE jeszcze jako dziecko, w wieku minimalnym, który dopuszcza ustawa, a więc kiedy mamy 16 lat. Do 25 roku, życia na IKE i IKZE wpłacamy kwoty po 50 zł miesięcznie, a więc 600 zł rocznie. Od 26 roku życia decydujemy się zwiększyć kwoty składek do 200 zł miesięcznie i tak do 65 roku życia. Na potrzeby wyliczeń celowo wydłużamy inwestowanie w IKE (które musi trwać przynajmniej do 60 roku życia) aby zrównać się z IKZE (w którym uprawnienia do ulg następuje po 65 urodzinach. Założyliśmy, że w trakcie całej inwestycji zarabiamy średnio rocznie 2 proc.

W trakcie 50 lat naszej inwestycji wpłaciliśmy w formie składek 102 tys. zł. Natomiast nasz kapitał w momencie wypłaty jest wart 162 676 zł. Nasz zysk kapitałowy wynosi zatem 60 676 zł, a korzyść wynikająca z niezapłacenia podatku Belki od tego zysku dla obu kont jest taka sama czyli 11 529 zł. Dodatkowa ulga podatkowa uzyskiwana na bieżąco dzięki wpłatom do IKZE wynosi 18 360 zł – założyliśmy, że płacimy 18 proc. PIT. W IKE tej ulgi nie mamy. Natomiast kwota zapłaconego 10 proc. ryczałtu w od wypłacanego kapitału z IKZE jest równa 16 268 zł. Oznacza to, że w takim wypadku IKZE będzie korzystniejsze niż IKE, a różnica będzie wyniosła ponad 2 tys zł.

PRZYKŁAD DRUGI:

Pozostajemy przy takich samych założeniach dotyczących wpłat jak w przykładzie pierwszym. A więc zakładamy konto IKE i IKZE jeszcze jako dziecko, w wieku minimalnym, który dopuszcza ustawa, a więc kiedy mamy 16 lat. Do 25 roku, życia na IKE i IKZE wpłacamy kwoty po 50 zł miesięcznie, a więc 600 zł rocznie. Od 26 roku życia decydujemy się zwiększyć kwoty składek do 200 zł miesięcznie i tak do 65 roku życia. Na potrzeby wyliczeń celowo wydłużamy inwestowanie w IKE (które musi trwać przynajmniej do 60 roku życia), aby zrównać się z IKZE (w którym uprawnienia do ulg następuje po 65 urodzinach.

Zmieniamy tylko średnią roczną stopę zwrotu podnosząc ją do 5 proc.

W trakcie 50 lat naszej inwestycji wpłaciliśmy w formie składek tak samo jak w poprzednim przykładzie 102 tys. zł. W efekcie wyższej stopy zwrotu nasz kapitał w momencie wypłaty jest wart. Nasz zysk kapitałowy wynosi zatem 258 201 zł, a korzyść wynikająca z niezapłacenia podatku Belki od tego zysku dla obu kont jest taka sama czyli 49 058 zł.

Dodatkowa ulga podatkowa uzyskiwana na bieżąco dzięki wpłatom do IKZE wynosi 18 360 zł – tak jak w poprzednim przykładzie, bowiem nasze wpłacane składki nie uległy zmianie i również zakładamy 18 proc. stawkę PIT. W IKE tej ulgi nie mamy. Natomiast kwota zapłaconego 10 proc. ryczałtu w od wypłacanego kapitału z IKZE jest równa 36 020 zł.

Oznacza to, że w takim wypadku korzystniejsze będzie IKE niż IKZE, a różnica będzie wyniosła ponad 17,5 tys. zł na korzyść tego pierwszego konta. Na papierze to czy korzystniejsze będzie więc IKE czy IKZE jest zależne od stopy zwrotu naszej inwestycji oraz od naszego progu podatkowego – jeśli wynosi on 32 proc. odliczenia wpłat do IKZE będą odpowiednio większe niż przy PIT wynoszącym 18 proc.

IKE CZY IKZE?

To tyle mówi nam matematyka. Ale jak się okazuje nie należy do niej tak restrykcyjnie podchodzić. Jeśli bowiem założymy, że owe zwroty podatku dzięki wpłatom do IKZE reinwestujemy ponownie wpłacając otrzymane kwoty na IKZE, sytuacja zmienia się diametralnie oczywiście na korzyść IKZE. Wówczas kapitał finalnie zgromadzony na IKZE będzie miał wartość 421 518 zł, a po zapłaceniu 10 proc. ryczałtu będziemy mieli w kieszeni 397 726 zł, a na IKE 360 201 zł czyli o 37,5 tys. zł na korzyść IKZE. A to wszystko przy identycznym ciężarze składek!

Jeśli chodzi o IKZE kluczową rolę w przypadku tego konta odgrywa fakt reinwestowania zwrotów podatku. Jeśli je przejemy czyli zwroty podatku przeznaczymy na konsumpcję, to korzystniejsze wydaje się IKE, ale też przy odpowiednich parametrach – im wyższa stopa zwrotu i niższy próg podatkowy tym lepiej wypada IKE.

Przewaga IKZE nie jest więc widoczna na pierwszy rzut oka. Jednak dla niektórych na niekorzyść IKZE wpływa fakt, że znacznie niższe są limit wpłat na to konto niż w przypadku IKZE. Na IKE można będzie w 2018 roku wpłacić 13 329 zł natomiast, a na IKZE 5 331 zł. Na niekorzyść IKZE może wpływać także nabywane 5 lat później niż w przypadku IKE (dopiero po 65 roku życia) do zwolnienia z podatku od zysków kapitałowych.

Last modified: 26 lutego 2018

17 Responses to :
Które konto korzystniejsze: IKE vs IKZE?

 1. Joanna K. napisał(a):

  Dotyczy: Które konto korzystniejsze: IKE vs IKZE?
  Dzień dobry
  We wskazanym artykule jest wiele błędów. Poniżej je wypisałam dodając poprawne wyjaśnienie.
  „Oczywiście w razie podbramkowej sytuacji możemy sięgnąć po zgromadzone przez nas środki, lecz wówczas urząd skarbowy naliczy 10 proc. podatku Belki od wypracowanego zysku. Ponadto nie będziemy już mogli dalej prowadzić naszego IKE – wybranie pieniędzy jest więc krokiem możliwym, ale tylko w jedną stronę. Należy więc się na niego zdecydować w przypadku absolutnej konieczności i ostateczności.” Jeśli chodzi o IKE to wypłata środków przed osiągnięciem 60. roku życia jest możliwa poprzez dokonanie tzw. zwrotu środków. Zwrot taki jest obciążony podatkiem „Belki” w wysokości 19% od zysku. Konto IKE zostaje zamknięte, ale zawsze można otworzyć nowe i zacząć zbierać środki od początku. Jest jednak furtka – zwrot częściowy, który umożliwia wypłatę części środków z IKE bez zrywania umowy, czyli z możliwością kontynuowania wpłat (zwrot częściowy obciążony jest również podatkiem od zysków kapitałowych w wysokości 19%).
  „Podobnie sytuacja wygląda z IKZE. Tam jednak poprzeczka wiekowa została ustawiona nieco wyżej i wynosi 65 lat. Wyciągnięcie pieniędzy z IKZE przed 65 urodzinami będzie miało takie same skutki, jak w przypadku IKE – zamknięcie konta, brak możliwości dalszych wpłat oraz naliczenie podatku od zysków kapitałowych.” W przypadku IKZE nie jest tak samo jak w IKE – tu podatek przy zwrocie całkowitym (innego nie ma) jest pobierany wg skali PIT, czyli kwotę zwrotu dolicza się jako przychód w zeznaniu podatkowym za rok, w którym taki zwrot nastąpił (instytucja finansowa wystawia PIT 8c).

  Może jakieś sprostowanie??

  1. rz napisał(a):

   Dzięki za sprostowanie. Na innych stronach znalazłem dokładnie to o czym piszesz, a tu te kilka błędów może sporo namieszać w głowie mniej obeznanego odbiorcy.
   Dobrze, że ktoś czuwa 😀

 2. Krzysztof napisał(a):

  Poza tym nie rozpędzałbym się tak z tym reinwestowaniem niezapłaconego podatku, bo przecież IKZE ma swoje limity. Nie da się wpłacić 421 000 zł, bo dzieląc to na 40 lat wychodzi 10500 zł czyli grubo powyżej ustawowego limitu…

  1. Janek napisał(a):

   Chyba, że wypłacisz w wieku 80 lat 🙂

 3. Aga napisał(a):

  Inflacja gdzie tu jest ? Genialny zamysł bez inflacji? wow

  1. Artur Rutkowski napisał(a):

   Podejrzewam, że podana stopa zwrotu z inwestycjipodana jest w wartościach realnych. Wobec tego inflacja będzie w stopie.

 4. Marcin napisał(a):

  Kolejny skok na kase. Jak sobie to dobrze przeliczyc to polowe z kwoty 162 miliardow (tyle jest w OFE) trafi do skarbu panstwa w ciagu kilku miesiecy.

  Zalozmy ze Kowalski ma 100tys w OFE.
  Wezmie to do IKE, dostanie 85tys.

  W ciagu paru miesiecy w koncu sie zlamie i wyplaci te pieniadze (powodow kazdy ma duzo), Po opodatkowaniu wypłaci 68tyś 850 PLN.

  W tym momencie skarb panstwa zyskuje juz 31 tyś 150 PLN z pieniędzy Kowalskiego.

  Kowalski wyda te pieniadze na wszystko to na co od dawna potrzebował.
  Przedsiębiorcy u których Kowalski wyda 68 tyś 850 PLN Brutto, zapłacą
  VAT (23%) 12 tyś 875 PLN i PD (19%) 10 tyś 635 PLN

  Skarb Państwa zarobi na Kowalskim co najmniej 54 tyś 660 PLN. Czyli 55% jego funduszy OFE.

  Będzie na kolejny rok socjalu w wersji plus.

  1. Marcin napisał(a):

   Sory troche nie na temat, akurat czytalem inny artykul, o przeksztalceniu OFE i odnosnie tego jest ten komentarz.

  2. x napisał(a):

   poziom ekonomii widzę mniej więc przedszkole- już zabiło mnie to wyliczenie PD (19%)- jak rozumiem przedsiębiorcy mają koszty 0 i całość wpłaty od Kowalskiego idzie w zysk…

  3. Pozdrawiam napisał(a):

   100/100 .

 5. pati napisał(a):

  od czego zależy stopa zwrotu w artykule to 2%i 5%

  1. Damian napisał(a):

   Od zysków jakie wypracujesz inwestując te środki samodzielnie lub jakie wypracuje TFI je inwestując. 5 % zysku rocznie można uznać za scenariusz pozytywny czyli nie taki łatwy do zrealizowania.

 6. zibi napisał(a):

  Artykuł niejasny i zagmatwany. Chyba celowo żeby „zakręcić” przeciętnego „kowalskiego”.
  Może proste pytanie:
  Czy wpłacając roczny limit na IKZE czyli 5 718 zł. mogę w rocznym zeznaniu podatkowym PIT odpisać 18% z tej kwoty ?

  1. jaceny napisał(a):

   Możesz nawet 17,75%. do tego możesz wybrać te środki z IKZE w 2020 roku doliczając do dochodu i płacić za nie tylko 17% podatku. Więc wyjdziesz na plus, a do tego dojdą odsetki.

 7. Shasta Godley napisał(a):

  Looking for effective advertising that isn’t full of BS? Sorry to bug you on your contact form but actually that was the whole point. We can send your advertising message to websites via their contact pages just like you’re receiving this message right now. You can specify targets by keyword or just start bulk blasts to websites in the location of your choice. So let’s say you need to blast a message to all the plumbing companies in the USA, we’ll scrape websites for just those and post your ad message to them. Providing you’re promoting something that’s relevant to that niche then your business will get an amazing response!

  Fire off a quick message to muhammad2435tay@gmail.com for the details

  1. bambo napisał(a):

   @muhammad f..k off

 8. kichawa napisał(a):

  masz blad w przykladzie pierwszym, wg mnie zysk jest zle policzony
  ale w przykladzie drugim jest dobrze
  ja to licze tym samym wzorem dla obu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *