Kiedy na emeryturę? Jak wybrać najkorzystniejszy moment przejścia na emeryturę?

Napisane przez | Artykuły, Blog, Poradnik, ZUS

Uprawnionymi do przejścia na emeryturę są osoby, które osiągnęły odpowiedni wiek emerytalny, czyli 60 lat w przypadku kobiet i 65 w przypadku mężczyzn. Jednak przed podjęciem decyzji kiedy na emeryturę i o zrezygnowaniu z pracy warto rozważyć czy moment, w którym chcemy przejść na emeryturę jest dla nas najbardziej odpowiedni.

Wiadomo bowiem, że im dłuższy czas pracy, tym wysokość świadczenia emerytalnego jest większa. Na co jeszcze należy zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji?

Czytaj także: Pasywne i regularne dochody bez żadnego wysiłku

Kiedy na emeryturę?

W związku z wprowadzonymi zmianami i obniżeniem wieku emerytalnego coraz więcej osób zastanawia się, czy skorzystać z przysługującego im już uprawnienia. Decyzję kiedy przejść na emeryturę najlepiej podjąć po dokonaniu odpowiednich wyliczeń. W tym celu można udać się do właściwego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i skorzystać z darmowych porad konsultantów. Tak naprawdę jednak, jeśli zależy nam na zwiększeniu wysokości świadczenia emerytalnego, decyzję o przejściu na emeryturę warto opóźnić nawet o kilka lat. Ponadto znacznie ma również miesiąc, w którym złożymy wniosek o przyznanie emerytury.

Kwota świadczenia emerytalnego zależy od wysokości podstawy obliczenia emerytury oraz parametru dalszego trwania życia. Podstawa obliczenia jest dzielona przez ten parametr i w ten sposób Zakład Ubezpieczeń Społecznych dokonuje wyliczenia naszej emerytury. Czas trwania dalszego życia jest oszacowywany automatycznie i ogłaszany co roku przez Główny Urząd Statystyczny. Tabelę parametru dalszego życia można znaleźć na stronie internetowej ZUS-u. Z kolei na podstawę obliczenia emerytury składają się pieniądze zgromadzone na indywidualnym subkoncie, zwaloryzowane składki na ubezpieczenie emerytalne oraz zwaloryzowany kapitał początkowy. I to właśnie waloryzacja, oprócz długości czasu pracy, ma wpływ na wysokość emerytury.

Kiedy emerytura – w jakim miesiącu najlepiej złożyć wniosek?

Niewiele osób wie, że miesiąc, w którym zostaje złożony wniosek o przejście na emeryturę, również ma znaczenie podczas wyliczenia jej wysokości. Trzeba pamiętać, że składki na ubezpieczenie emerytalne, które zostały zgromadzone, podlegają kwartalnej waloryzacji w tym roku, w którym zostanie złożony wniosek o emeryturę. To może mieć duże znaczenie, gdy zastanawiamy się kiedy na emeryturę. Waloryzacja to pomnożenie zgromadzonych składek przez wskaźnik waloryzacji. Co to takiego? Jest to średnioroczny wskaźnik usług konsumpcyjnych i cen towarów w poprzednim roku kalendarzowym, który następnie zostaje podniesiony o co najmniej 20% wzrostu przeciętnego wynagrodzenia, jaki miał miejsce w poprzednim roku kalendarzowym. Im wyższy wskaźnik, tym większa waloryzacja i większa kwota emerytury.

Składki na ubezpieczenie emerytalne zostają kwartalnie pomnożone przez wskaźnik waloryzacji. To znaczy, że jeśli wniosek o emeryturę zostanie złożony w trzecim kwartale, wówczas składki zostaną pomnożone przez wskaźnik z pierwszego kwartału. Natomiast złożenie wniosku w czwartym oznacza pomnożenie składek przez wskaźnik z kwartału czwartego. Dane statystyczne wskazują, że wskaźnik waloryzacji zazwyczaj jest najwyższy w pierwszym kwartale, dlatego najkorzystniej jest złożyć wniosek o emeryturę w trzecim kwartale, czyli w lipcu. Z punktu widzenia kwartalnej waloryzacji najgorszym miesiącem na złożenie wniosku o przejście na emeryturę jest czerwiec. Wówczas trzeba liczyć się ze zmniejszeniem świadczenia nawet o kilka procent. Tym samym lipiec jest najlepszym miesiącem, kiedy przejść na emeryturę.

Jednak najprostszym sposobem na zwiększenie emerytury jest jak najdłuższa aktywność zawodowa. Z każdym przepracowanym miesiącem zwiększa się bowiem ilość zgromadzonych składek, a z drugiej strony zmniejsza się szacowana długość trwania dalszego życia. W ten sposób każdy kolejny rok pracy przyczynia się do zwiększenia emerytury nawet o 8%. Jeśli więc możemy dłużej pracować zawodowo, warto tę możliwość wykorzystać.

Last modified: 28 stycznia 2019

38 Responses to :
Kiedy na emeryturę? Jak wybrać najkorzystniejszy moment przejścia na emeryturę?

 1. prawieemeryt napisał(a):

  Tak pracuj dłużej,ale nie mówi się,że jak przepracujesz dłużej 12 miesięcy to dzielą kapitał przez – 8 miesięcy i tak CO ROK.I np pracujemy do 72 lat to mamy skradzione 5×4 miesiące= 20 EMERYTUR !!!.
  Informacja z ZUS z zeszłego roku przysłana i przez nich wyliczone.

  1. florcia 67 napisał(a):

   Tak pracuj dłużej,a potem nie dostaniesz podwyżki waloryzacji emerytury bo przekroczy 2000 brutto,a dostaną ci co przepracowali mało lat i przesiedzieli w domu,powinni dokładać ale za każdy przepracowany rok,a nie podnosić najniższą za friko.

 2. Franczesko napisał(a):

  najpierw zmiana umowy o pracę na umowe cywilno prawna/bo tak wygodnie pracodawcy/,potem emerytura po przepracowaniu 40 lat na tym samym stanowisku w tym samym zakładzie pracy 1.300,-zł i sąsiad który nie pracował prawie wcale ma taka samą emeryturę

 3. Wienio napisał(a):

  Kpl Bzdury.Autor pomylił waloryzację składek i kapitału początkowego (za 2017-108,68%, za Ikw 2018-112,41%) z waloryzacją świadczeń ( od 1.03.2018- 2,98%, zależnych od inflacji i wzrostu wynagrodzeń ). O innych błędach szkoda pisać.

 4. @rek napisał(a):

  „(…) jeśli wniosek o emeryturę zostanie złożony w trzecim kwartale, wówczas składki zostaną pomnożone przez wskaźnik z pierwszego kwartału. Natomiast złożenie wniosku w czwartym oznacza pomnożenie składek przez wskaźnik z kwartału czwartego.” A nie z drugiego???

 5. marin napisał(a):

  Dla tych co maja mało lat pracy nic bym nie dała!

  1. Eliza napisał(a):

   To byloby niesprawiedliwe mysle,ze kazdemu sie nalezy tyle ile odprowadzil skladek do ZUS -czasamy ktos za 10 lat pracy dostanie np.500 zl. a drugi za te same lata przepracowane dostanie np 800 zl a to dlatego ze wiecej zarabial i wiecej odprowadzal skladek do ZUS i mysle ,ze kto kolwiek pracowal niewazne ile lat to powinien otrzymac tyle na ile zapracowal nawet gdy mialoby byc 200 zl-moze sie myle? ale to mije zdanie pozdrawiam

   Eliza

   1. Nierob napisał(a):

    Tak,zgadzam sie,moj znajomy przez 30 lat placil wyzsza skladke i dzis dostaje 3500 na reke!

  2. szek napisał(a):

   ostro

 6. wd napisał(a):

  złodziejska instytucja 200 zł. w plecy za przejście na emeryturę w czerwcu Kaczyńskiemu powiedzieli ,a mnie nie

  1. wers napisał(a):

   Już się dowiedziałeś tutaj, (więc nie marud, że niekorzystnie w czerwcu, bo tak jest od 30 lat.

 7. Alicja napisał(a):

  Z tego wynika, że w ogóle nie opłaca się oddawać do ZUS składek, opłaca się pracować na czarno a prywatnie odkładać sobie na subkonto. To JAKIŚ CHORY SYSTEM I CHORE PAŃSTWO, które pozwala na takie niedorzeczności. Przepracowałam prawie 38 lat. Przez ostatnie 20 lat oddawałam państwu maksimum tego co mogłam, lub prawie maksimum, a i tak dostanę g…..o a nie przyzwoitą emeryturę, bo: 1. jestem kobietą 2. emeryturę mam naliczoną wg nowych zasad (urodziłam się po 1949 roku)3. zebrane składki działają społecznie, nie mają nic wspólnego z tym, co oddawałam ZUS-wi, a co mogłabym odkładać na III filar ubezpieczenia i pobierać dużo większą emeryturę (wg zgromadzonych środków – to co mi było odtrącane od penscji i to, firma za mnie płaciła) I JEST JESZCZE JEDEN, BARDZO WAŻNY ASPEKT: potrącano mi i firma płaciła za mnie dwie składki, które wpływają niby na wysokość mojej emerytury: składka emerytalna i rentowa. A wiadomo, że tylko z jednego świadczenia mogę skorzystać, albo renta albo emerytura. DLACZEGO WIĘC JESTEŚMY OBCIĄŻANI DWIEMA SKŁADKAMI, JEŚLI I TAK SKORZYSTAMY TYLKO Z JEDNEGO Z NICH????????????

  1. Alicja napisał(a):

   właśnie dostałam odpowiedź, że mój komentarz nie zostanie opublikowany bo … . Tylko nie wiem co. Dałam podpis, dodałam adres e-mail, ale czegoś brakuje. Tylko nie wiem czego. Bo tegom „łaskawa: strona już nie podaje. Złodzieje, oszuści, mafia finansowa

  2. BUBO napisał(a):

   Jedno co się opłaca to umrzeć przed emeryturą, żeby nie zaznać nędzy na emeryturze

  3. Bożena napisał(a):

   bo jesteśmy okradani przez państwo=rząd

 8. Greg napisał(a):

  Witam. W przyszłym roku idę na emeryturę ale nie dowiedziałem się tutaj nic konkretnego.A konsultant w Zusie z pewnością będzie zachęcał do dłuższej pracy. Jestem schorowany i nie mam zamiaru pracować dłużej. Tylko czy starczy mi środków na zakup wózka aby jeździć „po śmietnikach „. No i sił żeby wyjść z kontenera , gdy przypadkowo do niego wpadnę.

  1. szek napisał(a):

   super

  2. Nierob napisał(a):

   Nie musisz jezdzic po smietnikach,idz do pomocy spolecznej i na posilki do Caritasu i u nich popros o pomoc w zalatwieniu wozka.

 9. JerzyG. napisał(a):

  Na kontenery trzeba uważać bo są głębokie.
  A ja sobie w roku 2019 w lipcu po połowie oczywiście pójdę na zasłużoną emeryturkę
  po niecałych 49 latach pracy, a że z zawodu jestem kierownikiem 🙂
  to myślę że będę zadowolony :).
  Pozdrawiam
  Jerzy.

  1. SM napisał(a):

   Panie Kierowniku,
   pamiętaj, żeby:
   1. złożyć wniosek na początku lipca,
   2. przepracować do np. 23 lipca,
   3. odebrać szybko świadectwo pracy
   4. i jeszcze w lipcu szybko uzupełnić wniosek (złożony do ZUS na początku miesiąca).
   W ten sposób:
   za lipiec dostaniesz prawie całą wypłatę i emeryturę 😀
   Pozdrawiam
   PS. i w grudniu złóż wniosek o przeliczenie świadczenia (bo lipca – czyli miesiąca złożenia wniosku – nie uwzględnią Ci w podstawie emerytury)

   1. GRAZA napisał(a):

    a jak jest w przypadku prowadzenia własnej działalności

   2. Popiel napisał(a):

    A co zrobić jeśli kończę 60 lat 14 sierpnia

   3. Mimbla napisał(a):

    Właśnie taki mam plan 🙂

   4. J.L. napisał(a):

    Kończę lata 01-03-2021,w jakim terminie najkorzystniej przejść na emeryturę

  2. Nierob napisał(a):

   Ja tez mam tyle lat pracy z czego 17 lat w Anglii i wciaz musze pracowac a mi sie juz nie chce.Jeszcze 4 lata w Polsce i 5 w Anglii i dopiero odpoczne,pozdrawiam.

 10. alah napisał(a):

  Witam.
  1 sierpnia kończę 60 lat, kiedy mam złożyć wniosek

  1. Nierob napisał(a):

   1 lipca jezeli ci nie zalezy oraz 1pazdziernika jak chcesz wiecej.

 11. danka napisał(a):

  chcę przejść na emeryture w marcu jak myślice to dobry moment

 12. Olo napisał(a):

  Tablica średniego dalszego życia
  wiek 65 mc Luty – 218.9 miesięcy
  wiek 66 mc luty – 210,6 miesiąca
  załóżmy że odłożyłeś- zaksięgowano na twoim koncie 600 000/219mc = 2740
  rok później ile będzie tam więcej? na pewno nie 600 000+( 2740x12mc)=632880/211mc=3000
  Po blisko 49 latach pracy na pewno nie będę czekał nawet 1 dnia wyliczają że pożyje jeszcze 18 lat – będę zadowolony jak pożyje jeszcze 5.

 13. Urka napisał(a):

  Czy ktoś może zdradzić niby czemu będąc przedsiębiorcą, ma się opłacać praca dłużej i złożenie wniosku w dniu po urodzinach uprawniających? Jak hipotetyczne podniesienie emerytury rzędu 10zł, ma zbilansować opłacenie dodatkowego miesiąca składek w wysokości 1300zł? Może czegoś nie biorę pod uwagę?

 14. Elzbieta napisał(a):

  Witam, prosze o wskazówki kiedy byłoby dla mnie najlepiej aby przejsc na emeryture jeśli kończę 60 lat w lutym 2020 roku. Obecnie pracuje na pół etatu. Lat pracy mam ok. 25 lat.
  pozdrawiam Ela.

 15. bizon napisał(a):

  czy moge pracowac za granica i otrzymywac w Polsce emeryture po ukonczeniu 65 lat pozdrawiam

  1. Nierob napisał(a):

   Mozesz ale na dzien rozpoczecie emerytury nie mozesz nigdzie pracowac! Ja nie mam problemu bo pracuje przez agencje,pracuje od czerwca do swiat a pozostaly czas odpoczywam w Polsce i sprawdzam konto z emerytura.To co zarobiew Anglii starcza na zycie w Polsce bez dobierania z polskiego konta a i skladka ktora mi pobieraja starcza tak jakbym pracowal rok,pozdrawiam.

 16. Ewa napisał(a):

  Jeśli od 4 lat jestem na świadczeniach emerytalnych, nie pracowałam w tym czasie i 27.kwietnia kończę 60 lat, ma znaczenie, w którym miesiącu składać wniosek przejście na emeryturę? Pozdrawiam.

  1. Ewa napisał(a):

   Świadczeniach przedemerytalnych

 17. Am napisał(a):

  Witam, prosze o wskazówki kiedy byłoby dla mnie najkorzystniej aby przejsc na emeryture jeśli kończę 60 lat 28 sierpnia 2020 roku. Obecnie pracuje na cały etat. Lat pracy mam ponad 36 lat.
  pozdrawiam

 18. Urszula napisał(a):

  Czy pażdziernik to dobry miesiąc aby złożyć wniosek na emeryturę?

 19. Cezary napisał(a):

  W lutym 2021 r. skończę 66 lat, staż pracy 39 lat (w październiku 2021 jubileuszówka), kiedy najkorzystniej odejść na emeryturę?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *