Już 100 mld zł wpłacono na ZUS w ramach e-składki

Napisane przez | Artykuły, Blog, ZUS

Od 1 stycznia 2018 przedsiębiorcy korzystają z e-składki, czyli jednego przelewu na indywidualny rachunek zamiast trzech lub czterech osobnych wpłat na poszczególne fundusze. Kwotę przelewu ZUS automatycznie rozksięgowuje na odpowiednie ubezpieczenia i fundusze.

W połowie maja przekroczyliśmy kwotę ponad 100 mld zł we wpływach w ramach e-składki – poinformowała PAP prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. W jej ocenie, wprowadzenie e-składki uporządkowało system wpłat i „poprawiło dyscyplinę płatników”.

„Wprowadzenie indywidualnych rachunków składkowych zdecydowanie uporządkowało zarówno bieżące wpłaty, jak i sytuację związaną z zadłużeniem naszych klientów. Od stycznia do Zakładu trafia średnio ok. 10 proc. więcej składek niż w analogicznych miesiącach 2017 roku” – powiedziała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Jak podkreśliła, wzrost wpływów ze składek wynika nie tylko z wprowadzenia indywidualnych rachunków w ZUS. „Oczywiście w głównej mierze to wynik dobrej sytuacji gospodarczej, wzrostu wynagrodzenia, liczby osób zgłaszanych do ubezpieczeń oraz rejestrujących się przedsiębiorców” – wyjaśniała prezes ZUS.

Zakład przypomina klientom, którzy mają zaległości składkowe, by zwrócili uwagę na to, że po wprowadzeniu indywidualnych numerów rachunków składkowych bieżące wpłaty są w pierwszej kolejności księgowane na najstarsze zaległości.

Oznacza to dla klientów objętych dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym, że w razie pozostawania na ich koncie zaległości utracą oni prawo do zasiłku chorobowego, opiekuńczego lub macierzyńskiego. Po pokryciu zaległości może bowiem zabraknąć środków z wpłaty na ubezpieczenie chorobowe. Jeżeli płatnik nie może spłacić zadłużenia jednorazowo, powinien skontaktować się z doradcą ds. ulg i umorzeń w ZUS i jak najszybciej zawrzeć układ ratalny na dogodnych warunkach.

źródło – PAP

Last modified: 23 lipca 2018

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *