Kiedy na emeryturę? Jak wybrać najkorzystniejszy moment przejścia na emeryturę?

Napisane przez | Artykuły, Blog, Poradnik, ZUS

Uprawnionymi do przejścia na emeryturę są osoby, które osiągnęły odpowiedni wiek emerytalny, czyli 60 lat w przypadku kobiet i 65 w przypadku mężczyzn. Jednak przed podjęciem decyzji kiedy na emeryturę i o zrezygnowaniu z pracy warto rozważyć czy moment, w którym chcemy przejść na emeryturę jest dla nas najbardziej odpowiedni.

Wiadomo bowiem, że im dłuższy czas pracy, tym wysokość świadczenia emerytalnego jest większa. Na co jeszcze należy zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji?

Kiedy na emeryturę?

W związku z wprowadzonymi zmianami i obniżeniem wieku emerytalnego coraz więcej osób zastanawia się, czy skorzystać z przysługującego im już uprawnienia. Decyzję kiedy przejść na emeryturę najlepiej podjąć po dokonaniu odpowiednich wyliczeń. W tym celu można udać się do właściwego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i skorzystać z darmowych porad konsultantów. Tak naprawdę jednak, jeśli zależy nam na zwiększeniu wysokości świadczenia emerytalnego, decyzję o przejściu na emeryturę warto opóźnić nawet o kilka lat. Ponadto znacznie ma również miesiąc, w którym złożymy wniosek o przyznanie emerytury.

Kwota świadczenia emerytalnego zależy od wysokości podstawy obliczenia emerytury oraz parametru dalszego trwania życia. Podstawa obliczenia jest dzielona przez ten parametr i w ten sposób Zakład Ubezpieczeń Społecznych dokonuje wyliczenia naszej emerytury. Czas trwania dalszego życia jest oszacowywany automatycznie i ogłaszany co roku przez Główny Urząd Statystyczny. Tabelę parametru dalszego życia można znaleźć na stronie internetowej ZUS-u. Z kolei na podstawę obliczenia emerytury składają się pieniądze zgromadzone na indywidualnym subkoncie, zwaloryzowane składki na ubezpieczenie emerytalne oraz zwaloryzowany kapitał początkowy. I to właśnie waloryzacja, oprócz długości czasu pracy, ma wpływ na wysokość emerytury.

Kiedy emerytura – w jakim miesiącu najlepiej złożyć wniosek?

Niewiele osób wie, że miesiąc, w którym zostaje złożony wniosek o przejście na emeryturę, również ma znaczenie podczas wyliczenia jej wysokości. Trzeba pamiętać, że składki na ubezpieczenie emerytalne, które zostały zgromadzone, podlegają kwartalnej waloryzacji w tym roku, w którym zostanie złożony wniosek o emeryturę. To może mieć duże znaczenie, gdy zastanawiamy się kiedy na emeryturę. Waloryzacja to pomnożenie zgromadzonych składek przez wskaźnik waloryzacji. Co to takiego? Jest to średnioroczny wskaźnik usług konsumpcyjnych i cen towarów w poprzednim roku kalendarzowym, który następnie zostaje podniesiony o co najmniej 20% wzrostu przeciętnego wynagrodzenia, jaki miał miejsce w poprzednim roku kalendarzowym. Im wyższy wskaźnik, tym większa waloryzacja i większa kwota emerytury.

Składki na ubezpieczenie emerytalne zostają kwartalnie pomnożone przez wskaźnik waloryzacji. To znaczy, że jeśli wniosek o emeryturę zostanie złożony w trzecim kwartale, wówczas składki zostaną pomnożone przez wskaźnik z pierwszego kwartału. Natomiast złożenie wniosku w czwartym oznacza pomnożenie składek przez wskaźnik z kwartału czwartego. Dane statystyczne wskazują, że wskaźnik waloryzacji zazwyczaj jest najwyższy w pierwszym kwartale, dlatego najkorzystniej jest złożyć wniosek o emeryturę w trzecim kwartale, czyli w lipcu. Z punktu widzenia kwartalnej waloryzacji najgorszym miesiącem na złożenie wniosku o przejście na emeryturę jest czerwiec. Wówczas trzeba liczyć się ze zmniejszeniem świadczenia nawet o kilka procent. Tym samym lipiec jest najlepszym miesiącem, kiedy przejść na emeryturę.

Jednak najprostszym sposobem na zwiększenie emerytury jest jak najdłuższa aktywność zawodowa. Z każdym przepracowanym miesiącem zwiększa się bowiem ilość zgromadzonych składek, a z drugiej strony zmniejsza się szacowana długość trwania dalszego życia. W ten sposób każdy kolejny rok pracy przyczynia się do zwiększenia emerytury nawet o 8%. Jeśli więc możemy dłużej pracować zawodowo, warto tę możliwość wykorzystać.

Last modified: 7 maja 2018

7 Responses to :
Kiedy na emeryturę? Jak wybrać najkorzystniejszy moment przejścia na emeryturę?

 1. prawieemeryt napisał(a):

  Tak pracuj dłużej,ale nie mówi się,że jak przepracujesz dłużej 12 miesięcy to dzielą kapitał przez – 8 miesięcy i tak CO ROK.I np pracujemy do 72 lat to mamy skradzione 5×4 miesiące= 20 EMERYTUR !!!.
  Informacja z ZUS z zeszłego roku przysłana i przez nich wyliczone.

  1. florcia 67 napisał(a):

   Tak pracuj dłużej,a potem nie dostaniesz podwyżki waloryzacji emerytury bo przekroczy 2000 brutto,a dostaną ci co przepracowali mało lat i przesiedzieli w domu,powinni dokładać ale za każdy przepracowany rok,a nie podnosić najniższą za friko.

 2. Franczesko napisał(a):

  najpierw zmiana umowy o pracę na umowe cywilno prawna/bo tak wygodnie pracodawcy/,potem emerytura po przepracowaniu 40 lat na tym samym stanowisku w tym samym zakładzie pracy 1.300,-zł i sąsiad który nie pracował prawie wcale ma taka samą emeryturę

 3. Wienio napisał(a):

  Kpl Bzdury.Autor pomylił waloryzację składek i kapitału początkowego (za 2017-108,68%, za Ikw 2018-112,41%) z waloryzacją świadczeń ( od 1.03.2018- 2,98%, zależnych od inflacji i wzrostu wynagrodzeń ). O innych błędach szkoda pisać.

 4. @rek napisał(a):

  „(…) jeśli wniosek o emeryturę zostanie złożony w trzecim kwartale, wówczas składki zostaną pomnożone przez wskaźnik z pierwszego kwartału. Natomiast złożenie wniosku w czwartym oznacza pomnożenie składek przez wskaźnik z kwartału czwartego.” A nie z drugiego???

 5. marin napisał(a):

  Dla tych co maja mało lat pracy nic bym nie dała!

 6. wd napisał(a):

  złodziejska instytucja 200 zł. w plecy za przejście na emeryturę w czerwcu Kaczyńskiemu powiedzieli ,a mnie nie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *