Komisja finansów publicznych zajmie się PPK

Napisane przez | Artykuły, Blog, PPK

Z planu posiedzeń komisji sejmowych wynika, że 25 września rządowym projektem ustawy o PPK zajmie się sejmowa komisja finansów publicznych.

Po tym jak Sejm zdecydował, że będzie kontynuował prace nad projektem ustawy o PPK trafił on do komisji finansów publicznych.

Czytaj także: Tego o PPK premier na konferencji już nie powiedział

Warto przypomnieć, że projekt został ustawy o PPK został przygotowany przz Ministerstwo Finansów i w założeniu ma utworzenie prywatnego systemu gromadzenia oszczędnośći przez pracowników. W odgładaniu na emeryturę pracownikowi ma pomagać pracodawca i państwo.

Czytaj także: Projekt ustawy o PPK przyjęty przez rząd

Ustawa o PPK miałaby wejść już 1 stycznia przyszłego roku, a obowiązywać pół roku później w największych firmach. Firmy, zatrudniające powyżej 250 osób, zaczną stosować przepisy ustawy od 1 lipca 2019 r., zatrudniające co najmniej 50 osób – od 1 stycznia 2020 r., a firmy zatrudniające co najmniej 20 osób – od 1 lipca 2020 r. Pozostałe podmioty, w tym sektor finansów publicznych, ustawa obejmie dopiero od 1 stycznia 2021 r.

Czytaj także: Borys: Należy wprowadzić PPK możliwie szybko

PPK będzie obowiązkowe dla pracodawców, którzy muszą założyć taki program w swoich przedsiębiorstwa. Wpłata podstawowa finansowana przez pracownika może wynosić mniej niż 2 proc. wynagrodzenia, ale nie mniej niż 0,5 proc. Pracodawca dołoży kolejne 1,5 proc. miesięcznie, a państwo 240 zł rocznie.

Last modified: 21 września 2018

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *